Сьогодні в народі святкують Василів день і Старий Новий Рік

14.01.2021
Сьогодні відзначається Старий Новий Рік — 1 січня за старим юліанським календарем. У народі цей день називають Васильєвим, Василем, обрізанням Господнім.

Напередодні Васильєва дня в Щедрий вечір заведено ходити по домівках з обрядовими піснями — щедрівками, і бажати господарям гарного врожаю. На ранок 14 січня люди вмивалися водою з колодязя або струмка. Вважалося, що тоді людина весь рік буде здоровою.

На Русі використовувався юліанський календар, за яким сьогодні відзначався Новий Рік. Зустрічали його з великим розмахом. Господині готували свиню і птицю. Зустрічати свято було прийнято у найстарших родичів. Сім’я приходила до них в гості з вечора 13 січня і залишалася до самого ранку.
Святий Василь вважається покровителем свиней і садів. Селяни сьогодні готували ритуальне порося. Його засмажували цілком і з’їдали всією сім’єю — це символізувало достаток і благополуччя. На стіл з поросям ставили ікону Святого Василя і свічку і молилися йому перед трапезою. Свиню їли руками. Господар будинку роздавав шматки м’яса всім родичам.

У Васильєв день односельці могли зайти в будь-який будинок і покуштувати порося, а за це давали господареві грошей скільки не шкода. Ці гроші обов’язково відносили до церкви наступного дня разом зі шматком свинини.

Рано вранці в Василів день було заведено засівати сусідів зерном і співати пісні-посівалки. Увечері молодь ходила колядувати по домівках. У кожній хаті для колядників готували частування — м’ясо, пироги чи монети. Господині на вечерю варили кашу на річковій воді. Кашу виймали з печі і дивилися на чавунець: якщо він повний — буде в сім’ї щастя, а якщо не заповнений до країв — буде біда. Поганим знаком вважалося якщо чавунець тріснув.

Що можна і не можна робити в Васильєв вечір
Сьогодні не можна лаятися або лихословити.
Не можна брати і давати в борг — весь рік будете в боргах.
Можна купити собі нову річ — будете весь рік ходити в обновках.
Не варто виносити сміття з дому — можна винести щастя.
Погодні прикмети 14 січня
За напрямком вітру сьогодні дізнавалися, яким буде літо. Якщо вітер південний — літо буде тепле, якщо північний — холодне, західний вітер — непогоже, а східний — до посушливого літа.
Дощ сьогодні — до снігу на Великдень.
Якщо на дорогах ожеледь — рік буде врожайним.
Хуртовина і заметіль сьогодні — буде багато горіхів.
Якщо в цей день траплялася відлига — літо буде холодне.
Якщо вранці йшов сніг, то весна буде пізньою.
Снігопад на Васильєв день віщує спекотне літо.

Детальніше читайте на УНІАН: https://www.unian.ua/lite/astrology/narodni-prikmeti-14-sichnya-narodni-tradiciji-ta-obryadi-sogodnishnogo-dnya-11283458.html

Теги: День Василя, календар, прикмети, свята, старий новий рік