«Наш край» вимагає від влади реакції на стрімке зростання цін на продукти харчування

26.02.2021
В Україні стрімко зростають ціни на продукти харчування. За даними Мінекономрозвитку, лише за перший місяць 2021 року овочі подорожчали на до 24,6%, хлібопродукти – до 4,9%, олія – на 4,8%, цукор – на 4,1%, яйця – на 3,5%, м’ясо – до 2%, молокопродукти – до 1,5%.
Найбільше за рік підвищились ціни на цукор, яйця та олію –порівняно з січнем 2020 року ціни зросли на 54,7, 52,3 та 25,6% відповідно.
Також у Торгово-промисловій палаті України (ТПП) зазначають, що за останні пів року внутрішні ціни на пшеницю, жито, кукурудзу зросли за всіма позиціями з 3,7-4,7 тис грн до майже 9 тис. грн за тонну,а саме на зерно припадає до 60% собівартості того ж яйця.
Щодо борошна, то лише за перший тиждень лютого його вартість стрибнула на 1000-1400 грн/т і перевищила позначку 12 тис. грн/т. Аналогічна ситуація і на ринку цукру, де внутрішні ціни на 30-40% перевищують світові.
Окрім зовнішніх причин такого росту цін, серед яких посуха, збільшення імпорту з боку Китаю, надмірна протекціоністська політика низки країн та побоювання щодо подальшого розповсюдження коронавірусу у світі є і внутрішні фактори, які зробили ціни вищими.
Серед них, зокрема,, підвищення вартості комунальних послуг та енергоносіїв.
Доступні ціни на основні продукти харчування є важливою складовою продовольчої безпеки держави. І якщо влада не може вплинути на зовнішні чинники зростання цін, то вплив на внутрішні чинники є цілком реальним.
Серед засобів такого впливу є: розгляд можливості державного регулювання цін або обмеження експорту, розробкацільових програми кредитування харчовиків, застосування механізмів інтервенцій із залученням до цього Аграрного фонду, попередньо збільшивши його фінансування, а також задіяння Держрезерву. Насамперед, влада має продемонструвати розуміння ситуації та готовність діяти.
«Наш край» закликає владу вжити термінових заходів щодо зростання цін на основні продукти харчування. Уряд має презентувати чіткий план дій та першочергово зайнятись питанням продуктової безпеки країни.

Теги: , ,