Україна відзначає День пам’яті захисників Донецького аеропорту

Сьогодні, 20 січня, Україна відзначає День пам’яті захисників Донецького аеропорту (ДАП), оборона якого тривала 242 дні. Бої за Донецький аеропорт стали символом незламності та бойового духу українського війська, а захисники терміналів отримали прізвисько — «кіборги». Тільки за офіційними даними, за час оборони аеропорту загинуло більше 200 українських бійців, ще півтисячі отримали поранення. УНІАН пропонує згадати одну з найвідоміших віх війни на Донбасі. Історія оборони Донецького аеропорту Бої за встановлення контролю над аеродромом Донецького міжнародного аеропорту, який має стратегічне значення, тривали між незаконними збройними формуваннями та військовослужбовцями Збройних сил України і добровольцями з 26 травня 2014 року до 21 січня 2015 року. Спроби встановлення контролю над Донецьким аеропортом сепаратисти разом з російськими військовослужбовцями почали здійснювати 17 квітня 2014 року. Цього дня до летовища прибули від 70 до 200 бойовиків нещодавно проголошеної так званої «ДНР».

Українські військовики утримували старий та новий термінали аеропорту. Опорним пунктом українських сил було селище Піски, через яке захисникам аеропорту поставляли провізію, боєприпаси та здійснювалася ротація бійців. В цьому ж селищі була розгорнута артилерія вогневої підтримки. Проросійські сили здійснювали систематичні штурми терміналів. Внаслідок боїв руйнувалася інфраструктура аеропорту. Так, у грудні 2014 року значних руйнувань зазнав старий термінал, 13 січня 2015 року остаточно впала диспетчерська вежа, яку утримували українські бійці. У новому терміналі бої точилися за різні поверхи. На фінальних етапах битви українські вояки утримували перший поверх, а підвал та верхні поверхи контролювалися окупантами.

фото Українська правда

Останні дні захисту аеропорту 20 січня 2015 року проросійські сили підірвали новий термінал, бетонні перекриття і стеля у багатьох секціях обвалилася, внаслідок чого загинуло багато українських військовослужбовців.  За час боїв українська армія вибудувала оборону, створивши лінію укріплень навколо злітної смуги по периметру навколишніх сіл — у Пісках, Водяному, Опитному, біля вентиляційного стволу шахти Бутівки, куди і відійшло бійці з ДАПу. 18-21 січня 2015 року внаслідок підриву терміналу ДАП загинуло 58 захисників-«кіборгів», які відстоювали цей плацдарм до останньої краплі крові. 21 січня було прийнято рішення відвести українських військовослужбовців з нового терміналу, бо об’єкт був повністю зруйнований і не придатний для оборони. 22 січня вцілілі захисники вийшли з терміналу, проте багато поранених і контужених українських бійців потрапило до полону.

фото Українська правда

Українських бійців, які захищали донецьке летовище, за стійкість, безстрашність і непереможність прозвали «кіборгами». Вперше їх так назвав один з сепаратистів, який намагався пояснити, чому проросійські бойовики так довго не можуть захопити аеропорт. Прізвисько «кіборги» швидко стало популярним — його вживали як українські ЗМІ, так і українці у соцмережах, називаючи героїв-оборонців Донецького аеропорту. Словник сучасної української мови та сленгу «Мислово» навіть визнав кіборгів словом 2014 року. Важливо відзначити, що більшу частину часу для оборони аеропорту командири залишали бійців лише на добровільній основі.

фото Українська правда

Захисники Донецького аеропорту В Донецькому аеропорту та прилеглому селищі Піски в різний час воювали спецпризначенці 3-го окремого полку, бійці 79, 80, 81, 95 окремих аеромобільних та 93 окремої механізованої бригад, 57 окремої мотопіхотної бригади, 90-го окремого аеромобільного та 74-го окремого розвідувального батальйонів, бійці полку «Дніпро-1», бійці Добровольчого українського корпусу (ДУК) та інші.

 

Детальніше читайте на УНІАН: https://www.unian.ua/society/10410621-kiborgi-vstoyali-ne-vitrimav-beton-ukrajina-vidznachaye-den-pam-yati-zahisnikiv-doneckogo-aeroportu.html

Теги: , ,