МІСЦЕВІ ВИБОРИ 2020: місія здійсненна?

25.07.2020

Верховна Рада ухвалила постанову «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році (25 жовтня 2020 року)». Згідно з ухваленим документом, Верховна Рада призначила на неділю, 25 жовтня 2020 року, чергові вибори депутатів місцевих рад і сільських, селищних, міських голів.

При цьому пропонується не призначати і не проводити вибори депутатів Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад і сільських, селищних, міських голів на тимчасово окупованих територіях АР Крим, міста Севастополя, в окремих районах, містах, селищах і селах Донецької та Луганської областей, а також вибори депутатів Донецької та Луганської обласних рад у зв’язку з неможливістю забезпечення представництва в них спільних інтересів територіальних громад, міст, сіл і селищ Донецької та Луганської областей.

Відповідно до статті 141 Конституції України чергові вибори сільських, селищних, міських, районних, обласних рад, сільських, селищних, міських голів відбуваються в останню неділю жовтня п’ятого року повноважень відповідної ради чи відповідного голови, обраних на чергових виборах.

Таким чином, чергові місцеві вибори мають відбутися 25 жовтня 2020 року. Головні питання про місцеві вибори-2020. Як проголосувати та кого обираємо Традиційно проголосувати за місцевих депутатів, міського чи сільського голову приходить кожен другий виборець – 46% від усіх виборців країни. Це трохи менше, ніж на президентських (63%) і парламентських (49%), бо що у виборців, що у політиків схожі вподобання – центральна влада вабить більше, ніж місцева.

З КОГО СКЛАДАЄТЬСЯ МІСЦЕВА ВЛАДА

Депутати місцевої ради – особи, відповідальні за бюджет тієї чи іншої громади, збори податків, виділення землі. Список їхніх повноважень налічує близько 60 пунктів. Тому голосувати за них треба відповідально, бо саме ці люди, умовно кажучи, закладають в бюджет таку ж суму на реновацію власних кабінетів, як і на місцеву медичну інфраструктуру.

Голова громади – такий собі «місцевий» прем’єр-міністр. На ньому не лише ухвалення рішень, а й їхнє виконання. Тонкий момент: виборці голосують саме за голову громади, а орган, який йому підпорядковується – виконавчий комітет ради – затверджують місцеві депутати.

Староста, голова та депутати місцевої ради – це «стартовий пакет» місцевої влади, люди, які найбільш доступні для простих виборців. З ними можна і потрібно спілкуватись, слідкувати за прозорістю та ефективністю їхніх дій. Депутати районних та обласних рад – саме вони відповідальні за перерозподіл державних субвенцій на освіту, медицину, затвердження бюджету й соціально-економічних програм у межах району та області.

ЩО ЗА НОВА ВИБОРЧА СИСТЕМА

Якщо коротко, 25 жовтня одночасно відбуватимуться вибори сільських, селищних і міських голів та депутатів сільських, селищних, міських, районних та обласних рад. Кількість виданих одному виборцю бюлетенів різного виду для голосування за різних виборчих суб’єктів буде залежати від населеного пункту, де мешкає людина.

У випадку мажоритарки виборець голосує за кандидата, багатомандатної – за партію та кандидата в депутати від цієї партії в одному бюлетені. 16 липня Рада внесла низку змін до Виборчого кодексу. Зокрема, парламент затвердив партійну виборчу систему на рівні громад, де проживає 10 тисяч виборців, і оновлений бюлетень. Також депутати залишили квоти для просування кандидатів у межах виборчого списку прохідної політичної сили на рівні 25%. Щодо гендерних квот, партії повинні забезпечити у кожній п’ятірці кожного виборчого списку чоловіків і жінок не менше двох кандидатів.

ЩО БУДЕ В МОЄМУ БЮЛЕТЕНІ

Він може виглядати «складним», але лякатись не треба. Для обрання очільників усіх населених пунктів, голосування за депутатів місцевих рад, де проживає менш як 10 тисяч виборців, в бюлетені все буде традиційно: прізвище кандидата та місце для позначки. А ось для голосування за депутатів місцевих рад з кількістю виборців понад 10 тисяч виборці зможуть поставити дві позначки: за партію та за кандидата від цієї партії.

Допомогти виборцю не заплутатись може інформація на дільниці. Для рад із кількістю виборців 10 тисяч і більше, крім інформаційних плакатів, на дільницях також мають бути буклети, де буде зібрана вся важлива інформація – від програми партії до номерів кандидатів як у загальному, так і в територіальних партійних списках разом із їхніми фото.

ЯК МЕНІ ПРОГОЛОСУВАТИ НЕ ЗА МІСЦЕМ РЕЄСТРАЦІЇ

З 1 січня 2020 року набув чинності Виборчий кодекс, що передбачає можливість для всіх виборців голосувати за місцем фактичного проживання, в тому числі й на місцевих виборах. Треба мати підтверджувальний документ: договір оренди житла; документ, що засвідчує підприємницьку діяльність, зареєстровану за певною адресою; документ, який засвідчує здійснення виборцем догляду за особою, місце проживання якої зареєстровано за певною адресою; довідка ВПО; документ про право власності на житло; документ, що засвідчує перебування виборця у шлюбі або у родинних відносинах із особою, місце проживання якої зареєстровано за певною адресою. Підійде будь-який з цих документів. З ним треба прийти до відділу ведення Державного реєстру виборців та подати заяву разом із копією підтверджувального документа. Далі має надійти повідомлення про зміну виборчої адреси – це треба перевірити, відшукавши себе у списку виборців. І 25 жовтня 2020 року прийти та проголосувати.

У випадку, якщо виборець – людина з інвалідністю, яка хоче надати паперову заяву про зміну адреси, схема та ж сама, за винятком того, що особа, уповноважена передати заяву, повинна мати при собі паспорт та посвідчену довіреність від виборця.

Прихильникам онлайну взагалі треба всього лише подати заяву на сайті Державного реєстру виборців (за наявності електронного цифрового підпису). Інклюзивність Виборчий кодекс тепер передбачає обов’язкове дублювання субтитрами або переклад жестовою мовою всіх агітаційних відео, адаптацію сайтів політичних партій для людей з порушенням зору та розумне пристосування інформаційного простору на дільницях. Таким чином люди з інвалідністю та інші маломобільні групи матимуть змогу самостійно просіяти політичну агітацію та зробити свій вибір.

Також у Виборчому кодексі є вимоги дотримання державних будівельних норм для приміщень, де розташовуються приміщення виборчих комісій та дільниці. Щоправда, немає санкції за їх недотримання і передбачений часовий люфт для розробки критеріїв доступності приміщень та їхнього впровадження. Загалом питання повної архітектурної доступності виборчих дільниць та приміщень виборчих комісій для людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення мають бути вирішені органами виконавчої влади та місцевого самоврядування до 1 січня 2025 року.

 

 У тексті використані матеріали Громадянської мережі ОПОРА.

Теги: бюлетень, зміни у виборче законодавчство, місцеві вибори 2020,