КОНСТИТУЦІЙНИЙ СУД СКАСУВАВ ПОДАТОК НА ПЕНСІЇ. ЧИ ПОВЕРНУТЬ ГРОШІ?

КОНСТИТУЦІЙНИЙ СУД ВИЗНАВ НЕЗАКОННИМИ НОРМИ ПРО ОПОДАТКУВАННЯ ПЕНСІЙ. ЧИ ПОВЕРНЕ ДЕРЖАВА ГРОШІ, УТРИМАНІ З ПЕНСІЙ ЛЮДЕЙ?

Нагадаємо, норму про оподаткування пенсій ввели в 2014 році, почавши стягувати 15% податків на доходи фізичних осіб (ПДФО) з пенсій громадян, що працюють, якщо їхній розмір перевищував 3 мінімальних зарплати – на той час 3654 грн. Саме в той момент в багатьох вузах та інших закладах особливо гостро відчули брак кадрів: підрахувавши, скільки тепер вийде «на руки», значна частка пенсіонерів, які підробляли на півставки, пішла на заслужений на відпочинок. А молодь на малооплачувані вакансії не прийшла.

2 роки потому ПДФО збільшили до 18%, проте платити його потрібно було вже з 10 неоподатковуваних мінімумів. Таких пенсіонерів, звичайно, виявилося значно менше, ніж було тих, чиї доходи істотно зменшили в 2014-му. Пенсії понад 10 тис. грн до початку 2018 року отримували менше 120 тис. осіб, а на момент введення податку на пенсії його довелося сплачувати близько 3 млн українців, повідомляє Страна. Тому лютневе рішення Конституційного суду експерти називають таким, що спізнилося, і вважають, що докорінно воно нічого не змінить. Люди, які 2 і 4 роки відповідно платили податок на пенсію, зможуть повернути свої гроші у випадку, якщо рішення про перерахунок пенсій буде ухвалене на державному рівні.

За оцінками експертів, на повернення коштів необхідно близько 17 млрд грн. Проте, враховуючи хронічний брак коштів у Пенсійному фонді, навіть напередодні виборів влада навряд чи піде на це, зазначають аналітики. Виходить, залишається лише суд. Частина експертів переконана, що у подібних позовів гарні перспективи, і пенсіонери, які вирішать діяти, мають шанс на компенсації. Інші впевнені, що намагання через суд повернути свої гроші, – а в середньому це розмір 4 пенсій, – стане, швидше, винятком, ніж правилом: процедура оскарження сплачених податків складна й витратна, особливо – після підвищення ставок судового збору. До того ж у суді пенсійні справи можуть розглядатися роками, тому більшість просто не захоче витрачати на це гроші, час і здоров’я. Інша справа, якщо зі скаргами почнуть звертатися до Європейського суду з прав людини. Його рішення, швидше, буде позитивним, а виплати – істотнішими, адже європейці розглядають не лише матеріальні, а й моральні збитки.

 

Теги: , , , , ,