Уряд повинен захистити українців від неминучого зростання цін на газ.

06.04.2021
Після скасування державного регулювання ціни на газ (6,99 грн за куб. м), яке встановив уряд на початку 2021 року, та враховуючи тривалу тенденцію до зростання цін на європейських ринках, існують обґрунтовані побоювання, що ціна газу в Україні для українських сімей буде стрімко зростати.
Ми пам’ятаємо, як приватні газзбути минулої осені після скасування режиму ПСО, посилаючись на ціни в Європі, стрімко підняли ціни аж до 11 гривень за куб, а вартість доставки місцями сягала 3,3 грн за кубометр газу.
Нині теж маємо формальний привід до подорожчання. Суттєвим фактором зростання цін у Європі стало перекриття з 23 березня Суецького каналу. 400-метрове судно сіло на мілину і заблокувало рух на одному з найбільш завантажених транспортних шляхів у світі.Через це сотні суден, у тому числі танкери з природним газом (LNG), зупинилися, що призвело до раптового дефіциту ресурсу. Як результат ціни на газ почали зростати.
Однак це Європа, тоді як в Україні відсутня вільна конкуренція на ринку газу, тому про ринкове ціноутворення не може йти мови. Ціни на газ встановлюються через змову найбільших трейдерів.
В нашій країні ринок газу є деформованим, оскільки близько 70% побутових споживачів купують газ у компаній, що входять до Регіональної газової компанії (РГК) Дмитра Фірташа. РГК не лише продає газ, але й фактично контролює його постачання до домівок українців розподільчими газопроводами. Тому для більшості громадян РГК є фактично монопольним постачальником.
Тому Уряд і Нафтогаз мають не спостерігати за цінами на газ у Європі, а інвестувати кошти у розробку нових родовищ і нарощування видобутку, щоб досягти незалежності від зарубіжних поставок. Поки уряд провалює цю роботу.
За оцінками партії «Наш край», підвищення ціни на газ викличе чергову хвилю неплатежів і подальше зростання боргів громадян за ЖКП. Тим паче якщо таке підвищення відбудеться в умовах посилення карантину, коли сотні тисяч українців залишилися без доходів.
Нині українці не платять за комуналку тому, що вона їм не по кишені, а система субсидій надто бюрократизована і направлена на скорочення кількості субсидій. Тому, часто, люди які потребують допомоги не можуть її отримати.
Саме необґрунтоване подорожчання газу торік призвело до масових акцій протесту, що в умовах пандемії несе додаткову небезпеку поширення вірусу.
Уряд повинен діяти на випередження і пропонувати українцям додаткові механізми, які дозволять уникнути неконтрольованого зростання цін на газ – контролювати трейдерів і активно реагувати на факти зловживання монопольним становищем.
Окремої уваги заслуговує питання адресності субсидій. «Наш край» рекомендує уряду навести лад із виплатою субсидій – щоб їх отримували передусім ті, хто їх справді потребує, а процедура отримання була максимально простою – українці не повинні жебрати з простягнутою рукою через прорахунки уряду.
Назагал уряд має бути послідовним у своїй політиці, а не змінювати правила на ринку газу щопівроку– така поведінка шкодить і громадянам, і бізнесу.

Теги: , , ,