НОВІ ПЛАТІЖКИ: ЯК ВИЖИТИ ПІСЛЯ ШОКУ

Отримавши нові платіжки на послуги ЖКГ, українці піддаються паніці. Комуналка робить все більший пролом у сімейному бюджеті, який сумлінні платники вже давно намагаються «залатати», зменшивши витрати на конче потрібні речі, а саме: лікування, освіту та відпочинок. Натомість владу це анітрохи не бентежить. У лютому ми отримаємо січневі платіжки, найвагоміша сума в яких – за опалення – зросте ще на 18-30%, залежно від регіону. Через перегляд норм споживання в рази збільшилися суми в платіжках за газ. А ще й у травні, на вимогу МВФ, уряд готується до чергового підвищення…

ЯК ЗМІНИЛИСЯ НАШІ КВИТАНЦІЇ

У 2018-му ми тільки й встигали, що, умовляючи себе «нічого, прорвемося», перерозподіляти доходи та витрати, щоб спромогтися заплатити за новими тарифами. Спочатку наприкінці 2017-го, а подекуди на початку 2018 у столиці в півтора-два рази зросла плата за обслуговування прибудинкової території. Потім на 7-10% здорожчала холодна вода. Опісля на 23,5% підскочила ціна на газ, і услід за цим подорожчанням автоматично збільшуються тарифи на опалення та гарячу воду. На довершення нещодавно газівники отримали майже необмежені повноваження, щоб залізти у кишеню до українців.

Напередодні нового року Верховний Суд скасував рішення Кабміну 2016-2017 років щодо зниження норм споживання газу населенням. Як відзначали експерти, уряд ужив цих заходів, щоб змусити економити одержувачів субсидій – або бути готовими платити більше. Тепер замість пересічної норми 3,3 куб. м газу для мешканців багатоповерхівок з газовою плитою повернуто норму 9,8 куб. м на людину. Тобто і платити доведеться майже втричі більше. Якщо урахувати, що оплата за газ нараховується на кожного прописаного, незалежно від віку, один цей «фокус» зі збільшенням норм споживання вартує сім’ям додатково декілька сотень гривень на місяць.

ПРАЦЮЮТЬ БЕЗ ЛІЧИЛЬНИКІВ І З 15% НАЦІНКОЮ

Єдиний чесний варіант – оплата реально спожитого обсягу газу, нагадують в партії «Наш край». Тобто – використання квартирних лічильників, встановити які зобов’язані газівники своїм коштом. Однак останні не поспішають надавати прилади обліку та запроваджувати суворий контроль використання «блакитного золота». Адже дуже скоро з’ясується – більшість сімей, де дорослі цілоденно перебувають на роботі, і готують вдома лише у вихідні, зрештою витрачають менше 3 кубів, а ніяк не 10.

Але й це ще не все! Мотивуючи тим, що в холодну погоду обсяг газу стає менше, і тому газові господарства недоодержують оплату, власникам житла з автономним опаленням почали додатково нараховувати 15-відсоткову націнку понад спожитий за лічильником газ: «до діла» пішов коефіцієнт приведення газу до стандартних умов. У квитанціях з’явилася графа «рекомендований платіж» – не самим же газовикам відшкодовувати технічні втрати. Далі цей «надлишок» автоматично переходить у графу «борги». Так лише за два місяці у родин утворилися заборгованості по 1-5 тис. грн.

У регіонах занервували навсправжки. І щоб заспокоїти й убезпечити людей, наприклад, голова Волинської облдержадміністрації Олександр Савченко офіційно заявив, що «рекомендований платіж» не є обов’язковим, і люди можуть платити лише за фактично спожитий обсяг газу. А дії компанії «ВолиньГазСбит» буде розглянуто на регіональній комісії з питань техногенно-екологічної безпеки. Встановлені додаткові платежі – законні, їх потрібно оплачувати, наполягає голова Громадської ради НКРЕКУ Василь Котко. А втім борги за комуналку в масштабах країни досягли рекордних 48 млрд грн, додавши лише за грудень 8,5 млрд грн.

КРАЇНУ ЗАГАНЯЮТЬ В КОМУНАЛЬНУ БЕЗВИХІДЬ

«Теплогенеруючі підприємства не мають коштів для розрахунку за спожитий газ, тому уряду доводиться в ручному режимі розподіляти ресурси, щоб міста не замерзли. І це ще до отримання нових платіжок», – констатує народний депутат від партії «Наш край» Сергій Шахов, підкреслюючи, що Україна робить власних громадян ще біднішими, коли підвищує тарифи за вказівкою МВФ, і губить комунальну інфраструктуру, яка і без того перебуває в критичному стані.

Поступово знизити борги населення за послуги ЖКГ мали б допомогти субсидії. Але їх обсяги та кількість одержувачів почали різко скорочувати – отже, з кожним новим підвищенням тарифів у країні залишається все менше людей, здатних оплачувати їх без допомоги держави. Щоб позбавлення тих, хто потребують субсидій, з боку виглядало законно, влада удається до будьяких хитрощів. Зараз Кабмін активно «проштовхує» законопроект про «соціальну поліцію», яка заради зменшення навантаження на бюджет почне стежити за всіма сферами життя тих, хто претендує на будьяку соціальну допомогу. (Детальніше – див. стор. 4). Лунають і пропозиції оформляти субсидію не на всю житлову площу, а лише на її «опалювальну частину».

Простіше кажучи, жодних реальних заходів щодо наведення ладу в сфері ЖКГ уряд не вживає. Навіть більше, заради чергового траншу кредиту МВФ, готовий уже в травні підвищити ціну на газ ще на 15%. Хоча аналітики одноголосно попереджають: зростання вартості комунальних послуг, за яким і близько не встигають «індексації» пенсій і збільшення зарплат, небезпечне соціальним вибухом.

Уряд зобов’язаний відмовитися від підвищення цін на газ, створити незалежний орган, який відповідатиме за формування тарифів, умови для жорсткого громадського контролю над тарифоутворенням і якістю послуг підприємств паливно-енергетичного комплексу, посилити політику енергоефективності, підвищити відповідальність бізнесу, що працює в комунальній сфері. Для потреб населення та ЖКГ необхідно використовувати газ власного видобутку, наполягають в партії «Наш край».

Теги: , , ,