«Наш край»: Інфляція вийшла з-під контролю – уряд має регулювати ціни на соціальні товари

15.04.2021
Інфляція в Україні вийшла з-під контролю і за підсумками березня 2021 року сягнула 8%. Це найвище зростання цін за останні півтора року. Водночас, цей показник перевищує прогноз Національного банку України встановлений на рівні 7,6%.
Експерти пояснюють зростання інфляції збільшенням цін на світовому ринку на сировинні продукти, такі як пшениця, олія та руда. Власне, Україна є одним із найбільших експортерів цих продуктів в Європі, відтак зростання цін означає надприбутки для українських олігархів. Що доводить цьогорічний рейтинг Форбс.
Водночас для простих українців зростання цін на фоні падіння купівельної спроможності, викликаного пандемічними обмеженнями, може виявитися критичним.
На практиці це означає, що українські сім’ї будуть змушені витрачати на той самий обсяг товарів першої необхідності ще більшу частку сімейного бюджету. І це при тому, що українці й так витрачають на продукти до 50% своїх доходів, що у чотири рази більше ніж у середньому європейці.
Ситуація вимагає негайного реагування з боку уряду, бо зростання цін може дуже швидко вийти з-під контролю і під ударом опиняться мільйони наших співгромадян. При чому найбільш вразливих. Інфляція передусім б’є по родинам з низькими доходами, які не мають можливості робити значні запаси товарів. Крім того, першими завжди дорожчають соціальні групи товарів – хліб, молочні вироби, крупи, овочі, яйця, м’ясо.
«Наш край» вимагає від уряду негайно встановити ефективне державне регулювання цін на соціально значущі групи товарів і забезпечити щоденний моніторинг цін у всіх регіонах України, щоб не допустити соціальної катастрофи. Українці мають бути захищені від раптового зростання цін, особливо у такий складний час.
Партія вважає, що уряд має врахувати невдалий досвід регулювання цін на «соціально значущі» продукти та медичні товари, яке відбувалося відповідно до постанови уряду №341 від 18.05.2020 р. Адже за час чинності цієї постанови ціни на яйця, наприклад, зросли майже удвічі і продовжують зростати.
Разом з тим, регулювання цін не має містити «драконівських» заходів, які можуть призвести до дефіциту певних груп товарів та подальшої спекуляції ними. Пріоритетним мають стати інтереси українських громадян, уряд повинен гарантувати українцям можливість забезпечити свої родини доступними товарами першої необхідності – саме в цьому полягає соціальна функція держави.