СУБСИДІЇ ПО-НОВОМУ: МІСЦЕВА ВЛАДА ХТО ЗАЛИШИТЬСЯ БЕЗ ДЕРЖАВНОЇ ДОПОМОГИ

З 1 травня уряд посилив правила нарахування субсидії. За розрахунками Мінсоцполітики, до 20% нинішніх отримувачів втратять на неї право вже з початку нового опалювального сезону. Експерти впевнені, що без субсидій залишаться не менше 30%.

КОГО СТОСУВАТИМУТЬСЯ НОВОВВЕДЕННЯ

Значно розширився перелік тих, кому для переоформлення субсидії потрібно буде знову подавати документи. Нагадаємо, раніше це необхідно було робити тим, хто орендує житло і в кого сталися зміни у складі сім’ї. Тепер, окрім цих двох категорій, повторно звернутися до органів соцзахисту належить внутрішньо переміщеним особам, сім’ям, яким субсидія була призначена не на всіх зареєстрованих, а на осіб, що фактично мешкають у квартирі. Також автоматично субсидію не нарахують сім’ям, в яких є непрацюючі люди працездатного віку, в яких або відсутні доходи, або ці доходи менше мінімальної заробітної плати. Їм доведеться звертатися до органів соціального захисту, щоб отримати право на отримання субсидії.

ВНОСИМО ДО ДЕКЛАРАЦІЇ НАВІТЬ ТИХ, ХТО НЕ ПРОПИСАНИЙ

За новими правилами, якщо ви претендуєте на субсидію, з 1 травня необхідно декларувати доходи всіх членів сім’ї, навіть якщо вони не прописані в квартирі. При цьому соціальні норми житла і соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються, запевняють посадовці. Ще одне нововведення стосується наявності в сім’ї автомобіля. Субсидії не отримають ті, в кого у власності є автотранспорт, випущений менше 5 років тому, окрім мопеда і машини, наданих органом соцзахисту населення. Крім того, субсидію не призначать навіть якщо хтось один із членів сім’ї протягом року придбав або отримав у спадок майно, яке оцінене у понад 50 тис. грн. Без субсидії залишаться і власники великих будинків і квартир. Її не нарахують, якщо площа квартири перевищує 120 кв. м, а будинку – 200 кв. м, окрім дитячих будинків сімейного типу і прийомних родин. Крім того, в субсидії відмовлять сім’ям, які до травня 2018 року мають понад двомісячну заборгованість за житлово-комунальні послуги у розмірі, що перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів, або 17 620 грн.

«БЕЗРОБІТНИЙ? ОТЖЕ, ГРОШЕЙ БАГАТО»

Змінилися з 1 травня і норми, що стосуються тих, хто офіційно ніде не працює. Якщо раніше за відсутності доходів для оформлення субсидії враховувалися два прожиткові мінімуми – 3368 грн, то тепер три – 5286 грн. При цьому необхідно сплатити і єдиний соціальний внесок за три місяці. По-іншому розраховуватимуться лише субсидії для тих, хто стоїть на обліку в центрі зайнятості. Посадовці впевнені, що таким чином вони змусять людей офіційно працевлаштуватися. Проте, як зазначають експерти, проблема неофіційного працевлаштування може бути вирішена лише комплексно, з урахуванням інтересів працедавців, яким сьогодні вигідно не оформляти працівників офіційно. Крім того, тепер у людей з’являється стимул намагатися офіційно працевлаштуватися суто на «мінімалку» і отримувати велику частину зарплатні «у конверті».

З 1 травня необхідно декларувати доходи всіх членів сім’ї, навіть якщо вони не прописані в квартирі

УРІЗАЮТЬ СОЦНОРМИ, АЛЕ ТАРИФИ НЕ ЗМІНЮЮТЬ

Врешті, почало діяти чергове зменшення соціальних норм для нарахування субсидій – з 5,5 до 4,5 куб. на метр опалюваної площі на місяць. Якщо людина користується електроопаленням, норма встановлюється на рівні 30 кВт/г на 1 кв. м площі, була – 65 кВт/г на 1 кв. м опалюваної площі. Більше того, до 2019 року в Кабміні планують скоротити соціальну норму до 4 куб. газу на місяць. Урізання соціальних норм споживання комунальних послуг не обгрунтоване жодними економічними розрахунками.

«Уряду потрібно ще пояснити, як люди повинні опалювати приміщення з такими урізаними соцнормами», – зазначають у партії «Наш край».

Змінилися і норми, що стосуються тих, хто офіційно ніде не працює

В цей же час уряд не береться скорочувати катастрофічну заборгованість за житлово-комунальні послуги жодними реальними і дієвими способами. У Кабміні не планують ні передивлятися тарифи, ні підвищувати якість послуг. Нова програма нарахування субсидії – це лише урізання соціальних норм споживання теплової енергії, газу та інших послуг. Вже зараз зрозуміло, що це призведе лише до збільшення заборгованості в житлово-комунальному господарстві. Адже реальні доходи українських сімей скорочуються щомісяця, і на цьому тлі посадовці ухвалюють рішення ще дужче збільшити витрати людей.

БЕЗ ГРОМАДСЬКОГО ОБГОВОРЕННЯ ТА ЗА УРІЗАННЯ «ТЕПЛИХ КРЕДИТІВ»

Рішення про зміну правил нарахування субсидій було ухвалене на позачерговому засіданні уряду, без громадського обговорення, публічних дискусій і економічних обгрунтувань, зазначають у партії «Наш край». Партія виступила проти набрання чинності постанови Кабміну № 329, якою була затверджена оновлена програма призначення субсидій. Напередодні ухвалення цього рішення не була проведена серйозна кампанія з енергоефективності, а програма «Теплих кредитів» отримала фінансування лише з квітня, констатують у політсилі. Таким чином уряд знову за рахунок пересічних громадян вкот ре намагається вирішити питання збагачення олігархів-монополістів.

«Наш край» закликає Кабмін негайно переглянути оновлену програму призначення субсидій, скорочення соціальних норм і скасувати ухвалене рішення. Будь- яким змінам в цій сфері повинна передувати тривала програма енергоефективності, забезпечена належним державним фінансуванням, наполя гають у «Нашому краї».

 

Теги: , , , , ,