Чому не можна спалювати листя?

Миколаївська обласна організація партії «Наш край» ініціювала власний соціальний проект «Наш квітучий край», присвячений Міжнародному Дню Землі, який відмічається 22 квітня.

В рамках проекту:

— Проведення виховної кампанії (роз’яснювальна робота із громадянами, обговорення цікавих практик, публікація профільних матеріалів, постерів, тощо);

— «Сміттєвий челлендж». Ідея проведення прибирання забрудненої території, яка поширюється світом і стала «вірусною», та фотографування у режимі «до» та «після»;

— Флешмоб «Чиста країна». Суть флешмобу така: збираєш папірці, бляшанки, пляшки тощо, закликаєш друзів приєднатися, знімаєш себе на відео і викладаєш відзняте у соцмережі. Естафету можна передати необмеженій кількості учасників #НашКрай #НашквітучийКрай

— Ініціювання проведення толок з прибирання території населених пунктів, зон відпочинку.

— Висадження саджанців дерев, кущів, квітів.

Спалювання листя та гілок, випалювання трави приносить не тільки значну шкоду довкіллю, а й людині. Власники, що саме так вирішили боротися із залишками після прибирання двору чи саду, наражають на небезпеку і свій організм, і людей довкола.

У соцмережах чимало фото та повідомлень про те, що зараз, у «сезон» спалювання листя, цілі села й райони міст накриває димова завіса.

Яку небезпеку приховує дим?

Вчені вже давно наголошують: цей дим є вкрай шкідливим. При спалюванні 1 тони листя в повітря виділяються 30 кг чадного газу і 9 кілограмів мікрочастинок диму, до складу якого входять пил, оксиди азоту, важкі метали та сполуки, що підвищують ризик виникнення ракових захворювань.

Ці канцерогенні сполуки називають бензапіренами. Крім того, з димом у повітря виділяється діоксини – вкрай отруйні для людини речовини.

Часто у купу листя, яку спалюють, потрапляє сміття – пластик, гума тощо. Коли вони горять, то до складу диму ще додаються понад 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Саме вони стають причиною першіння в горлі, кашлю.

Постійно подразнений димом епітелій слизової оболонки дихальних шляхів не здатен протистояти мікробам. Особливо погано тим, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзиліти.

За спалювання листя поплатитися не лише здоров’ям, а й вмістом гаманця

В Україні віднедавна посилили адміністративну відповідальність за спалювання листя. Із паліями борються чималими штрафами, а в деяких випадках передбачена навіть кримінальна відповідальність.

Так, знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом – караються штрафом від 5100 до 8500 грн. або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк.

Що ж робити з опалим листям?

Найбільш дружнім до довкілля шляхом утилізації опалого листя є компостування. Найціннішою характеристикою компосту є великий вміст у ньому необхідних рослинам хімічних сполук. Щорічне прибирання листя в парках призводить за 20 років до 50-відсоткового зниження приросту деревини. Те саме відбувається і на присадибних ділянках, в садах.

Всі, хто захоче приєднатися до проекту «Наш квітучий край» або до команди партії «Наш край» в Миколаївській області, прохання заповнити анкету за посиланням  https://docs.google.com/forms/d/1Y84jfGOCMzVLbO1yl5dxO9ZN84ui-si-0QlHZt9TVK8/edit або звернутися до офісу партії у своєму місті/районі.

 

 

 

Теги: ,