Сьогодні Вербна неділя: особливості та традиції свята

Вербна неділя — одне з 12 головних церковних свят. У всіх храмах у цей день проходять служби.

Це — перехідне свято, воно не має фіксованої дати, оскільки повністю залежить від Великодня. Відзначається Вербна неділя рівно за тиждень до святкування Воскресіння Христового. Так, у 2019 році Вербна неділя, або Вхід Господній в Єрусалим, припадає на 21 квітня.

Вербна неділя: історія свята Входу Господнього в Єрусалим

У цього свята є й інша назва – Вхід Господній в Єрусалим. Вважається, що в цей день Ісус Христос в’їхав у Єрусалим на віслюку. Люди, оспівуючи його, встеляли дорогу перед ним пальмовим листям і зустрічали хвалебними вигуками «Осанна!». Це свято символізує визнання народом Ісуса Месією, а також вхід сина людського в рай. Оскільки в Україні пальми не ростуть, їх замінили гілками верби.

Крім того, це дерево першим сповіщає про прихід весни та має цілющі властивості. Вербна неділя: традиції свята У Вербну неділю в усіх церквах проходить обряд освячення гілок верби, які після цього нібито мають магічні властивості.

Освячені гілки віряни приносять додому і зберігають біля ікон. Виходячи з церкви у Вербну неділю, люди легко торкалися один одного лозою, примовляючи:

Не я чи б’ю – верба б’є,

За тиждень – Великдень,

Недалечко – червоне яєчко!

Підвішена у кутку освячена гілка верби оберігає житло від влучання блискавки. Дехто робить з листочків верби настоянку, яка лікує від головного болю, шлункових хвороб, загоює рани, знімає температуру і зцілює домашніх тварин. Також встромляли гілочки верби на городі. Вважається, що таким чином город буде захищений від буревіїв, граду, сильних дощів, а врожай у цьому році буде вдалим.

Вербна неділя хоч і вважається святом, але оскільки припадає на Великий піст, не святкується шумно: влаштовувати застілля і гуляння не можна. Зазначимо, що в цей день можна їсти рибу.

Прикмети на Вербну неділю

Якщо у Вербну неділю тепло і сухо – влітку буде великий врожай фруктів; Якщо в цей день дме вітер – літо буде холодним; Вдарив мороз – рік принесе багато пшениці.

Пам’ятайте, що у Вербну неділю не можна працювати, лаятися й ображатися.

Теги: ,