ЯКИМИ МАЮТЬ БУТИ РЕФОРМИ ДЛЯ ЛЮДЕЙ

Завданням уряду є проведення реформ, які поліпшать життя всіх українців. Але не цим занепокоєний сьогодні Кабмін Гройсмана. Його реформи не для людей. Навпаки – використовуються для вирішення економічних проблем великого бізнесу. У партії «Наш край» заявляють, що сьогодні потрібно вже рятувати країну від наслідків цих «реформ». Адже криза посилилася в усіх сферах. І подальше зволікання веде країну до катастрофи.

ЖКГ: ДОМОГТИСЯ ПРОЗОРОСТІ РОБОТИ Й УХВАЛИТИ ДЕРЖПРОГРАМИ

Реформа житлово-комунального господарства – найпровальніша. Ніхто не ремонтує під’їзди, ліфти, не прибирає сніг. Єдині «зміни» – зростання тарифів, а також рекордна кількість аварій та відключень тепла в найхолодніші дні року (див. інфографіку). Міністри продовжують переконувати: чекайте ефекту від реформ через 3-5 років. При цьому модернізацію галузі фінансують міжнародні організації: Всесвітній банк дає водо- і теплопостачальним підприємствам 1 млрд євро, Європейський інвестиційний банк – 400 млн євро. Але куди йдуть ці гроші? Чиновники мовчать, а майже щоденні НП взимку стали звичними. Під запитанням і ефективність об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. ОСББ стикаються з перешкодами з боку місцевої влади і працівників ЖЕКів. Не вирішене питання права власності на землю під багатоповерхівками. Чи реально відчути зміни не коли-небудь, а вже через декілька місяців?

«Наш край» впевнений, це можливо. Потрібно діяти системно і послідовно, запроваджуючи розроблений комплекс заходів.

По-перше, необхідно відмінити RAB -тарифи (так звані стимулюючі тарифи для обленерго, які, нібито, повинні використовуватися на модернізацію мереж. Проте вони просто збільшують комунальні платежі громадян. – Прим. ред.). Також необхідно ухвалити закон про утримання мереж їхніми власниками. Прибуток, який отримують власники електромереж, дозволяє їм проводити модернізацію і ремонт так, щоб не влазити до кишень споживачів.

По-друге, партія пропонує провести прозорий аудит підрахунку тарифів. І переглянути їх, виходячи з вартості українських енергоресурсів, а не ціни імпортних. Україна видобуває достатньо газу та вугілля, щоб покривати потреби населення.

По-третє, необхідно ухвалити розроблений партією «Наш край» законопроект, що забороняє відключення інфраструктурних об’єктів за борги газо- та інших теплогенеруючих компаній. Цієї зими було декілька випадків, коли міста залишалися без тепла через борги не громадян, а генеруючих компаній.

По-четверте, потрібен аудит енергоефективності підприємств і мереж ЖКГ. За його підсумками має бути складена карта енерговитрат. Тоді стане зрозуміло, які мережі привести до ладу в першу чергу.

По-п’яте, партія підкреслює важливість ухвалення держпрограми модернізації мереж ЖКГ. Без модернізації навіть сучасні склопакети не вплинуть на загальні втрати тепла через прогнилі труби, а нові розетки – на втрати електрики на старих підстанціях.

По-шосте, потрібно сти- мулювати створення ОСББ як власників будинків і прибудинкових територій. Для цього необхідно внести зміни до законодавства про спрощення створення і розвитку ОСББ, збільшувати кошти на енергозбережні заходи.

Найуспішнішою на сьогодні реформою є децентралізація

У партії «Наш край» впевнені, що прозорість і контрольованість ринку ЖКГ ліквідує схеми збагачення олігархів за рахунок громадян і створить умови для модернізації комунальних мереж.

МЕДИЦИНА: ЗУПИНИТИ СКОРОЧЕННЯ БЮДЖЕТУ І «НАРІЗКУ ОКРУГІВ»

Щороку українців лікують гірше, а грошей потрібно більше. Потрібна реформа, але влада вирішила й ці зміни «підім’яти під себе». У планах посадовців – госпітальні округи, перетворення медиків на сімейних лікарів, реформування «швидкої». Але експерти говорять, що це загрожує відтоком професіоналів за кордон, оскільки зарплати медиків залишаються низькими, та й ті затримуються. Лише у січні ця заборгованість у закладах охорони здоров’я збільшилася на 32,5%. На сьогодні більшість українців просто не розуміють, що на них чекає – крім того, що більшість медичних послуг офіційно стануть платними.

Щоб запобігти колапсу медицини, в «Нашому краї» наполягають: потрібно заборонити створювати госпітальні округи до завершення процесу децентралізації. Накласти заборону на скорочення сільських лікарень і закриття ФАПів. Долю кожної лікувальної установи повинні вирішувати мешканці громад після того, як сама громада отримає всі законні повноваження.

«Наш край» також вимагає скасувати зменшення держфінансування охорони здоров’я, і для цього внести зміни до Закону «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення». А кошти спрямувати на модернізацію обладнання в державних медзакладах країни. Необхідно також комп’ютеризувати систему охорони здоров’я, зібрати інформацію, що стосується захворюваності, вакцинації тощо.

ОТГ: ВИЗНАЧИТИ СТАТУС І ПОЗБАВИТИ ВІД ПОБОРІВ ІЗ «ЦЕНТРУ»

Найуспішнішою на сьогодні реформою є децентралізація. Проте й вона найближчим часом може бути згорнута рішенням Конституційного суду, оскільки ОТГ не передбачені Основним законом країни як адміністративні одиниці. Конституційний суд, за відповідного звернення, може скасувати децентралізацію. Тому в першу чергу необхідно домогтися від Ради визначення конституційного статусу ОТГ, наполягають у «Нашому краї». А також – ухвалити законопроекти, які удосконалять процедуру створення ОТГ. Потім закріпити на законодавчому рівні норми про використання сільгоспземель за межами населених пунктів на розсуд громад. Це питання повинне регулюватися саме законом, а не «ручним» рішенням уряду. Адже лише законодавчо можна захистити права громад. Нарешті, заборонити перекладати оплату пільг, які гарантуються державою, на бюджети ОТГ. Те, що сильні та ті, які мають реальні повноваження, громади забезпечують зростання економіки держави, вже довів досвід Польщі та інших країн. Отже не варто винаходити велосипед. Потрібно просто активніше ухвалювати відповідні рішення, наполягають у партії «Наш край».

 

Теги: , , , , , ,