«Наш край» вимагає запровадження мораторію на підвищення тарифів на електроенергію

17.05.2021
Чергове підвищення тарифів на електроенергію – резултат олігархічного лоббі, і суперечить національним інтересам держави.
Уряд запровадив нові правила на ринку енергетики: тепер люди платитимуть удвічі більше, але державні електростанції цих грошей не побачать – вони примножуватимуть статки олігархів.
Перед травневими святами набрала чинності постанова уряду №439 (від 29 квітня), якою зафіксовано істотні зміни до Положення про покладення спеціальних обов’язків (ПСО) на учасників ринку електричної енергії. Фактично ці зміни означають подорожчання електроенергії для населення удвічі:з 1,68 до 2,6–4 грн за кіловат, залежно від області. Втім, експерти прогнозують поступове подорожчання: на першому етапі (з 1 липня) до 2,2–2,9, залежно від регіону країни.
Уряд аргументує необхідність такого подорожчання гігантськими боргами перед усіма державними підприємствами на ринку електроенергії. Йдеться передусім про «Енерогоатом» та «Укргідроенерго». Втім, самі ці підприємства політику уряду критикують, адже від подорожчання тарифів за цими «новими правилами» додаткових надходжень вони не отримають. Зміни до ПСО філігранно виписані в угоду приватного сектору енергетики, а саме олігахів від енергетики.
Так, рішенням уряду встановлюється, що розрахунки перед «Енергоатомом» за спожиту побутовими споживачами електроенергію здійснюватимуться за залишковим принципом – після сплати всіх тарифів: на передачу, розподіл і постачання. Якщо ж у підсумку ділення залишку грошових коштів на обсяг споживання населенням електроенергії окремі постачальники матимуть результат менший, ніж 10 грн за 1 МВт•год (еквівалент 1 коп. за кВт•год.), то ДП «НАЕК «Енергоатом» має компенсувати таким постачальникам грошові витрати…»
На практиці це означатиме зростання прибутків енергетичних компаній олігархів та нові обмеження для державних виробників енергії. Хоча саме атомна енергетика державного виробництва є найдешевшою за собівартістю.
Водночас експерти говорять про деформованість енергетичного ринку України. Йдеться про те, що уряд штучно обмежує виробництво дешевої атомної та гідроенергетики в інтересах значно дорожчих вугільної та зеленої енергії, частка якої в енергетичному балансі країни непропорційно зростає щороку. Як відомо, саме ці два напрямки здебільшого контролюються олігархами.
Саме через надмірні пільги та завищений тариф на зелену енергетику держава накопичила гіганський борг перед приватними компаніями-виробниками відновлюваної електроенергії. Обов’язок погасити цей борг будь-якою ціною навіть записали у держбюджет поточного року. Схоже, що віддавати штучні борги олігархам уряд вирішив з кишень простих українців.
Тож тарифи для населення зростатимуть і надалі.
Уряд зобов’язаний розробити та представити стратегію реструктуризації боргів у галузі електроенергетики, за рахунок збільшення прибутків державних виробників енергії. Відомо, що «Енергоатом» останні два квартали заявляє про свою прибутковість. Відтак, заяви Уряду про необхідність підвищення тарифів – лицемірна брехня за для просування інтересів олігархів від енергетики.
«Наш край» наполягає на необхідності балансування ринку енергетики в інтересах українців. Передусім, необхідно повернути пільговий тариф на перші 100 кВт•год, що у свою чергу мотивуватиме українців економити електроенергію.
Окрім того,партія ініціює ухвалення рішення Верховної Ради, якепередбачає запровадження мораторію на подальше підвищення ціни на електроенергію для населення.

Теги: , , , ,