«Посиденьки зовиці», — йде передостанній день Масляної

У суботу відзначають передостанній день Масляної і свято Колодія. За традиціями масляного тижня, суботу називають “Посиденьки зовиці”.  Про цей день і його традиції пише видання “Українські Новини”.

У суботу наші пращури продовжували святкувати Масляну. Масляну з четверга називали “широкоюю”, оскільки починали веселитися з четверга не лише діти та молодь, але й дорослі.

Шостий день свята називали “Посиденьки зовиці”. У суботу, за традицією святкування, молоді дружини запрошували до себе в гості сестру чоловіка і пригощали її найкращими стравами. А по тому, як приймала дівчина сестру свого чоловіка, можна було судити про її якості. В першу чергу дивилися на те, як господиня стежить за будинком, чи смачно готує, а також – наскільки вона гостинна.

Як правило, молоді дівчата, які недавно вийшли заміж, намагалися робити все в кращому вигляді, щоб справити гарне враження на сім’ю свого новоспеченого чоловіка.

Щоб зробити все ідеально, деякі молоді господині кликали на допомогу подруг, а частіше – рідню.

Крім того, існувало негласне правило, згідно з яким, якщо незаміжня сестра, на торжестві повинні були бути присутніми неодружені гості. А якщо жінка мала вже свою сім’ю, то на свято запрошували тільки одружені пари.

З інтересу на “Посиденьки зовиці” до молодої господині могли приходити і сусіди, щоб дізнатися, як вона поводиться з сім’єю чоловіка і порається по господарству.

Люди, які не брали участь в посиденьках, весело проводили час і намагалися награтися в забавні ігри, адже зовсім скоро починався найдовший і найсуворіший Великий піст, який забороняв веселощі.

Згідно обрядових традицій, субота вважалася днем, в який пoминали всіх помepлих родичів, а також прощалися зі святом. Також несли в церкву “панахиду” у вигляді хлібини, цукру або меду.

Щороку, коли зима добігає кінця, в Україні відзначають Масляну. Але мало хто знає, що предки з давніх часів відзначали Колодій, у якого сформувалися свої традиції, відмінні від Масляної. Етнографи підкреслюють, що в Україні з давніх часів існувало своє свято – Колодій, у якого багато унікальних традицій, а тому українцям слід поступово відходити від звичаїв святкування Масляної.

Колодій – стародавнє свято не тільки проводів зими, а й розваги для заміжніх жінок. Цілий тиждень, поки святкували Колодія, чоловіки повинні були беззаперечно слухатися жінок і терпіти їх “веселі витівки”.

Крім того, випивати і веселитися в цей тиждень могли тільки жінки, а чоловіки могли робити це лише з дозволу представниць прекрасної статі.

Молодих неодружених хлопців вважали причиною порушення гармонії і порядку в природі. Тому хлопців, які не одружилися і не знайшли собі пару протягом року жартома карали жінки старшого віку. Покарання здійснювалося наступним чином: хлопцю чіпляли до ноги колодку, виготовлену спеціально для цього обряду, яку він повинен був волочити за собою до тих пір, поки не відкупиться частуванням для жінок.

Найпоширенішою традицією святкування Масляної в Україні є випікання млинців. Проте, як стверджують етнографи, ця традиція не властива Україні, її принесла радянська влада. Головним частуванням в свято Колодія були не млинці з ікрою, а вареники з сиром і сметаною. Цьому є своє цікаве пояснення. Вареники – обрядова страва, яка прийшла до нас з часів трипільської культури. Вареник був для наших предків певним уособленням молодого Місяця, який символізувала жіноче начало.

Оскільки символом свята була колодка, існував обряд “життя Колодки”. У понеділок Колодка “народжувалася”. Жінки вранці збиралися в корчмі “колодкувати”: клали на стіл невеличке поліно або палицю – Колодку, кожна жінка по черзі огортала колоду шматками полотна, потім знову клала її на стіл. Такий обряд означав, що Колодка “наpoдилася”. Жінки пили наливку і вітали один одного з “наpoдженням”. У вівторок Колодку “хрестили”; в середу влаштовували “похрестини”; в четвер Колодка “вмиpaла”; в п’ятницю Колодку “хoвали”, а в суботу – “оплакували”. У неділю молоді жінки “волокли” Колодку.

Свято Колодія – унікальне свято, яке святкують тільки в Україні і Білорусі. Крім проводів зими воно несе в собі традиції, спрямовані на продовження роду, створення нових сімей і вкорінення моральних цінностей, відродження етносу. Варто відзначити ще кілька відмінностей: під час свята Колодія не влаштовували кулачні бої, які мали агресивний характер і нерідко були небезпечні для життя, а також не дотримувалися традиції спалення опудала, як це роблять на Масляну.

Теги: ,