ЗМІНИ-2018: НЕ ПОРУШУЄМО І ШУКАЄМО ЛІКАРІВ

СТАРТ СІМЕЙНОЇ РЕФОРМИ, ВИБІР СІМЕЙНОГО ЛІКАРЯ, ОБМЕЖЕННЯ ШВИДКОСТІ РУХУ В МІСТАХ. ЦЕ ТА ЩЕ БАГАТО ІНШОГО ЗМІНЮЄТЬСЯ З 1 СІЧНЯ В ЖИТТІ УКРАЇНЦІВ

Пенсійна реформа: 25 років стажу й підтримка військових

Відразу на 10 років – з мінімальних 15 до 25 років – виріст страховий стаж, що дозволяє вийти на пенсію за віком у 60 років. Щороку мінімальний стаж збільшуватиметься ще на рік, поки не досягне 35 років. Відповідно, мимоволі збільшується й пенсійний вік.

Змінилася й формула розрахунку пенсій. Раніше, взявши середню зарплату за 20014-2016 рр., до неї застосовували коефіцієнт 1,35% за кожен відпрацьований рік. У 2018 році використовують середній заробіток за три останніх роки з коефіцієнтом 1%. Тобто розмір пенсій виявиться меншим, ніж був би, вираховуйся він за старою формулою.

Загальні пенсійні розрахунки не торкнуться військових пенсіонерів. Їм, за словами віце-прем’єра Павла Розенка, пенсії збільшать, тим більше, що для більшості їх не передивлялися останні 5-7 років.

Медична реформа: Лікарі стануть самостійніш, сільській медицині обіцяють допомогу

Почали діяти закон про державні фінансові гарантії надання медичних послуг і лікарських засобів і закон, що стосується поліпшення якості меддопомоги в сільській місцевості. Сільські лікарні мають привести до ладу, забезпечити діагностичним обладнанням і відремонтувати дороги, якими до них везуть пацієнтів. На це в найближчі два роки з бюджету мають намір виділити 5 млрд грн.

Бюджетні лікувальні заклади переводяться до розряду комунальних, що, на думку авторів реформи, дозволить самим лікарням розпоряджатися своїми фінансами. Фінансуватися заклади охорони здоров’я будуть Національною службою здоров’я, а в перехідний період отримувати ще й державні субвенції.

А вже з 1 квітня всім нам належить обрати собі сімейного лікаря й укласти з ним договір. Лікаря з числа терапевтів можна обрати в будь-якому лікувальному закладі – не обов’язково за місцем прописки. При цьому чим більше українців захочуть лікуватися у того або іншого фахівця, тим вищою буде його зарплата, стверджують в Міністерстві охорони здоров’я.

Проте як і коли медики виплачуватимуть борги із зарплатні, в профільному міністерстві так і не пояснюють.

Нагадаємо, до 3-ої декади грудня заборгованість із зарплатні в Україні становила 2,5 млрд грн. працівники лікарень у низці областей отримали останню зарплату у вересні. Починати потрібно з негайного погашення заборгованості перед медпрацівниками й лише потім говорити про реформування галузі, наполягають у партії «Наш Край».

Нарешті, Мінохоронздоров’я обіцяє розширити перелік медикаментів, вартість яких – якщо у вас є рецепт від сімейного лікаря  — буде повністю або частково компенсована державою. Наскільки й коли це здійсненно на практиці – знову-таки питання.

Зарплата і допомога по безробіттю: грошей стане трохи більше

На 523 грн. зросла мінімальна зарплата, тепер вона становить 3723 грн. мінімальна погодинна оплата збільшилася до 22,41 грн. за годину. На 160 грн., до 1440 грн, підвищена мінімальна допомога з безробіття для застрахованих осіб, чий страховий стаж у попередній рік складав не менше 6 місяців. Для тих, хто не працював у попередній рік більше ніж півроку, мінімальна сума допомоги залишилася тією ж – 544 грн.

Безпека руху: у містах змусять знизити швидкість

Знизити швидкість на 10 км/год., з 60 до 50 км/год., в межах міста доведеться водіям автотранспорту. Це європейська практика, яку в Україні вирішили запровадити після трагедії в Харкові.

Міняється й система контролю паркування. Незабаром наведення ладу нарівні з поліцією може зайнятися служба муніципальних інспекторів, яку створить міська влада. Вони також отримають право виписувати штрафи за відсутності водія на місці порушення й примусово евакуюватимуть автомобілі.

Передбачений штраф за несплату парковки в 20-ти кратному розмірі вартості однієї

Години послуги. При цьому водії, які сплатили штраф протягом 10 банківських днів, зможуть сплатити всього 50%.

 

Податки: здорожчають цигарки, здешевшають електромобілі

Підвищення акцизів на 29,7% неминуче відіб’ється на роздрібній вартості цигарок. Вони здорожчають на 2-7 грн. – залежно від марки. Введені пільги на придбання електромобілів за кордоном. З 1 січня на нові й вживані авто цієї групи скасовані ПДВ та акциз. За підрахунками Мінінфраструктури це здешевить авто приблизно на 17%.

Фахівці впевнені, що здешевшають і пасажирські перевезення в електротаксі: від сплати ПДВ звільняються й комерційні підприємства, які використовують електротранспорт.

Побут: готуємося викидати етикетки окремо від пляшок

Тепер в Україні заборонено утилізувати сміття без переробки і сортування за видами матеріалів. У кожному дворі мають з’явитися контейнери, куди ми окремо складатимемо  — скло, пластик, папір, метал і органіку.

Це знову ж таки європейська практика, що налічує, наприклад, в Німеччині, вже кілька десятиліть і поки рідко зустрічається в нашій країні. Зміни, ухвалені відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС, мали  би набрати чинності з 1 січня. Проте ЖЕКи й компанії з утилізації відходів не готовими до настільки революційних кроків.  До того ж, не зрозуміло, як влада має діяти в багатоповерхівках, де мешканці, незважаючи на неприємні пахощі й загрозу появи щурів, не згодні поки відмовлятися від сміттєпроводів у під’їздах.

 

За матеріалами Всеукраїнської газети «Наш Край»

 

 

Теги: , , , , , , ,