Заборона на експорт соняшнику підірве економіку держави та завдасть збитків АПК, — Надія Іванова

23.04.2021
Постанова уряду про обмеження експорту соняшнику і соняшникової олії не врегулює ціни на українському ринку товарів, а тільки ще більше зажене аграріїв в збитки і підірве економіку держави. Таку думку висловила голова постійної комісії Миколаївської обласної ради з питань АПК, депутат від партії «Наш край», аграрій Надія Іванова.
«В минулому році всі, хто вирощував соняшник, дуже сильно постраждали від засухи і неврожаю даної культури. Надії аграріїв покращити фінансовий стан за рахунок врожаю 2021 року можуть просто бути зведені нанівець. Це спричинить банкрутство багатьох невеликих і середніх сільгоспвиробників, що не може не позначитися на продовольчій безпеці нашої країни та вкрай небезпечно в умовах воєнного конфлікту. Заборона на експорт є порушенням ринкових відносин та втручанням в господарську діяльність підприємств. А запропонована урядом система ліцензування та квотування є черговою корупційною схемою», — коментує ситуацію Надія Іванова.
Зі слів депутата, в разі прийняття такої постанови, з 1 травня 2021 року держава не те що не відрегулює ціни на внутрішньому ринку, вона втратить значну частину доходу.
«На сьогоднішній день Україна є одним з лідерів по забезпеченню продовольчої безпеки у світі. І ці позиції напрацьовувались державою роками. Введення квоти на експорт насіння соняшнику та олії у нульовому розмірі на весь маркетинговий період приведе до зниження цих позицій, знищення врожаїв та втрати державою валютної виручки. Тільки у 2020 році Україна експортувала близько 7 млн тонн олії та посіла перше місце в світі за об’ємами експорту в той час, коли потреби внутрішнього ринку не досягають навіть 1 млн тонн. З продажу олії на зовнішній ринок Україна отримала в минулому році майже 5,5 млрд доларів валютної виручки», — наводить фактичні дані депутат.
За словами Надії Іванової втрата валютної виручки та іноземних ринків завдасть непоправного удару по курсу гривні, економіці країни та агропромисловому сектору загалом.
«Відновити лідерські позиції на світовому ринку буде неможливо. Замість українського постачальника знайдеться інший і Україна ще багато років буде намагатись повернутись на ті позиції, які є сьогодні. Таке рішення не можна ухвалювати. Уряду потрібно замість заборон вводити нові механізми збільшення потенціалу АПК за рахунок розбудови системи зрошування та збільшення прибутків галузі, через розвиток виробництва готової продукції. Тільки одна розбудова системи зрошування може збільшити обсяги врожаю на 10 млн тонн на рік, а стабілізацію цін потрібно здійснювати за рахунок товарних та фінансових інтервенцій та Держрезервфонду, а не за рахунок аграріїв та економіки всієї держави», — підкреслила депутат.
Нагадаємо, минулого тижня стало відомо про наміри уряду ввести квоти на експорт олії та насіння соняшнику. Пізніше Мінекономрозвитку підписало меморандум з асоціацією «Укроліяпром» щодо обмеження експорту олії та можливого введення заборони на експорт насіння соняшнику. 20 квітня на сайті Мінекономрозвитку для публічного обговорення опублікували проєкт постанови уряду «Про внесення змін у додаток 1 до постанови Кабінету міністрів України від 28 грудня 2020 р. № 1329», якою обмежується експорт насіння соняшнику до кінця маркетингового року.

Теги: , , , , , , , , ,