ЧОМУ НЕ БУДЕ ШАЛЕНОГО ПОПИТУ НА «МУНІЦИПАЛЬНИХ НЯНЬОК»

Наприкінці січня Уряд розробив порядок виплати компенсації на «муніципальних няньок». Однак, на думку експертів, ще одна гучна ініціатива українських чиновників ризикує закінчитися «пшиком»

Батьки маленьких дітей знають – добрих, щонайменше сумлінних і порядних нянь знайти надзвичайно важко. Лише варто такій жінці з’явитися на обрії, її плекають і пестять, перетворюють на члена сім’ї, а коли діти підростають, дбайливо передають «у спадок» друзям-знайомим.

За таких умов малооплачуваною цю професію сьогодні не назвеш: зарплатня няньки навіть у провінції стартує сьогодні від 30 грн/год. Або, якщо йдеться про місячну оплату, від 12 тис. грн на місяць. За меншу суму зазвичай можна найняти лише студентку без рекомендацій і досвіду роботи. Фахівці ж з педагогічною освітою, рекомендаціями та медкнижкою претендують на зарплату від 17 тис. і більше.

Що ж пропонує українським сім’ям Кабмін, впроваджуючи начебто таку важливу та потрібну послугу? Батькам дітей до 3 років, які бажають працювати, радять винайняти няню, а частину коштів на її оплату компенсують з бюджету.

Насправді – і це перше, з чим зіткнулися родини, – платити нянці готові лише дитячий прожитковий мінімум 1 тис. 626 грн. Однак і цю невелику за теперішніх часів суму дадуть лише тим, хто офіційно її працевлаштує, – укладе договір з нею самою або фірмою, що забезпечує клієнтів домашнім персоналом. Няні, якій через це належить стати приватним підприємцем, доведеться вдаватися у фінансову звітність, сплачувати податки, які, найімовірніше, припаде компенсувати молодим батькам. Вони ж і побігають, збираючи необхідні документи для подачі в соцслужбу. Якщо ж раніше нянька була звичайною пенсіонеркою, то після офіційного працевлаштування втратить субсидії.

За таких умов стати «муніципальної нянькою» навряд чи знайдеться багато охочих, одностайні в своїх сумнівах і експерти, і молоді батьки. До того ж – «вишенька на торті» – оплату «муніципальних няньок» Кабмін завбачливо перекладає на плечі місцевих бюджетів. Тобто, якщо грошей в бюджеті не виявиться, за рахунок компенсації податків няня для молодої сім’ї стане обходитися ще дорожче, ніж сьогодні.

Отже проблему хоча б часткової легалізації домашнього персоналу ця ідея Уряду не вирішить, наголошують експерти.

Теги: