В Україні змінюються правила «прописки»: що потрібно знати

Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» починаючи з 2004 року багато разів редагували. Ось ряд нових поправок, про які варто розповісти.

По-перше, це введення штрафів в розмірі до 1700 гривень за проживання не за місцем реєстрації. А тим часом, не за тією адресою, яка вказана в паспорті, зараз проживають близько 10 мільйонів українців. Уточнюється, що штрафувати будуть за «надання неправдивих даних про фактичне місце проживання».

По-друге, в закон внесена зміна, згідно з якою органам влади дано право встановлювати порушників за допомогою вибіркового стеження. Можуть, наприклад, опитати сусідів або використовувати відео з камер спостереження. Обчислювати «орендодавців-нелегалів» раніше начебто не було законних підстав. Тепер, під виглядом перевірки «достовірності даних про проживання», реально буде відстежити, хто де живе, щоб потім встановити, яка житлоплоща здається в оренду.

По-третє, ще більше побоювань викликає запропоноване законодавцями спрощення процедури реєстрації: для прописки не знадобиться згоди власників житла. Їх заднім числом повідомлять, що в квартирі вже зареєстрований новий житель. Вдумайтеся в наслідки: без відома власника квартири прописуються діти, особа з інвалідністю, та хто завгодно з категорії «невиселяємих». Поки господар квартири або її покупець будуть бігати по інстанціях зі скаргами, домагаючись анулювання помилкової реєстрації, пройде чимало часу. Квартирним аферистам це на руку.

По-четверте, варто згадати про спрощену процедуру реєстрації виборця. Буквально кожен українець може всього за добу прописатися в країні де завгодно (зробивши це за допомогою гаджета), потім прийти на виборчу дільницю, зареєструватися там, проголосувати — а після цього, знову ж таки, за добу виписатися і повернутися додому.

На сьогодні в ЗМІ вже чимало повідомлень про практику «реєстраційних адрес», де примудряються «прописатися» десятки, сотні, а то й тисячі громадян.

Проектом закону передбачено, що Єдина інформаційна система повинна бути введена в експлуатацію з 1 липня 2019 року, а всі громадяни, які не зареєстровані за місцем проживання, зможуть безкоштовно зареєструватися до 31 березня 2021 року.

Теги: ,