ДЕ ПРАЦЮВАТИМУТЬ УКРАЇНЦІ ПІСЛЯ КАРАНТИНУ?

Щодня в Україні зникають робочі місця для тисяч наших співгромадян. За час карантину, за оцінками, вже понад 2 млн безробітних. Ті місця, що залишаться, вже ніколи не будуть такими, як раніше. Але позитивна новина у тому, що потреби людей в їжі, товарах, розвагах та послугах нікуди не поділись. Які професії зникнуть, які з’являться та як взагалі буде виглядати ринок праці після закінчення карантину?

ПРОФЕСІЇ БЕЗ ПЕРСПЕКТИВ

Експерти та професіонали ще до пандемії коронавірусу попереджали про те, що розвиток комп’ютерів та робототехніки вже за кілька років почне тотально змінювати ринок праці.

Йдеться про новий технологічний устрій, який змінює суспільства та зайнятість людей. Уже сьогодні роботи та комп’ютери виконують деякі завдання краще за людей, і ці навички будуть тільки зростати. Але пандемія внесла велетенські корективи: ті професії, що є –зміняться, а нові виникнуть для задоволення новітніх потреб. І ключові вимоги до всіх майбутніх робочих місць – це соціальна дистанція та санітарна безпека.

Уже зараз український Уряд каже, що маски та санітайзери – щонайменше на 2 наступні роки. Масові заходи та поїздки за кордон – не раніше, ніж за кілька місяців. Тому зникають та будуть зникати ті робочі місця, які ґрунтуються на особистому контакті між споживачем та фахівцем або між фахівцями.

Також перетурбації очікують й ті професії, які забезпечували переміщення великої кількості людей. Якщо конкретно, то у зоні зникнення представники туризму, фітнес-індустрії, вчителі, репетитори, ріелтори, офіціанти, продавці, візажисти. І цей перелік буде тільки збільшуватися, адже зміни зачеплять всіх.

ЯК ПРАЦЮВАТИ ПІД ЧАС ЕПІДЕМІЇ

Відтепер усе буде залежати від тих, хто по-господарськи буде ставитися до збереження та створення робочих місць. Тих, хто ретельно розробить плани оновлення технологічних процесів та пильно стежитиме за їхнім виконанням. Півтора метра між працівниками, маска та дезінфекція приміщення – це вже нова реальність для організації сучасного робочого місця. Онлайн – це вже стало звичною формою отримання послуг та купівлі товарів за час карантину. Навчання, консультацій, звітування, розваги тощо.

Тому перехід в усюдисущий онлайн – це просто нова сучасна форма життя для багатьох видів бізнесу. Звідси й потреба у тих, хто буде забезпечувати роботу онлайн та доставляти товари: робітники колцентрів, айті-спеціалісти, кур’єри, дизайнери, маркетологи.

Також карантин довів, що вижити змогли ті дрібні підприємці, у кого для роботи є своя майстерня, а не місце у цеху. Те саме стосується й офісів – дотриматися безпеки легше в окремих кабінетах, а не великих спільних приміщеннях. Що ж стосується будівельників, аграріїв, інженерів та інших неонлайн професій з реальної економіки, то важливим тут є планування роботи позмінно, дистанційно та безпечно.

РОБОТА ДЛЯ УКРАЇНЦІВ

Сьогодні, вважають у «Нашому краї», важливо намітити ті ключові принципи, за якими буде розвиватися вітчизняна економіка та створюватися робочі місця. Від цього залежатиме наскільки швидко ми дамо людям роботу та відновимо економічне зростання.

По-перше, санітарна безпека вже є ключовою вимогою. Тому важливо, щоб відповідні медичні спеціалісти були у кожній громаді, стежили за ситуацією у кожному населеному пункті, на кожному підприємстві.

По-друге, нам усім потрібно вже зараз почати здобувати новий фах та навички. Потрібна державна програма, яка допоможе кожному українцю здобути навички купувати, замовляти, вчитися та оформляти документи в інтернеті. І, звичайно ж, працювати, продавати, рекламувати.

По-третє, Україна має уважно стежити за методами, які реалізовує та фінансує Європейський Союз, щоб відновити економіку після пандемії. Ми вже сьогодні набагато ефективніше боремося з коронавірусом, ніж Росія, бо орієнтуємося на своїх європейських сусідів.

Сьогодні влада Євросоюзу орієнтується на «Зелений курс» – побудову «зеленої», відновлюваної економіки та енергетики, формування новітньої фінансової інфраструктури, скорочення викидів парникових газів. Інший напрям ЄС – цифровізація, щоб дати поштовх економіці у новому світі. Будемо діяти синхронно з Євросоюзом – будемо отримувати відповідні консультації, фінансування та іншу допомогу.

По-четверте, ми маємо збільшити виробництво ліків, медичних матеріалів та обладнання. Буде здорова нація – зможемо побудувати здорову економіку. І, останнє, – ми маємо привчитися купувати своє, місцеве. Адже це дасть робочі місця нашим землякам, це зменшить собівартість товару та послуги, це збільшить бюджет своєї ж громади.

Теги: , , , ,