«Птах гнізда не в’є, дівка косу не плете». Благовіщення 2019

Благовіщення Пресвятої Богородиці – одне з найсвітліших і найрадісніших православних свят – в 2019 році, як і щорічно, ми будемо святкувати 7 квітня.

Благовіщення відноситься до неперехідних християнських свят, тож святкується в 2019 році, як і щороку, 7 квітня – тобто, рівно за дев’ять місяців до Різдва Христового, яке святкується 7 січня. Назву свято отримало від «благої вісті»: в цей день, як оповідає Євангеліє, до Діви Марії явився посланий Господом архангел Гавриїл, який приніс їй благу (тобто радісну) звістку: Марії судилося стати Матір’ю Божою.

Чого не можна робити у Благовіщення?

  • Як і в будь-яке інше велике церковне свято, не слід займатися важкою чи брудною працею або виконувати домашню роботу.
  • У Благовіщення небажано виїжджати з дому (краще відстрочити поїздку), не можна працювати на землі або підрізати дерева. Вважається, що саме в цей день Господь благословляє все зростаюче, і рослини йдуть у ріст і починають зеленіти.
  • У Благовіщення не слід позичати щось або давати в борг. За старих часів навіть сусідам в цей день не позичали вогню або солі – вважалося, що це принесе невдачу в справах і сум’яття в сім’ї.
  • Багато заборон пов’язано саме з жіночими звичаями. У це свято, за народними звичаями, «птах гнізда не в’є, дівка косу не плете». Це не говорить про те, що свято потрібно зустрічати неохайною – просто не слід стригти і фарбувати волосся або витрачати час на спорудження складної зачіски. Не можна шити, в’язати, готувати до вечора, так що краще приготувати їжу напередодні. Не можна одягати нове: забрудниться чи порветься.

Що можна і треба робити в цей день?

  • Дуже важливо відвідати церковне богослужіння, особливо дівчатам та жінкам. За народними звичаями, в цей радісний день радіє все живе. У селах виносять вулики на вулицю, а діти випускають на волю птахів.
  • На Благовіщення піст не такий суворий: віруючим дозволено послаблення – можна їсти рибні страви, вживати в їжу оливкову олію і випити трохи вина.
  • В цей день Бог благословляє все живе на Землі, і навіть цілюща сила лікарських рослин подвоюється. Тому збирати трави варто саме на Благовіщення– вони обов’язково допоможуть в боротьбі з недугами.
  • У Благовіщення жінки виконують такий ритуал на щастя в домі: потрібно протягом дня 40 разів назвати чоловіка «милим» – і весь наступний рік в сім’ї буде мир і щастя.
Теги: , ,