13 січня — Васильєв день та Свято Маланки: традиції та звичаї Щедрого вечора
Щедрий вечір 13 січня або Васильєв, як його ще називають – збігається з українським народним святом Маланки.
У ніч з 13 на 14 січня українці відзначають старий Новий рік. Це свято з’явилося через розбіжність юліанського і григоріанського календарів, яка становить 13 днів. Старому Новому року передує Щедрий вечір, 13 січня, а 14 січня – Васильєв день. Щедрий вечір або Васильєв, як його ще називають – збігається з українським народним святом Маланки. Історія свята Маланки Це давнє свято. За християнським календарем-це також день преподобної Меланії (Меланки, Маланки, Міланки). Згідно з повір’ям, Міланка Вода приходить на Щедрий вечір разом із Василем-Місяцем, щоб сповістити господарів про наступні торжества. За давніми міфами, окрім сина, у всеєдиної Лади (мати богів в слов’янській міфології), вірного побратима бога Місяця, була ще донька, яку всі називали Міланка. Коли князь-Місяць був на полюванні, лютий змій викрав із срібного терема Міланку й запроторив у підземне царство. Звільнив її богатир Безпальчик-Васильчик і одружився на ній. Тому на Щедрий вечір ще святкують Василя. Як відзначають свято Маланки На свято Маланки прийнято переодягатися у тварин і фольклорних персонажів. На свято Маланки дівчата, у масках або без них, усю ніч щедрують та ворожать.
За старим звичаєм, коли дівчата починали ворожити хлопці крали у них вдома двері або калітки. Щоб повернути вкрадене, батько дівчини мусив виставити могорич. Читайте також Старий Новий рік 2019: прикмети і традиції святкування На Старий Новий рік хлопці також «водили Меланку». Неодружений хлопець переодягається в жіноче плаття і стає «Маланкою», а дівчина або жінка – в чоловіче плаття, як образ «Василя». Серед дійових осіб – дід, баба, циган, циганка, коза, чорт. В масках і костюмах щедрувальники ходять від будинку до будинку і веселять перехожих танцями і жартами.
У давнину переодягнені йшли на роздоріжжя палити Діда, або Дідуха (сніп соломи, який стояв в хаті від Святого вечора до Нового року), а потім стрибали через багаття. Це мало очистити від спілкування з нечистою силою. Що приготувати на Маланку Головною стравою вечора є Кутя. На Василя кутю готували щедру і жирну, звідси і назва вечора – Щедрий. Вважається, що щедрий і багатий стіл забезпечить господареві добробут на весь рік.
В деяких селах готують традиційне святкове блюдо – кров’янку, його називають Маланка. Також випікають спеціальні хліба Маланку та Василя. На столі обов’язково повинні бути пироги, вареники, блюда з свинини, млинці, ковбаси. За стіл, як і в новорічну ніч, сідають всією родиною. Сваритися в цей день не можна.
Теги: старий новий рік, щедрий вечір