Українські підприємства почнуть розпродавати швидко й дешево?

Кабмін готує масштабну приватизацію держмайна за новими правилами. У січні Верховна Рада підтримала законопроект про приватизацію держмайна, який спрощує процедуру передачі держвласності у приватні руки.

Що міняється в законі й викликає, з одного боку, позитивні відгуки фахівців, а з іншого – змушує всерйоз побоюватися розпродажу країни за втратними цінами?

РОЗДІЛИЛИ НА ДВІ ГРУПИ Й ВІДСІКЛИ РОСІЯН

Документ значно спрощує градацію об’єктів приватизації: на місце багаточисельних груп прийшли дві категорії – велика, з вартістю активів понад 250 млн грн, і мала. Об’єкти великої приватизації затверджує Кабмін з надання Фонду держмайна, малої – ФДМУ, комунальної власності – місцеві ради. До числа тих, кому не дозволять придбати колишню держвласність, в нього додали держави, визнані агресором, фізичних і юридичних осіб, що знаходяться під санкціями, та деяких інших. Наполягли депутати й на тому, щоб розширити перелік об’єктів, що не підлягають приватизації. До них віднесли державні медзаклади, заклади освіти, частину культурних. Замість 7 законів приватизацію регулюватиме лише один. Врешті, визначено й конкретні терміни, в які потрібно вкластися продавцям держвласності. Це 5 місяців для об’єктів малої приватизації та 11 місяців – великої. І продавати об’єкти будуть через аукціон і через конкурс. Аж ось тут і починається найцікавіше.

ЗНИЗЯТЬ ЦІНУ Й ПРОДАДУТЬ «ЗА БАЛАНСОВОЮ ВАРТІСТЮ»

Якщо під час аукціону об’єктом не зацікавилися, його вартість дозволяється знижувати – до 25%, якщо об’єкт виставлений на продаж вперше, і до 50% – повторно. Після декількох безуспішних аукціонів об’єкт віддадуть тому, чия цінова пропозиція здасться кращою. Незалежні експерти одностайні: поле для зловживань відкривається величезне. Наприклад, можна спочатку завищити вартість об’єкту, що автоматично від- сікає іноземних і законослухняних покупців, а там і взагалі провалити аукціон, щоб потім продати об’єкт нижче за ринкову ціну. Об’єкти малої приватизації можуть пропонувати за балансовою вартістю, та ще й з вирахуванням боргів по фінансових зобов’язаннях. Занизити балансову вартість у такому разі простіше простого. І це – далеко не всі «приховані можливості» приватизації, на яку виставлені на сьогодні 3 тис. підприємств і компаній, серед яких – вели- ка частина обленерго, аграрні компанії, у тому числі – Державна продовольчо-зернова компанія, Аграрний фонд, «Укрспирт», стратегічні підприємства – «Турбоатом», «Сумихімпром» тощо. Словом, в тих, хто націлений на придбання цих підприємств, з’являються можливості купити їх дешево – і в найкоротші терміни почати заробляти. Але вже не в державну, а у власну кишеню. Здогадайтеся з трьох разів, хто зазнає збитків.

 

Теги: , ,