«Наш край»: Зміна керівництва «Нафтогазу» буде ефективною лише за умови зниження тарифів

07.05.2021
28 квітня на засіданні загальних зборів акціонерів компанії НАК «Нафтогаз України» розглянули звіт про діяльність НАК у 2020 році. За результатами засідання уряд звільнив Коболєва з посади голови правління НАК «Нафтогаз України» та призначив на цю посаду Юрія Вітренка, який на той час був в.о. міністра енергетики. Для того щоб провести це рішення, уряду довелося звільнити, а потім перепризначити всіх членів наглядової ради «Нафтогазу».
Звільнення керівництва «Нафтогазу» стало черговим шоу, за яким ховається катастрофа української газової галузі.
Влада змінює одне прізвище на інше, але якісних змін у галузі очікувати не доводиться. Адже вони обидва є фігурантами резонансної справи щодо «непомірно високих багатомільйонних персональних премій та заробітних плат», що збурила всіх українців. Обидва причетні до збільшення тарифів та скорочення обсягів добування вітчизняного газу.
Напередодні «Нафтогаз» оприлюднив свій річний тариф та збільшив його до 7,96 грн/куб. м без вартості розподілу. У той же час українські газзбути встановили свої тарифи – ціни доходять до 14 грн/куб. м.
Згідно зі звітом компанії, група «Нафтогаз» за 2020 рік отримала збиток у 19 мільярдів грн, тоді як у 2019 році компанія отримала 2,6 млрд грн прибутку. Сукупний збиток групи становив 33,2 млрд грн проти 2 млрд грн прибутку у 2019 році.
Минулого року, згідно з даними аудиту, у діяльності компанії виявили недоліків та фінансових порушень на понад 225 млрд гривень, через які державний бюджет зазнав втрат на суму 75 млрд грн.
У той же час минулого року «Нафтогаз» збільшив витрати на виплати зарплат та премій керівництву вдвічі (!) – до 672 млн грн, у порівнянні з 343 млн грн у 2019 році.
Також «Нафтогаз» повністю провалив програму збільшення власного видобутку газу. Так, у 2020 році компанія видобула 14,4 млрд кубів газу, погіршивши тим самим показник 2019 року майже на 5%.
Відповідно до даних незалежного дослідження, підготовленому на основі методології, розробленої міжнародною консалтинговою компанією KPMG, Україна володіє 780 млрд куб. м газу потенційно доступних для видобутку. Цього газу вистачить на 25 років за умови щорічного споживання на рівні 30 млрд куб м на рік.
+3% до зростання ВВП може дати збільшення власного газовидобутку. Зростання виробництва приведе до створення 22 тис. нових робочих місць у секторі, збільшення відрахувань до бюджету на 145 млрд грн та зростання ВВП на 345 млрд грн.
У той же час влада продовжує відтворювати «українську традицію»: найвища міра покарання для чиновника чи керівника державної кампанії – це його звільнення. Це один із інструментів, який має бути доповнений серйозним розслідуванням діяльності та, у разі доведення зловживань, – покарання згідно із законом.
«Наш край» закликає владу провести незалежний конкурс щодо призначення керівництва «Нафтогазу». Головним критерієм добору нового керівника має стати стратегія, що визначає реальні механізми розвитку галузі та враховує інтереси простих людей, а не прізвище керівника. Ключовий пріоритет стратегії – це енергетична незалежність країни, зниження тарифів та збільшення власного газовидобутку.

Теги: , , , ,