ЯКИМ БУДЕ 2019 РІК ДЛЯ УКРАЇНИ

2019-й має чималі шанси стати переломним роком в історії України. Занадто багато змін доведеться пережити всім нам в році, що настав. Головні ризики наступного року, закладені нинішньою владою, ми вивчили разом з незалежними експертами. А ось з якими перспективами ми його закінчимо, залежатиме вже й від нас самих.

ВИБОРИ ПРЕЗИДЕНТА, ПАРЛАМЕНТУ ТА НОВИЙ КАБМІН

У політичному житті 2019-й виявиться бурхливим та, м’яко кажучи, не нудним роком. Наприкінці грудня офіційно стартувала передвиборча кампанія Президента (докладніше – див. стор. 3). Оскільки шансів, що цьогоріч президентські вибори можуть закінчитися вже в першому турі немає, щонайменше до травня все політичне життя України буде підпорядковане цій події. А влітку почнеться підготовка до нових парламентських виборів, які назначено на 27 жовтня. І, як нагадують фахівці, політичні сили, чиї фракції представлені в парламенті, передусім голосуватимуть за закони, які допоможуть їм утриматися при владі. Якраз в такий час у сесійний зал вносять найбільше законопроектів, в яких є побажання, але немає рекомендацій, як виконати задумане. До того ж в цьому році на нас очікує поява нового прем’єра. Та й після президентських виборів стосунки Кабміну, парламенту та глави держави зазнають змін, вважають експерти. Однак ця конструкція проіснує до нових виборів Верховної Ради. І зрозуміло, що від міністрів, у яких залишиться кілька місяців, жодних кардинальних кроків для поліпшення життя людей чекати не варто.

ЗРОСТАННЮ ЕКОНОМІКИ МОЖЕ ПЕРЕШКОДИТИ ФІНАНСОВА КРИЗА

Ще з осені 2018 року багато хто з економістів б’є на сполох, пророкуючи нову світову фінансову кризу. Якщо це трапиться, вона неминуче вдарить по економіці України: падає виробництво сировини та ціни на неї. Мова – насамперед про металургію та сільське господарство, яке в 2018 році завдяки рекордним врожаям зернових підтримало фінанси країни. Це – найгірший сценарій розвитку подій. Але він, на жаль, не виключений. Якщо таке трапиться, чи зможе Україна мінімізувати втрати, підтримати найбільш нужденних і швидше знайти нові ринки збуту, залежатиме від того, наскільки готовим до дій виявиться новий президент країни та як швидко зуміє заручитися підтримкою парламенту й уряду. Якщо кризи вдасться уникнути, на думку експертів, у приватному секторі дещо зростуть зарплати, в конкурентних галузях наблизившись до стартових зарплат у Польщі. Долар, як і раніше, залишиться найнадійнішою валютою і втримається в межах 29-30 грн/дол.

ЗАРПЛАТИ НЕ ПІДВИЩУЮТЬСЯ, АЛЕ ЗАГРОЖУЮТЬ ПЕНЯ ТА НОВІ ПОДАТКИ

Знову збільшивши в бюджеті-2019 витрати на силовиків, уряд і парламент не змогли, точніше, не схотіли підвищити зарплати вчителям на 3,5 тис. грн на місяць або збільшити доходи лікарів на 8 300 тис. грн, як це в процесі обговорення бюджету пропонувала партія «Наш край». Незначне зростання мінімальної зарплати та пенсій, заплановані урядом в цьому році, не перекриють інфляцію. А втім, з 1 січня на 16- 30% – в залежності від регіонів – вже зросли ціни на тепло та гарячу воду. Проте, що на субсидії цьогоріч передбачено на 16 млрд грн менше, ніж у минулому, це підвищення комунальних послуг – не останнє. У травні ще на 15% має зрости закупівельна ціна на газ. Має набути чинності новий закон, яким регулюються взаємовідносини постачальників і споживачів послуг ЖКГ. Якщо депутати дадуть йому хід, на нас чекає не лише абонплата за послуги, якими ми не завжди можемо скористатися, але й пеня за прострочення, починаючи з 20 числа кожного місяця. Крім того, вже в квітні на 12% хоче підвищити тарифи на пасажирські перевезення «Укрзалізниця». З 1 липня обкладуть ПДВ закордонні посилки вартістю у еквіваленті понад 100 євро. З жовтня заплановано ще одне підвищення ціни на залізничні квитки. Так що сподіваємося на вибори – і зміни.

 

Теги: , , , ,