Щоб земельна реформа не перетворилася на чергову “ваучерну приватизацію”, «Наш край» пропонує запровадити перехідний період

Уряд намагається швидко протягнути земельну реформу у Верховній Раді. Законопроекту про обіг земель сільського призначення досі немає.

Попри намагання уряду проштовхнути реформу профільні міністерства та департаменти визнають технічну неготовність до земельної реформи. Йдеться про відсутність моніторингу земель, платформи для проведення електронних аукціонів, вдосконалення земельного законодавства.

Урядовці МінАПК та Державного кадастру працюють у режимі доведення до ладу всіх цих питань. Іншими словами – уряд просуває земельну реформу в той час, коли всі профільні державні установи де-факто і де-юре не готові реалізовувати реформу. Фактично державні органи тільки розробили та затвердили плани та напрямки діяльності до кінця року в рамках підготовки до земельної реформи.

Державний апарат не зможе реалізувати земельну реформу та запустити ринок землі у найближчій перспективі.

Партія «Наш край» наголошує: сьогодні в Україні немає ані технічної, ані юридичної можливості здійснити земельну реформу та започаткувати обіг земель сільськогосподарського призначення.

Більшість українців не мають довіри до урядової земельної реформи, про що свідчать соціологічні дослідження. Якби референдум про зняття заборони на продаж землі відбувся сьогодні, то 75% проголосували би проти продажу земель сільськогосподарського призначення (дослідження Соціологічної групи “Рейтинг”). Українці добре пам’ятають шахрайські схеми приватизації та ваучери, коли держава фактично зрадила і сприяла грабуванню тисяч громадян.

Щоб земельна реформа не перетворилася на захоплення земель у стилі ваучерної приватизації 90-х, «Наш край» пропонує запровадити перехідний період, під час якого будуть відпрацьовані всі умови і нормативи з питань обігу земель. Протягом цього періоду потрібно доопрацювати всі технічні та юридичні питання, узгодити питання кадастру та платформ для електронних аукціонів земель. Обіг земель сільськогосподарського призначення повинен бути прозорим!

У майбутньому законопроекті про обіг сільськогосподарських земель необхідно врахувати інтереси українського села та селян.

Майбутній власник землі повинен брати участь у соціальному житті громади, на території якої знаходиться його земля, та сприяти розвитку соціальної інфраструктури і благоустрою. Це дозволить захистити тих, хто працює на землі.

Для контролю за належним використанням землі треба створити державну службу, яка буде мати широкі повноваження щодо використання земель відповідно до екологічного та земельного законодавства.

Тільки після того, як усі ці моменти будуть закріплені в законопроекті про обіг земель сільськогосподарського призначення, а також буде доопрацьовану нормативну та технічну базу, можна розпочинати обговорення відкриття ринку землі.

Теги: ваучерна приватизація, , ,