ЦІНИ ЗРОСТАЮТЬ, АСФАЛЬТ «ВТОМЛЮЄТЬСЯ», СУБСИДІЇ ЗАТРИМУЮТЬ: ЧИ ДОБУДЕМО ДО ДНЯ ВИБОРІВ?

Рік виборів очікують не лише політики, а й звичайні громадяни. Все просто: зазвичай в цей час приймають соціальні програми та не збільшують ціни, активно ремонтують під’їзди та двори, вирішують комунальні проблеми. Але – не цього разу

КАПУСТА ТА ЦИБУЛЯ СТАЮТЬ ДЕЛІКАТЕСАМИ

«Повзуче» здорожчання продуктів, які в нашій країні заведено називати соціальними, визнає навіть Держстат. При тому, що його хитрі методики підрахунків давно не відображають справжнього стану справ. Куди точніші цифри в Українській Асоціації постачальників торговельних мереж. Там констатують – у січні 2019 року проти грудня 2018-го зросли ціни на 70% соціальних продуктів. Пісний борщ, який багато хто варить через відсутність грошей, скоро буде зведено до рангу делікатесу. Судіть самі: лише за місяць капуста здорожчала на 30%, картопля – на 27%, цибуля – на 25%, буряк – на 13%, морква – на 5%.

Ненабагато, але зросли в ціні макарони, сало, рис, морожена риба, соняшникова олія, кисломолочний сир. Загалом, за оцінками експертів, ціни на продукти в 2019 році збільшаться на 9-25%. «Борщовий набір» додасть пересічно 20%. Суттєво – до 15% – подорожчають і найпопулярніші крупи – гречана, манна, ячна та кукурудзяна, повідомляє з посиланням на керівництво Асоціації постачальників торговельних мереж УНН.

Погодьтеся, все це мало схоже на закладені в Держбюджет-2019 7,5% інфляції. І, звичайно, збільшення прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати не покриває реального зростання цін. А в поєднанні зі зростанням тарифів ЖКГ, яке відбувається зараз майже щомісяця, то і поготів.

Підвищення прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати не покриває реального зростання цін

ТАРИФИ ТА «НОВАЦІЇ» ТОРУЮТЬ ШЛЯХ ДО КОМУНАЛЬНОГО КОЛАПСУ

Через зростання тарифів борги українців за житлово-комунальні послуги у 2018 році зросли більш ніж на 72%. Натомість рівень оплати зменшується щомісяця. У грудні комунальники отримали лише 58% від нарахованих сум. І, як вважають багато експертів, такий низький показник – ще не межа, адже платіжки з новими тарифами на опалення та гарячу воду ми лише починаємо отримувати. Ціни ж на послуги ЖКГ і до цього підвищення були непідйомними для більшості. Тепер ті, хто залишився без субсидій, можуть перестати навіть намагатися платити «за квартиру». Навіщо, якщо розплатитися повністю та не влізти в борги, щоб після сплати комуналки ще й якось прожити, все одно не вийде?..

Нинішній рівень оплати, за словами енергетиків, не покриває витрати на енергоресурси та обслуговування мереж. А ті перебувають у жалюгідному стані. Через численні аварії взимку без опалення сидять цілі міста та райони в різних регіонах країни. І одному Богу відомо, наскільки розтягнуться ремонти тепломереж через ще одне скорочення платежів.

Ситуацію могли б стабілізувати субсидії. Однак, субвенції з держбюджету, з яких покриваються пільги та сплачуються субсидії, доходять до місцевих бюджетів із затримками. Крім того, проти минулого року їх одержувачів стало на 26% менше. Хоча – з урахуванням нинішніх тарифів – мало лише збільшитися.

Зараз робиться все, щоб відмовити в субсидії ще сотням тисяч домогосподарств. На нещодавньому засіданні Уряду ухвалили зміни до порядку нарахування субсидій. Якщо раніше держдопомогу могли відібрати за несплату комуналки протягом двох місяців, тепер цей термін зменшують до 30 днів. І це – перед самим початком монетизації, коли, як це у нас буває у будь-якій новій справі, неминуче траплятимуться збої та прорахунки.

Але навіть це ще не всі «сюрпризи» для громадян, а по правді – і для комунальників. З 25 січня почала діяти нова методика розподілу між споживачами обсягів комунальних послуг. Тепер небаланс – різницю між обсягом спожитої холодної води, яку показує загальнодомовий лічильник, і обсягом за показаннями квартирних лічильників, коли вони стоять у всього будинку, – поділять між усіма квартирами «пропорційно обсягу споживання». Простіше кажучи, за незакритий двірником кран або трубу, що лопнула в підвалі, доведеться платити мешканцям, незважаючи на те, що самі вони витрачають ресурси дуже економно. І ось тоді не звертати уваги на цифри у квитанціях – і не платити – почнуть навіть самі сумлінні громадяни. По-перше, нічим. По-друге, який сенс зі шкіри пнутися, економити на лікуванні, навчанні та просто на їжі, якщо щомісяця на тебе чіпляють все нові та нові, незрозуміло звідки взяті зобов’язання?

НА «ІДЕАЛЬНИХ ДОРОГАХ» СНІГ ТАНЕ РАЗОМ З АСФАЛЬТОМ

Усе минуле літо й осінь Україна просиділа в багатокілометрових виснажливих пробках – ремонтували дороги. Як запевняли – мало не на століття. Однак в тому, що муки були марні, у багатьох місцях переконалися вже посеред зими, коли через потепління разом зі снігом розтанув і вже добряче «втомлений» асфальт. Міські вулиці та автомагістралі стоять тепер через численні аварії. У родинах, де автомобіль – не розкіш, а можливість заробити, посилилася паніка: усунення наслідків потрапляння в ями на дорогах, які ремонтують за рахунок наших же податків, виливається в чималі гроші. Торік на ремонт шляхів витратили рекордні 47 млрд грн. Цьогоріч на ці ж цілі спрямують 56 млрд грн.

Тому масштабне ДТП, що сталося на 321 кілометрі міжнародної траси Київ – Одеса 1 лютого, обурило вкрай роздратованих водіїв. У Закарпатті, де поспіль з Миколаївської, Донецької, Херсонської та іншими областями, серйозні проблеми через якість доріг, професійні водії та автолюбителі вийшли на акцію протесту під стіни облдержадміністрації. Як приклад наводили дорогу Тячів – Хуст. Вона знаходиться в такому жахливому стані, що, за словами автолюбителів, 28,6 км вони долають майже півтори години.

Лише через початок протестів чиновники, нарешті, заворушилися. Державне агентство автомобільних доріг приступило до «ямкових» ремонтів. А на ремонт найважливіших автодоріг Київ – Чоп і Київ – Одеса додатково виділили 550 млн грн. «Тримаємо кулаки, щоб хоча б ці гроші напередодні виборів не «розпиляли», – відверто говорять водії, зізнаючись – несила терпіти.

Теги: , , , ,