Робочі спеціальності знову в ціні

До України повертається «мода» на здобуття робочих спеціальностей. Їхнім володарям безробіття найближчими роками загрожує куди менше, ніж тим, хто має диплом вишу

 Вакансії, наявні у відділеннях Державної служби зайнятості, призначені в основному для людей з профтехосвітою. І, прогнозують аналітики, найближчим часом їх ставатиме ще більше. За неофіційними даними, за кордоном – постійно або на сезонних роботах, – працюють зараз 8-10 млн українців. Адже навіть за некваліфіковану працю, наприклад, пакувальника іграшок у Польщі, платять втричі, а то й вчетверо більше за середню українську зарплату.

У ЧЕСТІ – УКРАЇНСЬКІ СЛЮСАРІ Й КУХАРІ

Як зазначають фахівці, кількість українських гастарбайтерів особливо зросла за останній рік. Тим більше, що після здобуття нашою країною безвізу, наприклад, в тій же Польщі стало набагато простіше влаштуватися на роботу. Уряд Чехії, де система отримання дозволів для працевлаштування дуже непроста, ініціює додаткові можливості для роботи саме українців. Вже зараз кількість офіційних дозволів для наших співвітчизників збільшена з 3,5 до 7 тис. на рік. Серйозно замислюються про залучення робочої сили зі Східної Європи в Голландії та Німеччині. Слюсарі, будівельники, водії автобусів, швачки, кухарі, сезонні робітники й фахівці сфери обслуговування мають непогані шанси на працевлаштування в найближчих країнах ЄС, чим і прагнуть скористатися. Заразом – надаючи додатковий шанс на роботу тим, хто залишається.

ПОГАНО БУТИ МОЛОДИМ ФАХІВЦЕМ БЕЗ ДОСВІДУ

Сьогодні близько половини офіційно зареєстрованих українських безробітних – люди з вищою освітою. У Харкові, за словами в.о. голови служби зайнятості Валерія Ярошенка, взагалі 87%, в Києві й Запоріжжі – близько 80%. Подібний перекіс, окрім міграції, фахівці пояснюють ще й тим, що після закінчення школи більшість учнів прагнуть вступити до вишів. А оскільки виразної державної політики у сфері зайнятості в країні не існує, частина хлопців і дівчат, які вивчились за спеціальністю, де кадрів і так надлишок, фактично спочатку готують себе «на біржу праці». Втім, сама «біржа» – лише видима частина «айсбергу». За даними МОП, реальне безробіття в країні складає близько 1,6 млн працездатного населення (Міжнародна організація праці вважає такими людей від 15 до 70 років. – Прим. ред.). І щоб зменшити його не за рахунок відтоку кадрів за кордон, необхідна зважена економічна політика, грамотне планування, в яких фахівцях років через 10-20 матиме потребу країна, гнучка система перенавчання. А доки – маємо те, що маємо.

 

Теги: , , , , , ,