Жінки-солдати, ківі та зарплата сім тисяч: чим живе сьогодні армія

Збройні сили відіграють дедалі помітнішу роль в Україні. Службу несуть 250 тис. осіб. Ще 150 тис. – у резерві. Оборонний бюджет наближується до 200 млрд грн. Напередодні 6 грудня – Дня української армії – ми підготували кілька цікавих фактів про військо.

ПРЕКРАСНОЇ ПОЛОВИНИ – ВСЕ БІЛЬШЕ

Працюють і проходять службу в українській армії 55 тис. жінок, з яких понад 3 тис. мають офіцерські звання. Цьогоріч парламент ухвалив Закон «Про рівні права жінок і чоловіків під час військової служби», що має заохочувати жінок пов’язати життя з військом. Внесені зміни до Статуту внутрішньої служби. Знято обмеження жінкам бути в армії після 40 років, ходити в наряди, брати участь у бойових операціях. За таких умов жінки служать лише за контрактом. Їх не призивають на строкову службу, як чоловіків. Втім, участь жінок в бойових діях – рідкість. Передусім через великі фізичні навантаження та побутові незручності для бійців. Більшість же жінок-військовослужбовців перебувають на «небойових посадах» – комірники, адміністратори в штабах, лікарі тощо. Для них військо – стабільна робота, соціальні гарантії, перспектива кар’єрного росту.

Не дивно, що цього року вперше в історії України звання генерал-майора медичної служби отримала начальник Військово-медичного управління СБУ. Останнім часом військові ліцеї почали набирати окремі «дівчачі» групи. Є ліцеї, де кількість дівчат перевищує кількість хлопців. Очевидно, що роль жінок в армії лише зростатиме.

ХАРЧОВІ «НЕБО І ЗЕМЛЯ»

Армія активно запроваджує нову систему харчування за «Каталогом продуктів». До нього входять майже 400 найменувань. Зокрема, фрукти, соки, молочка, гриби, кондитерські вироби тощо. Меню формують за «Електронною системою розкладки», що підбирає продукти за ціною, калорійністю, вмістом білків і вуглеводів. Ведеться електронний облік руху харчів. На 40% збільшили норми споживання м’ясного. Перенавчають кухарів. На практиці реформована армійська їдальня схожа на цивільну – на вибір по парі салатів, перших страв, гарнірів, котлети, сосиски. Дають по фрукту або його половинці – банан, яблуко, ківі, апельсин. Можуть бути йогурти, сир, тістечка. Загалом, нова й стара системи харчування оцінюються солдатами словами «небо і земля». Також військові отримують нові пайки. Це – герметичні пакети з набором страв: каша з тушонкою, суп чи борщ, галети, бісквіт, пакетик розчинної кави, пакетик чаю, одноразові столові прибори. Найсучасніші пайки можна розігріти за допомогою «хімічного підігріву», навіть не розводячи вогонь.

З ПІЛЬГ – ТАЛОН НА ПРОЇЗД ТА ЗМЕНШЕНА КОМУНАЛКА

Наразі контрактник-мотострілець отримує 6,5-7,8 тис. грн зарплати. Молодший лейтенант має від 9 тис. грн. Дещо вищі зарплати у десантників, морпіхів і спецпризначенців. Крім того, військовослужбовці раз на рік мають отримувати «оздоровчі» у розмірі однієї зарплати, місячну відпустку та пільги на оплату комунальних послуг. Учасники бойових дій також мають право на пільги на проїзд у комунальному транспорті. Крім того, раз на два роки можуть взяти талон на проїзд «туди-назад» по території України – поїздом, автобусом чи літаком. Звичайні солдати-строковики отримують 300-400 грн на місяць. Вони не беруть участі в бойових діях. Втім можуть перейти на службу за контрактом. На «срочку» призивають чоловіків віком 20-27 років. Термін служби осіб без вищої освіти – 18 місяців, з вищою – 12 місяців.

Теги: , ,