18 миттєвостей одного року

МИНАЄ 2018-Й. МИ ПРОЩАЄМОСЯ З НИМ ТА ЗГАДУЄМО, ЧИМ ЗАПАМ’ЯТАВСЯ ЦЕЙ РІК. ЗА ЧИМ СУМУЄМО, ЧИМ ПИШАЄМОСЯ, ЧОГО ХОЧЕМО ПОЗБУТИСЯ, А ЩО – УТРИМАТИ ЗА БУДЬ-ЯКУ ЦІНУ. ЗГАДАЙМО СЬОГОДНІ Й ПРО ТЕ, ЯКИМ БУВ ВІН ДЛЯ КРАЇНИ. ТОБТО – ДЛЯ КОЖНОГО З НАС

КУРС НА НАТО ТА ЄС
Україна остаточно – на законодавчому рівні – визначилася, з якими державами має намір співпрацювати в майбутньому та від яких віддалятися. Верховна Рада 311 голосами «за» ухвалила в першому читанні президентський законопроект про внесення змін, що стосуються стратегічного курсу країни, до Конституції України. Курс країни – на повноправне членство України в Європейському Союзі та НАТО. Також парламент скасував Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною та Російською Федерацією. Дія договору офіційно припиняється з 1 квітня 2019 року.
ВВЕДЕННЯ ВОЄННОГО СТАНУ
Вперше майже за п’ять років військових дій, що тривають на території України, наприкінці листопада за рекомендацією РНБО в 10 регіонах країни було запроваджено військовий стан. Нині він діє у Вінницькій, Донецькій, Запорізькій, Луганській, Миколаївській, Сумській, Одеській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях. Підставою для ВС була атака на український буксир «Яни Капу» і малі броньовані артилерійські крейсери «Нікополь» і «Бердянськ» російських кораблів. Моряків, серед яких є важкопоранені, взято в полон. Зараз у країні проходять збори оперативного резерву першої черги, який становить близько 178 тис. осіб. В регіонах, де діє воєнний стан, перенесено перші вибори в новостворених об’єднаних територіальних громадах. Нагадаємо, вони мали відбутися 23 грудня.
СТВОРЕННЯ ПОМІСНОЇ ЦЕРКВИ
Прагнення України до створення самостійної та незалежної Єдиної Помісної Церкви підтримав Вселенський патріархат. Вже схвалено текст грамоти (томосу), що надає право створити в Україні таку Церкву. 

15 грудня розпочнеться Об’єднавчий Собор, на якому мають оголосити про створення Церкви та обрати її голову.
Після цього кожна парафія зможе сама визначитися, під чию підвідомчість – Московського чи Константинопольського патріархату – стати.
Буде потрібно розв’язати майнові питання. Партія «Наш край» закликала владу не давати політикам втручатися в процес створення Церкви, щоб уникнути розколу суспільства, не допустити конфліктів навколо церковних святинь і приміщень священнослужителів. Водночас вона звернулася до вірян із проханням проявити повагу та толерантність до представників інших конфесій. Нова Церква має з’явитися завдяки любові, а не розбрату, підкреслюють в партії.
ЗРІС ТАРИФ НА ГАЗ
Заради чергового траншу кредиту та під натиском МВФ влітку уряд заговорив про підвищення ціни на газ для споживачів на 60%. Таке підняття неминуче збільшувало б тарифи на гарячу воду та тепло майже на 50% і тягло за собою суттєве зростання цін на продукти, товари та іншіпослуги. Менш ніж за 2 місяці партія «Наш край», яка ініціювала збір підписів у всіх регіонах України під гаслом «Ні – підвищенню ціни на газ!»
зібрала понад 1 млн підписів громадян, які передала у Верховній Раді прем’єр-міністру.
Газ здорожчав на 23,5%. Загалом за підсумками 2018-го, тарифи на газ для населення зростуть на 22,9%, на гарячу воду, опалення – на 20%, на
електроенергію – на 10%, повідомляється в прогнозі експертів, який оприлюднив Мінекономрозвитку.

ІНФЛЯЦІЯ БІЛЬШЕ, НІЖ ЗРОСТАННЯ ПЕНСІЙ
У 2018 році прожитковий мінімум – показник, від якого залежить розмір мінімальної пенсії та інших соціальних виплат, – підвищували двічі. З 1 липня – на 77 грн, з 1700 до 1777 грн, з першого грудня – ще на 76 грн. Загалом за рік він зріс на 9%. У році, що минає, Кабмін планував збільшення прожиткового мінімуму до рівня інфляції. Однак уже восени виявилося, що утримати інфляцію не вдасться: у звіті за III квартал Нацбанк погіршив прогноз інфляції до 10,1%.
ФІНАЛ ЛІГИ ЧЕМПІОНІВ УЄФА В КИЄВІ
Столиця України вперше приймала фінальні матчі Ліги чемпіонів УЄФА. Майже одночасно – з різницею в два дні – у Києві зіграли жіночі та
чоловічі команди-фіналістки.
У день гри іспанського «Реала» та англійського «Ліверпуля» столичний аеропорт «Бориспіль» прийняв 52 599 пасажирів. Це рекорд за всю історію існування аеропорту.
Загалом під час проведення матчів Україну відвідали понад 300 тис. іноземних громадян. У Києві іспанці виграли у англійців з рахунком 3: 1.
У жіночому фіналі Ліги французький «Леон» переміг німецький «Вольфсбург» – 4: 1.
ПІДПИСАННЯ ДЕКЛАРАЦІЙ З СІМЕЙНИМИ ЛІКАРЯМИ
У квітні стартувала кампанія з підписання декларацій з сімейними лікарями. Чимало поліклінік, всупереч заявам МОЗ, виявилися не готові до цієї акції – не було чітких інструкцій, що та як потрібно робити, не вистачало комп’ютерів, не було інтернету, а в кількох містах пацієнтам лише радили заглянути через кілька місяців, ще краще – через рік. У Львівській
області офіційно відклали початок підписання декларацій «через юридичну невизначенність процесу»: персональними даними українців із системи eHealth, за словами львівських юристів, міг скористатися хто завгодно. Три місяці потому МОЗ вніс зміни до «Порядку вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу» – перестав вимагати копії документів і зазначення місця реєстрації пацієнта. І у такий спосіб побічно підтвердив – проблема зі збереженням персональних даних пацієнтів існує.
«ПЕРЕВІР  ТОРГОВИЙ ЦЕНТР»
Через трагедію в Кемерово, коли в кінотеатрі під час пожежі загинули 64 людини, українці за власної ініціативи зайнялися перевіркою безпеки торгово-розважальних центрів. Невдовзі інспектувати місця масового скупчення людей почала й Держслужба з надзвичайних ситуацій. За результатами офіційних перевірок пожежної безпеки за 2 тижні фахівці виявили 15 тис. порушень, унаслідок чого до суд подано позови на закриття 16 ТРЦ, 3 лікарень, 17 дитсадків і шкіл.
УКРАЇНСЬКІ БОКСЕРИ – НАЙКРАЩІ У СВІТІ
Український боксер Олександр Усик став абсолютним чемпіоном світу в першій важкій вазі (до 90,7 кг) та володарем усіх чотирьох поясів – WBC, WBO, WBA і IBF – і трофея імені Мухаммеда Алі. Нещодавно боксер заявив про свою готовність зустрітися з поки непереможеним американцем Андре Уордом. Василь Ломаченко, чемпіон світу в найлегшій ваговій категорії за версією WBA, здобув чемпіонський пояс WBO та очолив грудневий рейтинг авторитетного спортивного журналу Sports Illustrated кращих боксерів незалежно від вагової категорії.
ПРОТЕСТИ АВТОМОБІЛІСТІВ НА ЄВРОНОМЕРАХ
За легалізацію авто на єврономерах увесь рік точиться неабияка боротьба. Після того, як влада начебто пішла назустріч власникам таких машин і ухвалила нові закони, виявилося, що ситуацію вони майже не спростили, а втім ще й посилили відповідальність за порушення митних правил. Наприкінці листопада автомобілісти влаштували акції громадянської
непокори в різних містах і паралізували роботу пропускних пунктів у Львівській, Волинській, Закарпатській областях. Це питання нікого не залишило байдужими.
Власників єврономерів обурили жорсткі заходи реєстрації та високий акциз на старі автомобілі. Законослухняних – ставлення держави до тиску з боку порушників. Виявляється, що будьякі оборудки можна узаконити. Головне – паралізувати рух транспорту.
НА МЕЖІ ЕПІДЕМІЇ КОРУ
Захворюваність на кір набула характеру епідемії. Протягом 2017-го в країні було зафіксовано 4782 випадки, на початок грудня 2018-го – майже вдесятеро більше. За офіційними даними, число хворих наприкінці листопада становило 44 тис. осіб. Щотижня додається кілька тисяч нових випадків. Так, в перший тиждень грудня захворіли понад 2600 осіб – 1764 дитини та 847 дорослих. Як відзначають фахівці, швидше хвороба «захоплює» ті області, де найменше вакцинованих хворих. Тим часом Уляна Супрун, відставки якої через провалену вакцинацію ще навесні вимагав «Наш край», залишається главою МОЗ і регулярно «потішає» українців порадами. Наприклад, закликає не боятися протягів і дозволяє сидіти на холодному.
ЗНОВУ – ВИБУХИ НА ВІЙСЬКОВИХ СКЛАДАХ

На цей раз пожежа на складі боєприпасів сталася на 6-му арсеналі Міноборони в Ічні Чернігівської області. За даними військових, їх там знаходилося 69,5 тис. т. За даними ЗМІ, із зони НП було евакуйовано близько 10 тис. мирних жителів. Як заявив голова парламентського комітету з питань національної безпеки, протягом 2,5 років через пожежі на артилерійських складах знищено боєприпасів майже на 2 млрд дол.
ВКРАДЕНІ «УКРЗАЛІЗНИЦЕЮ» СВЯТА
Новорічні та різдвяні плани тисяч українців зірвані з вини «Укрзалізниці». Щоб запустити прискореними темпами експрес «Київ-Бориспіль» і внести через це корективи в розклад, залізничники фактично анулювали попередній продаж квитків на всі напрямки. Коли за 2 тижні до шкільних канікул проїзні документи таки з’явилися в продажу, електронна система не впоралася з напливом покупців. А багато українців, що начебто «достукатися» і сплатили на сайті квиток, виявилися і без грошей, і без квитків. Опісля гроші стали повертати, а ось квитків у продажу вже не було. Депутат від «Нашого краю» Сергій Шахов на годині уряду у ВР звернувся до прем’єр-міністра з вимогою дати оцінку діям «Укрзалізниці». Самі ж залізничники із задоволенням відзначили рекордні цифри продажу квитків: майже 250 тис. за добу, півмільйона – за два дні.
ЗРОСТАННЯ ЧИСЛА ЗАРОБІТЧАН
Українські фахівці массово виїжджають на роботу за кордон. Тільки в Польщі, за даними міністра закордонних справ цієї країни, працює 2 млн українців, 40 тис. студентів навчаються в польських вишах. Загалом, за різними оцінками, за кордоном постійно працює або виїжджає на сезонні роботи від 5 до 9 млн українців. Не дивно, що за 10 місяців 2018 року в Україну надійшло 13,5 млрд дол. валютних переказів. Це більше, ніж всі закордонні інвестиції в країну за цей же період разом. Депутати від партії «Наш край» вимагають від влади створення нових робочих місць, перегляду умов розподілу держдотацій на користь малого та середнього фермерства, стимулювання працевлаштування молодих фахівців і фахівців категорії «45+».
СТАРТ «НОВОЇ ШКОЛИ»
Українських школярів почали навчати по-новому. Насправді, поки ніхто не розуміє, як здійснити багато чого на практиці. Наприклад, розмістити по одному 40 учнів у класі або забезпечити підручниками тих, кому їх не встигли надрукувати. Педагоги отримують копійки, тому масово виїжджають за кордон або змінюють професію. На думку незалежних експертів, якщо найближчим часом фінансування освіти не зміниться, «Нова школа України» лише закріпить країну як сировинний додаток до досить заможного Заходу.
ЗДОРОЖЧАННЯ ПРОЇЗДУ
У великих містах України суттєво здорожчав проїзд у громадському транспорті. У Києві та Дніпрі – відразу вдвічі. Натомість, влада не поспішає взяти під контроль витрати та прибутки транспортників, а лише виправдовує підвищення вартості проїзду їхніми проблемами, які начебто інакше не вирішити. Не впроваджують єдиний електронний квиток, що, як наполягають у партії «Наш край», допоможе в найкоротші терміни зрозуміти реальну картину.
ОБЛГАЗИ ПРОТИ БОРЖНИКІВ
Нацкомісія з регулювання в сфері енергетики та комунальних послуг дала згоду на відключення боржників, якщо протягом 3 днів питання оплати не буде врегульовано.
Без опалення в морози через борги та численні аварії на тепломережах залишалися Сміла, Шепетівка, Кам’янське, Кривий Ріг. У містах, що замерзали, відбулися акції протесту. Партія «Наш край» вимагала відставки керівництва «Нафтогазу» через відключення від опалення дитячих садків, шкіл, лікарень та інших об’єктів соціальної інфраструктури, зокрема житлових будинків. У парламенті зареєстровано законопроект депутатів від «Нашого краю» щодо мораторія на відключення об’єктів соціальної сфери від
комунальних послуг. Проте його вперто не розглядають.
РІК ПРОРИВУ УКРАЇНСЬКОГО КІНО
У нашій країні, нарешті, почали знімати свої повнометражні фільми. Протягом року у прокат було випущено близько 30 картин. Однак прибутковими поки є лише вітчизняні комедії. Отже, «Божевільне весілля» на початок грудня зібрало в прокаті 54,5 млн грн при бюджеті 10,8 млн. Поміж картин інших жанрів лідером прокату став фільм «Киборги» режисера Ахтема Сейтаблаєва. А картина «Донбас» Сергія Лозниці обрана для подання на премії Американської академії кінематографічних мистецтв і наук у категорії
«Кращий фільм іноземною мовою».

Теги: Воєнний стан, курс нато єс, на підвищенню ціни на газ, , нова школа, помісна церква, потік заробітчан, сімейний лікар