«Наш край» готується до святої вечері. Рецепти страв.

За давнім українським звичаєм різдвяний піст завершується Святою Вечерею. У цей день (останній день посту, 6 січня) сім’я сідає до вечері, коли на небі з’являється перша зірка (саме вона символізує народження Христа). На святковому столі, згідно традиції, має бути 12 страв. Усі страви повинні бути пісними, обов’язковими атрибутами різдвяного українського столу є кутя та узвар.

«Наш край»  пропонує вам орієнтовне меню на Святвечір – 12 пісних страв. Якщо ви маєте свої оригінальні рецепти, діліться в коментарях.

 

  1. Кутя

Найголовнішою стравою у Святвечір є кутя. Символ родючості та достатку. Головними інгредієнтами куті є пшениця, мак та мед.Саме з частування куті і починається Свята Вечеря.

 

Пшениця – 1 склянка, мак – 100 г, горіхи – 100 г, мед – 1-3 ст.л., цукор – за смаком.

Чисту пшеницю добре промиваємо, заливаємо окропом та варимо на повільному вогні 2-3 години або до готовності.

Мак заливаємо окропом, накриваємо кришкою та залишаємо на 30-40 хвилин. Зливаємо воду та перетираємо мак зручним для вас способом (в макітрі, блендером, на м’ясорубці). Горіхи лущимо та дрібно січемо. Змішуємо зварену пшеницю, мак, мед, цукор та горіхи. Якщо кутя вийшла загустою, можна її розвести водою або узваром.

  1. Узвар

Узвар зазвичай варять з сушених яблук груш та слив, але на ваше вподобання можна додати сушену журавлину, родзинки, вишні – все одно буде дуже смачно. Традиційно узвар до столу подають охолодженим.

Сушені яблука – 200 г, сушені груші – 200 г, чорнослив – 200 г, вода – 3 л, мед – 200 г (або за смаком).

Сухофрукти добре промиваємо. Яблука та груші заливаємо водою, ставимо каструлю на вогонь та варимо від початку кипіння 15 хвилин. Додаємо до каструлі чорнослив та варимо ще 10-15 хвилин. Зніміть узвар з вогню, вкутайте та дайте йому постояти 4-5 годин. Проціджуємо узвар, додаємо рідкий мед та даємо ще постояти узвару близько години. За цей час мед має розійтися. Готовий узвар охолоджуємо та подаємо до столу.

  1. Вареники

 

Тісто та начинка до вареників мають бути пісними

 

Для начинки: пюре картопляне — 200 г, цибуля – 1 штука, сіль, перець.

Для тіста: олія – 1 ст.л., борошно – 300 г, відвар картопляний – 200 мл, сіль – щіпка

Підготуємо начинку. Картоплю чистимо та варимо до готовності в підсоленій воді. Цибулю чистимо та підсмажуємо до золотистого кольору. Картоплю відціджуємо (вивар не виливаємо, він нам пригодиться до тіста), добре розминаємо, додаємо цибулю, вимішуємо. За потреби солимо та перчимо.

Готуємо тісто. Борошно просіюємо на робочу поверхню, робимо у ньому ямку, додаємо сіль, олію та теплий картопляний вивар. Спочатку вимішуємо ложкою, далі руками. Беремо близько четвертини тіста, розкачуємо тонким шаром. Склянкою видавлюємо палянички. На кожну паляничку кладемо начинку та формуємо вареники. Відварюємо вареники у підсоленій воді з лавровим листом. Змащуємо вареники заздалегідь присмаженою цибулькою та подаємо до столу.

  1. Пісні голубці з грибами

 

2 середніх капустини; 500 гр печериць; 150 гр довгозернистого рису; 4 ст. ложок рослинного масла; 2 середні морквини; 2 цибулини; 500 мл томатів у власному соку; 3 ст. ложок подрібненого кропу; 4 ч. Ложки мускатного горіха; сіль, спеції за смаком.

Приготування пісних голубців на Різдвяний стіл:

Очистити і дрібно порізати цибулю, моркву і гриби. Частину цибулі відкласти, все інше підсмажити на олії (близько 8 хв). Перекласти в миску, сік зі сковорідки не виливати. Рис промити і залити окропом, накрити кришкою або тарілкою, так він повинен на половину приготуватися, ввібравши в себе всю воду. Капусту наколоти на вилку, опустити в підсолений окріп, поступово надрізати все листя. Вийняти з води, розібрати на окремі листки. Рис змішати з грибами, додати мускатного горіха і кропу, посолити, додати спеції.

Начинку обережно викласти на розгорнуте листя, згорнути і скласти в підготовлену форму для випікання. У соус на сковорідці додаємо рослинного масла і обсмажуємо на цій суміші цибулю практично до прозорості. Очистити помідори від шкірки, порізати на великі шматочки і вилити їх разом з рідиною на сковорідку. На повільному вогні довести до кипіння і залити цим соусом голубці. Духовку розігріваємо до 190 градусів. Форму закриваємо фольгою і запікаємо близько години.

 

  1. Грибна підлива

 

Така підливка подається до голубців або/та вареників.

Гриби сушені – 30 г ( або 300 г свіжих), цибуля – 200 г, борошно – 2-3 ст.л., олія – 2-3 ст.л., сіль, перець

Цибулю дрібно шаткуємо, обсмажуємо на олії до м’якості. Гриби миємо та відварюємо до готовності. Виймаємо гриби з бульйону дрібно ріжемо або перемелюємо на м’ясорубці. З’єднуємо гриби з цибулею та прогріваємо їх ще 2-3 хвилини. На окремій сковороді (сухій) обсмажуємо пересіяне борошно до золотистого кольору. До борошна акуратно вливаємо грибний бульйон, добре розмішуємо, щоб не було грудочок. Помішуючи проварюємо 3-4 хвилини. Додаємо гриби з цибулею і даємо покипіти до загустіння.

 

  1. Риба з грибами

 

Риба – 1 кг, гриби – 500 г свіжих або 50 г сухих, цибуля — 3-4 штуки, олія – 60 мл, гірчиця (порошок) – 1 ч.л., часник – 2-3 зубчики, сіль

Рибу ріжемо порційними шматками. Солимо та натираємо часником (пропущеним через часникодавку), залишаємо на кілька годин в холодному місці.

Дно жаростійкої форми вистеляємо цибулею, зверху викладаємо порізані гриби (якщо використовуєте сирі, їх попередньо треба відварити). Зверху шар риби, знову гриби та цибуля. Воду змішуємо з олією та гірчицею і заливаємо рибу так, щоб вона ледь прикривала верхній шар цибулі (якщо у вас сухі гриби, то можна залити рибу грибним відваром). Накриваємо кришкою та ставимо у духовку на 50-60 хвилин.

  1. Салат з червонокачанної капусти

 

1 качан капусти; 1 кисле яблуко; 2 столові ложки хрону; 2 ст. ложки гірчиці; 4 ст. ложки цукру; 5 ст. ложок оливкової олії; сіль і перець за смаком.

Яблуко і капусту помити, обсушити. Капусту дрібно нашаткувати, яблуко — натерти. Тертий хрін перемішати з оцтом, оливковою олією, гірчицею, цукром, сіллю і перцем. Всі інгредієнти ретельно перемішати і дати відстоятися пару годин в прохолодному місці

  1. Горохова каша

 

Горох — 150 г, цибуля ріпчаста — 1 шт., морква — 1 шт., сіль, перець

Горох перебрати, промити кілька разів холодною водою. Замочити на ніч. Залити горох водою та зварити до готовності. Під кінець варки посолити до смаку. Цибулю дрібно ріжемо, моркву тремо на грубій тертці. Обсмажуємо до готовності. Висипаємо нашу засмажку до гороху, добре вимішуємо.

  1. Шулики з медом

 

Борошно – 3 склянки, вода – 1 склянка, сода – ½ ч.л., олія – 2/3 склянки, мак – 1 склянка, мед – 1 склянка, кориця – до смаку (можна і без неї), сіль – щіпка.

Борошно просіюємо та робимо у ньому заглибину, додаємо сіль, воду та пів склянки олії. Замішуємо тісто і даємо йому трохи постояти. Поки тісто відпочиває перетираємо мак до появи молочка. Вимішуємо ще раз тісто, та розкачуємо коржі товщиною з сантиметр, та робимо по ньому ромбовидні надрізи( можна їх не робити, а просто поламати коржі на шматки довільної форми), проколюємо виделкою. Смажимо на гарячій сковороді, змащеній олією. Ламаємо коржі по надрізах, складаємо у глибокий посуд, змішуємо з маком та медом, до смаку додаємо корицю.

  1. Пампухи

 

Борошно — 5 склянок, дріжджі сухі — 1 ст.л., цукор — 3 ст.л., сіль — 1/2 ч.л., олія — 3 ст.л., тепла вода — 2 склянки, цукрова пудра

 

Борошно просіюємо, змішуємо з сухими інгредієнтами, поступово вливаємо олію та воду. Місимо м’яке тісто та ставимо його в тепле місце. Тісто має збільшитися в об’ємі в двічі.

Трохи обминаємо тісто, розкачуємо тісто качалкою (товщина не менше – 2 см). Склянкою видавлюємо круглі пампухи, можна (за бажання) всередині видавити дірочку маленькою горілчаною скляночкою. Готовим пампушкам даємо підійти в теплому місці 15 хвилин. У казані розігріваємо олію та смажимо на середньому вогні до золотистого кольору. Викладаємо пампухи на серветку, щоб стік зайвий жир. Холодні пампухи щедро посипаємо цукровою пудрою.

  1. Квасоля з грибами

 

Квасоля – 300 г, сушені гриби – 50 г, цибуля – 2 штуки, борошно – 2 ст.л., олія – 2 ст.л., часник – 2-3 зубчики, сіль.

Гриби та квасолю попередньо замочуємо. Варимо разом у невеликій кількості води до готовності квасолі. Дрібно нарізану цибулю підсмажуємо на олії до м’якості, борошно підсмажуємо на сухій сковороді до золотистого кольору. Змішуємо усі інгредієнти, солимо та додаємо дрібно січений часник.

  1. Овочеве рагу з грибами

 

600 гр кабачків; 2 середні морквини; 1 великий червоний солодкий перець; 4 помідори; 2 цибулини; 1 корінь петрушки; 200 гр печериць; 300 гр консервованої квасолі; сіль і спеції за смаком.

Овочі ретельно вимити, очистити. Кабачки з морквою — дрібно нарізати, перець — соломкою, петрушку і цибулю — подрібнити, помідори — великими кубиками, шампіньйони — на 3-4 частини. Розігріти в сотейнику оливкову олію, обсмажити до золотистого кольору цибулю і петрушку, близько 5 хв. Додати моркву, кабачки, сіль. Через 7 хвилин — гриби і перець. Через 5 хвилин — помідори. Додати пару ст. ложок води, перевірити сіль, спеції, накрити кришкою. Через 5 хвилин — додати квасолю і пару ст. ложок рідини з банки. Готувати ще хвилин 5-10, подавати на стіл разом із зеленню.