Потрібно не ділити країну на зони, а завершити децентралізацію, – «Наш край»

19.03.2021
Нещодавні місцеві вибори, що відбулися в Україні, стали важливим етапом у реформі децентралізації, що вже триває впродовж семи років. У результаті в усіх ОТГ сформовані місцеві органи влади, які отримали повноту влади у громадах.
З децентралізацією роль та можливості громад значно зросли. Закономірно, що отримані ресурси на рівні місцевих бюджетів дозволяють ефективніше здійснювати перетворення в населених пунктах та забезпечувати стабільний розвиток.
Так згідно з результатами соціологічних досліджень на спільну тему – «Децентралізація та реформа місцевого самоврядування», що були проведені восени 2020 року за сприяння Ради Європи, загалом майже 60% громадян відчули покращення чи очікують на нього від реформи децентралізації. Близько 50% громадян бачать покращення в сфері ремонту та утримання доріг та благоустрою. Водночас майже 60% громадян очікують значного прогресу в майбутньому в боротьбі з корупцією.
Цікавою є думку українців, що місцева влада-реформатори мають враховувати думку експертів та вчених (60 і 20%), думку громадськості через депутатів місцевих рад (59% вважають, що їхню думку мають враховувати, а 36% вважають їхню думку найбільш важливою). Майже 90% громадян виступають за жорсткий контроль місцевої влади з боку центральної влади. Це аж ніяк не свідчить про те, що українці прагнуть повернення до централізації, а більше свідчить про відчуття відсутності публічного контролю місцевої влади з боку громади.
Водночас, центральна влада не спромоглася забезпечити зі свого боку координацію процесу децентралізації, що може у результаті призвести до знищення системи управління країною. Адже зараз в країні все частіше фіксується проблема транзиту повноважень та ресурсів до новостворених ОТГ від відання районних рад.
На першому етапі відбулося органічний процес добровільного об`єднання територіальних громад, у результаті якого було створено близько 1000 ОТГ. Тоді як решта із загальної кількості 1470 ОТГ в Україні було створено адміністративним шляхом – рішенням уряду.
Це стало причиною того, що багато адміністративно створених ОТГ, які складаються із 50–80 населених пунктів і охоплюють територію в 1500–2500 кв. км. Це нівелювало саму суть децентралізації – доступність та близькість місцевої влади.
Влада замість проведення органічного розформування районних рад та передачі ресурсів та повноважень до ОТГ почала обмежувати бюджетне фінансування існування райрад, щоб стимулювати форсованій передачі майна на баланс новостворених ОТГ. А це призвело, що деякі ОТГ виявилися неспроможні фінасувати передані від райрад інфраструктурні об’єкти. Це і школи, амбулаторії, заклади культури тощо.
У той же час президент вже понад рік обіцяє внести до Верховної Ради проект змін до Конституції України, щоб дозволило завершити процес реформи місцевого самоврядування. Але і досі цього не зробив. Правляча партія презентувала 1 березня проект нової редакції Закону «Про місцеве самоврядування в Україні». На думку експертів, він ставить «воза поперед кобили» і без попередніх змін до конституції України може погіршити з управлінням в країні.
Це все є наслідком відсутності ключового координуючого державного органу, який би тримав би рамку реформи, не даючи окремим міністерством вибиватися з її контексту. До прикладу, міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов озвучи план поділу Україну на 10 функціональних зон. Ідея полягає в тому, щоб спрямувати фінансування не на області, як було раніше – а на території. Це вносить додатковий вимір фінансування територій, що знижує його прозорість та доречність.
Замість завершення реформи децентралізації, яка є однією з небагатьох з найуспішніших реформ впродовж незалежності України, влада діє непослідовно та некоординовано.
«Наш край» пропонує владі визначити центральний орган влади, який би забезпечував координацію загального процесу реформи децентралізації. Влада має запропонувати чітку «дорожню карту» реформи децентралізації на найближчі два роки та чітко її дотримуватися. Бо згортання реформи децентралізації буде дуже дорого коштувати для країни.

Теги: , , , , ,