32 РОКИ ПОТОМУ: ЧИ Є ЖИТТЯ У ЧОРНОБИЛЬСЬКІЙ ЗОНІ?

О 01:23 ночі 26 квітня 1986 року на Чорнобильській атомній станції пролунав вибух, який змінив життя мільйонів людей. В результаті – з навколишніх сіл і міст було виселено 120 тисяч осіб. А зона відчуження охопила 2600 квадратних кілометрів. Сьогодні, 32 роки потому, в цю зону потрохи повертається життя. А на території станції навіть планують створити масштабний комплекс сонячної енергетики. Розповідаємо про найпоширеніші міфи про Чорнобильську зону відчуження.

МІФ №1: У ЗОНІ НЕМАЄ ЛЮДЕЙ

У 2011 р. зону відчуження визнали туристичною. Поїздка до 30-кілометрової Чорнобильської зони лідирує у світовому списку унікальних місць і екзотичних екскурсій (нижче у рейтингу Forbes – Антарктида та Північна Корея). Але окрім туристів у села, які знаходяться у зоні відчуження, повертаються люди. Наприклад, у селі Рокитне Житомирської області сьогодні живуть 20 осіб. У сусідньому – лише двоє. Довкола них – села, де вже десятки років не ступала нога людини. Єдине, що нагадує про те, що колись тут було життя – розвалені будинки й дорога. Люди говорять, що радіації не бояться – збирають гриби та ягоди, їдять мед і п’ють воду. Місцеві розповідають журналістам, що в зоні відчуження все більше приїжджих, – шукають порожній будинок для житла.

МІФ №2: У ЗОНІ ЖИВУТЬ ЗВІРІ-МУТАНТИ

Один з найпоширеніших міфів про зону відчуження – про звірівмутантів з трьома очима або двома хвостами. У ЗМІ навіть писали про те, що саме з Чорнобиля до нас прийшла чупакабра, яка полює на птицю і дрібних домашніх тварин. Але насправді мутантів ніхто не бачив. А історії про величезні гриби можуть бути і правдою. Земля у прямому сенсі абсорбувала в себе радіоактивні метали. Радіація по суті стала добривом, тому тут можна побачити рослини незвичайних розмірів. Вчені стверджують, що територію забруднення залишили ті види тварин, які були пов’язані з людиною, – голуби, хатні миші, щури, горобці, ластівки, білі лелеки тощо. На їхньому місці поступово почали з’являтися дикі тварини – рисі, ведмеді, олені, прилетіли чорні лелеки. Зростає кількість вовків, а також коней Пржевальського, яких сюди завезли в дев’яностих роках.

МІФ №3: У ЗОНІ НЕ МОЖНА ПРАЦЮВАТИ

Міф про роботу підприємств у зоні частково правдивий. Займатися сільським господарством на землях відчуження справді не можна. Але головний проект, який може бути реалізований в Чорнобильській зоні, – це будівництво потужного комплексу сонячних електростанцій. Експерти говорять, що для генерації гігавату потужності сонячним батареям буде потрібна площа у 2023 гектари, тобто трохи більше 20 квадратних кілометрів. Для зони відчуження – цілком реальні цифри.

МІФ №4: ПРИЧИНА ОНКОЛОГІЇ – ЧОРНОБИЛЬ

Існують міфи про те, що Чорнобиль став причиною захворювання на рак. Проте, як свідчить статистика, значно частіше на рак хворіють люди, які мешкають не в постраждалих регіонах, а там, де розвинена хімічна промисловість. Цікаво, що Прип’ять більш забруднена, ніж Чорнобиль. Люди запевняють, що це через те, що в місті не побудували церкву. Насправді, перебування в зоні навіть протягом декількох днів із дотриманням всіх правил – не більш небезпечно, ніж зробити рентген зуба. Сьогодні назвати зону відчуження пусткою важко. Але пам’ятати цю трагедію ми будемо ще не одну сотню років.

 

Теги: ,