Олена Димчишина: В районі існує криза влади, яка гальмує економічний розвиток Єланеччини

З впровадженням в Україні реформи децентралізації влади все більше відповідальності за сьогоднішній та завтрашній день рідного краю лягає на плечі самих людей, їх представників в місцевих радах, активних лідерів, які, з поміж своїх щоденних справ, безпосередньо займаються політикою формування майбутнього тієї чи іншої території. Єланецький район не є виключенням. Та чи готові сьогодні жителі району, місцева влада, представники місцевих рад та політичні сили брати на себе таку відповідальність? І чому, в порівнянні з іншими районами, в нашому так повільно проходить процес об’єднання? Чи є у нас місцеві лідери та чи є лідерами ті, хто сьогодні стоять у руля реформ на місцях? Про це та інше ми поговорили з колишньою головою Єланецької районної організації політичної партії «Наш край» Оленою Володимирівною Димчишиною.

Олено Володимирівно, на цьому тижні відбулась партійна конференція, на якій було обрано нового голову Єланецької районної організації «Наш край». Чому вирішили покинути дану посаду та як би оцінили новообраного керівника?

Дійсно 17 січня 2019 року відбулась конференція Єланецької районної партійної організації «Наш край» на якій я склала з себе повноваження, а делегати обрали нового керівника. Одноголосно було підтримано кандидатуру Людмили Олександрівни Присяжнюк, яка уже довгий час разом з нами в команді, має значний авторитет та повагу не тільки серед партійців, але й серед жителів району. Як колишній голова Єланецької районної державної адміністрації вона прекрасно знається на управлінській діяльності, володіє ситуацією в районі, розуміється на проблематиці, майже рік консультує людей стосовно основ реформи децентралізації та допомагає окремим керівникам сільських рад в написанні та реалізації проектів. Впевнена, що Людмила Олександрівна уже на посаді керівника примножить наші спільні результати роботи, а та команда, яку ми сформували за цей час, буде підтримувати та допомагати новому голові. Що ж стосується мене особисто, то я не йду з команди. В зв’язку з певними сімейними обставинами, я більше не можу стільки часу приділяти партії, як того вимагає посада керівника. Це не є несподіванкою. Керівництво «Нашого краю» одразу було поставлено до відома та, що приємно, підтримали мене в моєму рішенні. Впевнена, що у партії та нашої команди все буде добре.

Олено Володимирівно, Єланецький район для Вас не чужий. Доволі довго Ви тут працювали на посаді керівника центру зайнятості, тому і не випадково, що очолили партію «Наш край» в Єланецькому районі. Враховуючи, все це, як би Ви оцінили сьогоднішній стан справ на Єланеччині?

Єланеччина, насправді, дуже гарне місце з доволі значимими природними ресурсами. Для декого Єланеччина є візитівкою нашої Миколаївської області, завдяки природному заповіднику «Єланецький степ», для декого –районом, придатним для розвитку аграрного сектору, для декого – це його рідна земля, а для декого – його майбутнє. І мені дуже прикро сьогодні дивитися, як це мальовниче місце з колосальними можливостями розвитку, просто поволі гине. І тут я маю на увазі як економічну складову, так і людський ресурс. Ви і без мене знаєте, в якому стані знаходяться наші села. Те що вони охайні – це заслуга тільки тих людей, які там проживають, які навесні пораються по господарству, засаджують садочки квітами та доглядають за своїми хатами. І мені соромно за те, що за стільки років так і не вирішена проблема питної води, досі відкрите питання ремонту доріг та з кожним днем все більш гостро постає проблема відтоку населення. Нажаль, і якщо не схаменутися, то в скорому часі села району буде відрізано не тільки від обласного центру, але й від інших населених пунктів.

В РАЙОНІ – КРИЗА ВЛАДИ

З чим пов’язано? Перш за все – це криза влади. Сьогодні Єланецькому району потрібно бігти марафон та, наввипередки з іншими районами, створювати громади, залучати додаткове фінансування та інвестиції, подавати проекти на фінансування з обласного бюджету, Державного фонду реконструкції та розвитку, створювати спільні з іншими районами проекти. Час «временщиков» пройшов. Якщо і надалі на службу будуть приходити люди, які хочуть тільки отримувати заробітну плату, стаж роботи, мати преференції в якості особистого авто і нічогісінько не робити для розвитку району, то, повторюсь, нажаль, нічого і ніколи не зміниться в цьому районі. Я розумію, що це дуже важко, я розумію, що десь не вистачає досвіду, але я не розумію небажання в себе дома, для себе, своїх сусідів, земляків потрудитись пару років та зробити так, щоб було краще. Так – голова посивіє. Так – нервова система буде зіпсована, так – часу на родину не залишиться. Але для цього люди і йдуть на державну службу — щоб служити, а не для того, щоб тобі прислужували. Сьогодні район практично без влади: немає голови адміністрації, у відпустці голова райради. Я не говорю вже про те, що штат заступників практично відсутній. В районній державній адміністрації на сьогоднішній день обов’язки виконує перший заступник, а інших немає. У голови районної ради взагалі немає заступників. Тобто, коли тимчасово відсутній голова, як, наприклад, наразі, то його і замінити ніким – робота заморожена. А життєві питання і поточна робота ж залишаються. І, навіть сьогодні – і питання розчищення снігу та інші проблеми, як завжди, люди будуть вирішувати самотужки. Тож, як би я оцінила ситуацію в районі? Вигляніть у вікно, подивіться в свої гаманці, запитайте в себе – чи щасливі ви. Відповіді на ці запитання кожного і є повна картина стану справ в районі.

«НАШ КРАЙ» ЗАВЖДИ БУВ І ЗАЛИШАЄТЬСЯ КОНСТРУКТИВНОЮ ОПОЗИЦІЄЮ

Не так давно в районі відбулись кадрові перестановки в керівництві районної державної адміністрації. До цього часу її очолювала Олена Посашкова. В деяких колах ходили розмови про те, що саме «Наш край» допоміг пані Посашковій залишити посаду. Як би Ви прокоментували такий погляд на ситуацію?

«Наш край» завжди був і залишається конструктивною опозицією. Ті посадовці, які справно працюють, не крадуть, не обманюють, впроваджують проекти, вирішують проблеми — завжди можуть розраховувати на нашу підтримку та допомогу. Ті ж посадовці, які прийшли на державну службу, де ключове слова «служба», не виконують своїх обов’язків та приводять район до занепаду – будуть отримувати в нашій особі жорсткого і прискіпливого наглядача.

В Єланецькому районі, більше ніж в інших, «Наш край» особливо уважно слідкує за всім, що відбувається і всі проблеми, які є чи були, намагається допомогти вирішити. Таке ставлення до Єланецького краю сформоване ще нашим головою Юрієм Кормишкіним, який вважає цю землю своєю малою батьківщиною. Саме тому, коли дороги засипає снігом — першою виїжджає важка техніка підприємств Юрія Анатолійовича та його партнерів. Коли потрібно прибрати сміттєзвалище і посадити парк, то і саджанці, і техніка, і ґрунт, і все, що треба – ми зробимо разом. Саме Юрій Кормишкін та «Наш край» стояли разом з людьми в Водяно-Лорино та селі Возсіятське і першими закликали повернутись до ремонту доріг. Ми не знімаємо та не призначаємо на посади державних службовців, але ми не дамо спуску жодному керівнику підрозділу, який неефективно працює. Що ж стосується Олени Посашкової, то наразі вона приєдналась до команди Єланецької районної партійної організації «Наш край» і я впевнена, що це вже відповідь на ваше запитання.

«Наш край» поки вважається непарламентською партією, так як має тільки одного народного депутата в Верховній Раді України Сергія Шахова, обраного на довиборах в Луганській області. Але чи ведете Ви співпрацю з іншими народними депутатами, наприклад з Олександром Лівіком, до округу якого і входить Єланецький район?

«Наш край» було створено уже після парламентських виборів. Тільки по цій причині у нас немає великого представництва в Верховній Раді України, але, окрім Сергія Шахова, у нас достатньо представників в депутатському корпусі, за допомогою яких наша команда здійснює парламентську роботу: вносить пропозиції по доповненнях до законодавчих ініціатив, відстоює позицію наших виборців під час голосування в Раді. Після місцевих виборів 2015 року з нами вже було неможливо не рахуватись. Перші вибори у молодої політичної сили — і просто неймовірно високий результат. Так продовжилось і далі. Сьогодні, наприклад, тільки в Миколаївській області «Наш край» займає лідерську позицію по кількості обраних депутатів в місцеві ради серед політичних партій. Що ж стосується співпраці з народними депутатами, то наша політична сила відкрита до будь-якої спільної роботи, результат якої буде направлено на розвиток рідного краю. Нажаль, те що стосується саме нардепа, за якого голосували жителі Єланецького району, то по відношенню до нього є немало зауважень. Відслідковуючи його роботу та проводячи аналіз виконаних та невиконаних обіцянок, змушена визнати, що невиконаних куди більше, а це в першу чергу позначається на житті району.

Що саме Ви маєте на увазі?

В тому числі і вибірковість сільських рад в наданні допомоги. Історія з 10 мільйонами гривень, які пан Лівік обіцяв ще на початку 2018 року розподілити між сільськими радами по 500 000 на школи та по 250 000 на дитячі садки завершилась, як ви назвали, «вибірковістю». Тільки селищна рада, яка висловлює лояльність та працює на імідж нардепа, отримала фінансування. Інші ж, де люди говорять про повагу чи підтримку іншим політичним силам чи іншим лідерам, залишаються на обочині. Такий політичний поділ взагалі не має мати місця, але, нажаль, він присутній. Нардеп, мабуть, забуває, що гроші, які виділяються на проекти, в якості субвенції чи на виконання роботи на округах,  це не його особисті кошти. Навіть ці 10 мільйонів – це гроші тих самих жителів Єланецького району, які справно сплачують податки державі. І ці 10 мільйонів – це Державна цільова субвенція на соціально-економічний розвиток, а не його особисті гроші. І маніпуляції на цю тему, як мінімум, не прийнятні.

ТІЛЬКИ СИЛЬНІ ГРОМАДИ СПРОМОЖНІ ЗАБЕЗПЕЧИТИ СТАБІЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК КРАЇНИ

Раз ми уже заговорили про сільські ради, то висловіть, будь ласка, свою позицію щодо процесу реформування місцевого самоврядування саме в нашому районі. З чим ви пов’язуєте той факт, що за 4,5 роки з часу старту реформи в районі створено тільки одну громаду – Калинівську, хоча, поки, і вона ще не отримала повної спроможності, так як вибори не відбулись в грудні, та які наслідки це буде мати для району? Перш за все – економічні.

«Наш край» – партія місцевого самоврядування. Першим пунктом в програмі партії прописано, що ми виступаємо і будемо працювати заради повної фінансової незалежності громад, активного розвитку та самодостатності. Тільки сильні громади спроможні забезпечити стабільний економічний розвиток країни. Те, що в Єланецькому районі повільніше за інші проходить процес об’єднання в громади, має декілька причин. По-перше, небажання деяких сільських голів віддавати крісло. Є й такі в нашому районі, хто, розуміючи, що програє вибори, просто не хоче напружуватись та добренько попрацювати для об’єднання громади. Є і в районі такі люди, які десь не хочуть послаблювати фінансовий контроль, адже таким держслужбовцям куди вигідніший сільський голова бідного села, який приклоняється і випрошує гроші для своїх односельців, аніж самодостатній та фінансово незалежний голова об’єднаної територіальної громади, який буде вказувати що робити та давати гарного наганяю, якщо щось буде виконано не в термін.   Не меншою проблемою є і низька активність самих людей взяти нарешті відповідальність за своє село. Одні хочуть,  але не знають як, інші живуть по принципу «моя хата з краю», а ті, хто знають і повинні роз’яснювати та допомагати, не завжди та не всім можуть в повній мірі підказати. Але пройшло уже більше 4 років з моменту старту реформи місцевого самоврядування. І за цей час уже варто було б самим розібратись. А якщо не розібрались, то значить не готові самостійно розпоряджатись своїми грішми, самі вирішувати, що ремонтувати, що будувати, розпоряджатись своєю землею та всі податки сплачувати у власний бюджет. Страшна біда в тому, що немає лідерів на місцях, є ті, хто забиває людям голову обіцянками та тільки затягує час, щоб зберегти своє крісло. А в реаліях сьогодення необхідність в лідерах, які не бояться об’єднувати, брати на себе відповідальність за людей і вести за собою, як ми це зробили в Калинівській громаді. Але й на цьому шляху було все не так просто. Коли ми розпочали роботу по об’єднанню Калинівської та Маложенівської сільських рад, навколо було стільки скептиків та підбурювачів, що справа здавалася марною. Але всього тільки через місяць нашої сумлінної роботи по роз’ясненню правового поля, бюджетоутворення, соціального проектування все змінилося. Людей було не впізнати. Навколо ідеї створення першої в Єланецькому районі об’єднаної територіальної громади згуртувалися сотні людей. Ми практично на пальцях пояснювали, як працює механізм сьогодні, як розподіляються фінанси і яким чином цей механізм буде працювати після об’єднання, і що потрібно зробити для того, аби всі зароблені гроші залишалися на місцях. Ми разом проводили аналіз ресурсів громади та проводили оцінку потенціалу розвитку. Сьогодні я пишаюся тим, що ми всі разом вистояли і практично дійшли до фінішу і пишаюсь нашими людьми, які не просто почали розбиратись в тонкощах життєдіяльності об’єднаної територіальної громади, але й продовжують навчатися для того, аби примножувати здобутки. Чого не можна сказати про тих осіб, які стояли нам на заваді. Паралельно тому, як ми працювали над створенням Калинівської громади, активізувались з ідеєю створення громади за принципом один район-одна громада Любов Баденко, голова Єланецької селищної ради, Валерій Алхімов, депутат районної ради та депутат Миколаївської обласної ради Тетяна Демченко. Вони їздили по селах та закликали людей відмовитись від створення Калинівської громади, а, натомість, приєднатися до Єланецької селищної громади, як єдиної в районі. Інші села закликали навіть не розглядати інші варіанти об’єднання, тим самим гальмуючи не тільки реформу децентралізації в районі, але й економічний розвиток.  Скільки всього було наговорено, не хочу, навіть перерозповідати. Головне це результат. А в результаті – ми створили об’єднану територіальну громаду, в той час, коли заклики інших так і залишилися пустодзвоном та черговим обманом.

ВИНОСИЛИ, ЯК ДИТИНУ

Ви майже рік пропрацювали головою Єланецької районної організації «Наш край». Які ключові робочі моменти хотіли б відзначити.

Цей рік пролетів, як одна мить. Найбільшою перемогою вважаю – створення Калинівської громади. Ми дуже багато часу витратили для того, щоб підготувати людей до об’єднання. Ми об’їздили всі села, проводили спільні збори, як могли, допомагали сільським радам юридичною консультацією та консультаціями наших фахівців. Мені шкода, що вибори в цій громаді не відбулись 23 грудня. Люди дуже чекали на це. Скільки доведеться ще чекати – покаже тільки час. Але завдяки вже здійсненій роботі, ми маємо міцну команду та дружню громаду. Тож впевнена, що у Калинівської громади, як флагмана Єланецького району в реформі децентралізації, результат буде успішним. Тепер найголовніше – далі працювати, а коли прийде час — з розумом та відповідальністю обрати депутатський корпус та голову, які будуть працювати на розвиток громади.

В цьому році ми продовжили реалізацію програми «Нашого краю» по впровадженню альтернативних видів опалення на об’єктах бюджетної сфери. Саме завдяки сприянню та підтримці голови Миколаївської обласної організації «Наш край» Юрія Кормишкіна в школах та дитячих садочках Калинівської громади було здійснено заміну газового опалення на твердопаливне. Попереду впровадження таких опалювальних систем в ФАПах.

Пишаюсь і тим, що вдалося втілити в життя ініціативу жителів Маложенівки та висадити перший парк для відпочинку та дозвілля на місці старого сміттєзвалища. Це було дуже швидко. Сьогодні озвучили побажання, а уже завтра Юрій Анатолійович направив важку техніку для зачистки місця під парк, ще через тиждень – завезли ґрунт і жителі села цілими родинами, разом з дітьми, висадили свій перший парк. Всі 300 саджанців стали сімейними деревами кожної маложенівської родини.

Пишаюсь і тим, що разом з жителями всього Єланецкього району ми не промовчали, а донесли до Кабміну позицію по зниженню ціни на газ. До акції нашої політичної сили приєдналось більше 2300 людей.

Пам’ятаю і про те, що у нас в районі є чимало проблем, які, нажаль, вирішуються дуже повільно. Не відступимо від позиції по обов’язковому розвитку інфраструктури: в селах повинен бути водогін, сполучення між обласним центром, райцентром та селами повинні бути безпечними –Н-14 Миколаїв – Кропивницький, Т15-10 Єланець – Нова Одеса, Р-55 Вознесенський напрямок.

І саме головне, ми і надалі будемо підтримувати всіх тих, хто бажає самостійності, хто прагне змін та не боїться брати відповідальність. Просто зрозумійте, що, якщо ви не об’єднаєтесь зараз по власній волі та так, як ви того бажаєте, то через деякий час після прийняття закону про засади адміністративно-територіального устрою держава все-одно всіх об’єднає. Але тоді уже буде втрачено час та фінансовий ресурс. Відсталість від інших громад буде дуже відчутною.

Олено Володимирівно, що б Ви хотіли сказати читачам наприкінці нашого інтерв’ю.

Я дуже вдячна всій команді «Нашого краю» за плідну роботу, за підтримку ідей та планів по розвитку Єланецького району. Дякую голові партії Кормишкіну Юрію Анатолійовичу та його професійній команді, завдяки роботі яких я відчувала не просто підтримку, а міцне плече та тил, вступаючи в боротьбу. Я залишила посаду, але прийшла гідна зміна. Людмила Олександрівна Присяжнюк знає цей район, вона тут живе і впевнена, що при її підході до справ багато чого буде зроблено. Маю надію, що і Олена Посашкова, приєднавшись до нашої команди, відчує ту підтримку, якої у неї раніше не було та зможе продовжити свою роботу в районі.  Бажаю всім тим, хто продовжує роботу і тим, хто приєднається до нас в майбутньому ніколи не здаватись, сумлінно працювати для людей і пам’ятати, що від вашої роботи, від порядності та сумлінності залежить розвиток рідного краю. А жителям нашого району хочеться сказати одне – бережіть свою землю, бережіть те місце, де народились ваші діти, де ви самі виросли і не бійтеся відстоювати свої права та вимагати від відповідальних працювати і ефективно приймати рішення. І в той же час, повторюсь, не бійтесь брати на себе відповідальність за майбутнє нашого Єланецького району. Майбутнє рідного краю – в наших руках.

Теги: , , , , , , , ,