Держбюджет-2019: у кого відберуть, кому – додадуть

Минулого тижня Кабмін презентував проект Держбюджету на 2019-й рік. Зрозуміло,
що після двох читань у парламенті частина його показників зміниться. Однак саме
проект бюджету, мабуть, найкраще демонструє напрямок думок уряду. Отже, кому
варто сподіватися на краще, а кому – молити Бога, щоб не стало гірше?

НАДБАВКУ «З’ЇСТЬ» ІНФЛЯЦІЯ

Серед плюсів проекту бюджету, на яких зараз особливо охоче акцентують увагу провладні ЗМІ, – збільшення коштів на охорону здоров’я на 9,5 млрд грн. Або – на 11%. Тобто, фактично на реальний рівень інфляції. Сама ж медицина як катастрофічно недофінансовувалася раніше, так безгрошовою і залишиться.
На реформу екстреної медичної допомоги, сама згадка про яку викликає тремтіння і у пацієнтів, і у медиків, у 2019-му є намір виділити аж1 млрд грн. На думку уряду, цих грошей вистачить, щоб
почати реалізовувати її в 5 «пілотних» областях та Київі, де розраховують поліпшити оснащення служби екстреної допомоги та підвищити зарплати медикам.
Так само, як і в цьому році, 1 млрд грн передбачено на фінансування програми «Доступні ліки». У неофіційних бесідах лікарі називають це фікцією. Адже, наприклад, на одного гіпертоніка припадає аж 10 грн на місяць. Які препарати реально сьогодні придбати за ці кошти?
За оцінками самих медиків, справжні потреби галузі у цілому вимагають втричі більше коштів, ніж виділяють їм сьогодні. Цікаво, що, як заявила перед розглядом проекту профільним парламентським комітетом його глава Ольга Богомолець, представники Міністерства
охорони здоров’я … не подали жодних побажань щодо бюджету.
Освіті готові додати 28,7 млрд грн, або на 13% більше, ніж було в 2018-му. Передбачається, що гроші підуть на підготовку кадрів, здійснення зовнішнього оцінювання та моніторинг якості освіти Українським центром оцінювання вищої освіти, стипендії студентам та курсантам,
субвенції. А ось до суттєвого підвищення зарплат вчителям знову не дійде. Втім, про це ще до презентації бюджету навпрямець сказала міністр освіти Лілія Гриневич.
Не підвищувати зарплату педагогам або скоротити їх кількість на 20-30% наполегливо рекомендував Україні Світовий банк. На думку його чиновників, такий крок, як поліпшення добробуту освітян, може зірвати реформу освіти в цілому, оскільки на нововведення не залишиться коштів.
У «СОЦІАЛЦІ» ЕКОНОМЛЯТЬ НА ВСЬОМУ
Держбюджет-2019 експерти вже назвали антисоціальним. Судіть самі. У ньому заплановано збільшення коштів на соціальні витрати на 5,2%. Це «підвищення» менше навіть явно заниженого
урядом рівня інфляції (див. Порахуємо). В тім, як відзначають фахівці, свідомо занижений показник інфляції дозволить черговий раз заощадити на індексації прожиткового мінімуму та мінімальних пенсій. Заробить влада й на тому, що пенсії не з 1 січня, а з 1 березня, заощадивши на цьому, за оцінками економістів, до 12 млрд. грн.
Аналітики підрахували, що у бюджеті-2019 прожитковий мінімум залишається нижче, ніж у 2,5 рази в порівнянні з фактичним.
Отже, якщо відкинути розумні обгрунтування та красиві слова, найбільш незахищені українці стануть ще біднішими. Хоча, здавалося б, куди вже далі …
ВІД СУБСИДІЙ ВІДМІНУСУЮТЬ ЩЕ 16 МЛРД
Ще одна погана новина – зниження витрат на субсидії. У держбюджеті на цю статтю заплановано ще на 16 млрд грн менше, ніж у нинішньому році – 55 млрд грн в 2019-му проти 71 млрд в 2018-му. І це притому, що подорожчання газу, протии якого з ініціативи партії «Наш край» ми боремося спільно (див. № 17 (54) «НК» про те, як депутати від партії передали владі зібрані по
всій Україні понад 1 млн підписів проти підвищення ціни на газ), в уряді, незвертаючи на це увагу, називають вирішеним питанням. А НКРЕКП вже підвищила тарифи на водопостачання та
водовідведення для водоканалів, а з 1 жовтня збільшує їх на розподіл та постачання
електроенергії для обленерго. Тому чергові подорожчання комунальних послуг і для споживачів не за горами. Але влада має намір не збільшувати, а будь-яким чином тільки скорочувати
кількість отримувачів субсидій. За оцінками експертів, щоб укластися в запропоновані 55 млрд грн, кількість отримувачів субсидій потрібно зменшити в 1,5 раза порівняно з сьогоднішнім.
СИЛОВИЙ БЛОК – У ВИГРАШІ
Мабуть, щоб від таких реформ навіть самі спокійні не вирішили, що пора виходити на акції протесту, грошей знову додали силовикам. На 16,31 млрд грн, або 19%, планується збільшити витрати МВС. Фінансування Нацполіціі має зрости на 20%. На створення єдиної авіасістеми безпеки, простіше кажучи, на гелікоптери, готові виділити 4,4 млрд грн. Додаткове фінансування обіцяють більшості структур з блоку, пов’язаного зі сферою безпеки, – СБУ, НАБУ, НАПК, Вищому антикорупційному суду, Держбюро розслідувань.
Мають покращити й фінансування в’язниць. Схоже, закладаючи такі показники у бюджет, чиновники врешті замислюються про можливість не найбільш райдужного майбутнього.