ЛІТО БЕЗ ВІДПОЧИНКУ: ЧОМУ УКРАЇНЦІ МАСОВО ВІДМОВЛЯЮТЬСЯ ВІД ВІДПУСТОК

Літо зазвичай вважають порою відпусток, канікул, поїздок на море. Проте, як свідчать соцопитування, більшість українців не планує відпочивати цього літа. Немає можливості, зізнаються вони.

У людей немає грошей. А без грошей – які відпустки? – констатує приятелька.

У відпустку цього року вона не збирається. Ціни в магазинах зростають навіть тоді, коли долар стоїть на місці. Отже повзуча інфляція «з’їла» все, що вона намагалася заощадити на відпочинок. Тому зараз, як і в більшості українців, варіантів лише два: або не йти у відпустку взагалі, або провести її вдома. Ті, кому все-таки вдалося накопичити якусь суму, перебувають у роздумах: поїхати на тиждень відпочити або, може, хай йому, цьому морю?.. Навіть за бюджетного відпочинку гроші, на які вдома сім’я проживе два місяці, у відпустці розійдуться максимум за 10 днів. Тим більше, що напередодні сезону відпусток «Укрзалізниця» готується підняти ціни на квитки ще на 10%. Хоча, здавалося б, куди далі? Адже й так проїхати 400-500 км у плацкарті в найдешевших потягах не вдасться менше ніж за 130 грн. Реально дорога до місця відпочинку в обидва кінці вартуватиме 600 – 1000 грн на людину.

ЗА СВІЙ РАХУНОК

Можливостей оздоровитися коштом держави – якщо ви не належите до декількох пільгових категорій – вже немає. Профспілкові путівки і відпочинок на відомчих базах – безкоштовно або за 10- 30% вартості путівки – відійшли в історію. Зберегти свої оздоровниці зуміло небагато підприємств. Земельні ділянки більшості санаторіїв пішли під забудову котеджів. Приватні бази відпочинку звичайно недоступні пересічній людині з середньостатистичними 8 тис. грн зарплатні.

ПІДРАХУЄМО

СКІЛЬКИ КОШТУЄ «БЮДЖЕТНИЙ ВІДПОЧИНОК»

До прикладу візьмемо один із найпопулярніших напрямів – відпочинок під Одесою. Ще до здорожчання від Киє- ва до Одеси можна було доїха- ти від 140 грн у найдешевшому плацкартному вагоні до 470 грн в «Інтерсіті+». Добратися автобусом від Одеси до Кобле- ва або Затоки – ще по 67-120 грн з людини. У сезон житло з мінімальни- ми зручностями для сім’ї обій- деться від 600 грн на добу. До- дайте ще 100 грн на день на харчування, якщо готувати са- мостійно. Мінімум стільки ж – на розваги. Разом для сім’ї з 4-х осіб на 10 днів необхідно від 16 тис. грн. Варто хоч трохи підняти планку і зняти при- стойніше житло – сума зросте майже вдвічі. Тритижневе санаторне ліку- вання і відпочинок в Одеській області вартуватимуть 25-28 тис. грн на людину.

 

Наприклад, тиждень у двомісному номері на турбазі під Києвом, на Десні, в червні обійдеться в 12 – 50 тис. грн. А відпочинок в 4-місному котеджі з харчуванням у Чернігівській області – в 3 тис. 300 грн доба на сім’ю. Щоб знайти дешевші варіанти, потрібно як слід постаратися. І – бути щасливчиком: недорогий відпочинок – найзатребуваніший.

КАНІКУЛИ НА АСФАЛЬТІ

В Україні діє понад 17 тис. дитячих баз відпочинку і оздоровлення. Проте, якщо пільги вашій сім’ї не передбачені, на безкоштовну путівку розраховувати не доводиться. І мова – не лише про поїздку до моря, а й про скромний відпочинок за містом. Отже «оздоровлюються» діти більшості українців в пришкільних дитячих таборах. Три тижні перебування дитини у такому таборі обходяться батькам в 1 тис. грн. До речі, на 250-300 грн дорожче, ніж було ще рік тому. Але тим, у кого немає родичів, що готові наглядати за дитиною поки батьки на роботі, вибирати не доводиться. Найдешевшим відпочинком для дітей і підлітків, який вдалося знайти нашим журналістам, виявився туристичний наметовий табір у віддаленому районі Миколаївської області. 10-денна зміна в ньому обійдеться батькам у 2,9 тис. грн. При цьому за схожий відпочинок, але в Черкаській області, з вивченням традицій Запорізької Січі, потрібно віддати вже 5, 5 тис. грн. За двотижневий відпочинок зі стандартними побутовими умовами доведеться заплатити в середньому 8-12 тис. грн. Перебування в спеціалізованих таборах, наприклад, із вивченням англійської, коштуватиме від 20 тис. грн.

ГАРАНТІЇ БЕЗПЕКИ

Але найстрашніше, що навіть за цін на путівки, що непорівнювані з українськими зарплатами, не можна гарантувати безпеку дітей. Багато таборів і оздоровниць не відповідають сучасним вимогам. Більшість установ консервують на зиму. Будівлі занепадають. Навесні в них проводять косметичний ремонт, часткову реконструкцію. Але наскільки вони насправді придатні для проживання дітей, залишається таємницею для батьків. Торік Україну сколихнула трагедія в одеському таборі «Вікторія», де у дерев’яному корпусі виникла пожежа. Загинули троє дітей. Серед сум’яття їх забули евакуювати. Резонансними стали отруєння дітей в таборах Бердянська і Жовківського району Львівської області. Перевірки, ініційовані батьками, не раз виявляли в харчоблоках дитячих таборів протерміновані продукти.

ЧИ Є ВИХІД ІЗ ЦІЄЇ СИТУАЦІЇ?

Напередодні літніх канікул Верховна Рада має заслухати уряд про готовність дитячих установ до безпечної роботи, н а п о л я г а ю т ь в п а р т і ї «Наш край». Політсила вимагає, щоб під кожним документом про безпеку підписувалися найвищі посадовці, а не вихователі. Міністр повинен нести не лише політичну, а й кримінальну відповідальність за збереження здоров’я дітей, зазначають в «Нашому краї».

Теги: , ,