«Наш край»: Скасування мораторію на експорт лісу прямо суперечитьнаціональним інтересам Української держави

19.05.2021
У намаганні вислужитися перед європейськими партнерами, український уряд планує скасувати мораторій на вивіз українського лісу-кругляка. Така поступка недопустима та суперечить національним інтересам.
Нещодавно мінекономіки оприлюднив відповідний законопроєкт.У разі його ухвалення Верховною Радою фактично скасовується мораторій на вивіз української необробленої деревини до країн ЄС.
Мораторій на вивіз лісу-круглякубув запроваджений українським парламентом у 2015 році після низки нищівних паводків, що зруйнували інфраструктуру та забрали життя українців.
Згідно з розслідуванням авторитетної міжнародної організації Earthsight, яке було оприлюднене у 2018 році, вивіз української необробленої деревини до країн ЄС з часу запровадження мораторію не припинився.
Український ліс нелегально вивозився до країн ЄС через підставні фірми, за якими стояли компанії-світові гіганти цієї індустрії. Згідно з дослідженням Earthsight, на першому місці серед імпортерів української деревини із сумнівним походженням перебуває компанія Egger – другий у світі за обсягами виробник дерев’яних панелей, та її два найближчих конкуренти – Kronospan і Swiss-Krono, а ще польська целюлозна фабрика, що входить у найбільшу в світі паперову корпорацію International Paper. Також – дочірня компанія австрійського лісопильного гіганта Holzindustrie Schweighofer, що географічно розташовується недалеко від кордону з Україною.
Ці та інші європейські компанії активно займаються лобізмом скасування мораторію на вивіз українського лісу.
Водночас за результатами перевірки парламентської слідчої групи, до складу якої увійшов наш партієць, народний депутат Сергій Вельможний, саме спроба приховання нелегальної виробки лісів торік стала причиною масштабних пожеж по всій Україні і призвела до загибелі 16 українців.
ЄС від самого впровадження мораторію на вивіз лісу погрожував Україні санкціями та фактично шантажував неотриманням нашою країною чергового кредиту.
Наприкінці минулого року арбітражний суд прийняв рішення про те, що Україна має право забороняти експорт свого лісу. У рішенні арбітражу вказується, що заборона на експорт лісу-кругляка, ухвалена у 2015 році, несумісна з Угодою про асоціацію з ЄС, але відповідає Генеральній угоді з тарифів і торгівлі (ГАТТ) від 1994 року у частині «необхідності… захисту рослинності». А тому ця заборона не порушує Угоду про асоціацію, постановив арбітраж.
Однак арбітраж визнав, що власне формулювання положення закону 2015 року щодо мораторію на вивіз лісу суперечить угоді про Асоціацією з ЄС та мають бути скориговані.
«Наш край» наполягає, що мораторій на вивіз українського лісу-кругляка має бути збереженим. Водночас має бути посилений контроль за його виконанням. Необхідно чітко унормувати у законі мораторій на вивіз за кордон будь-якої необробленої української деревини, що має унеможливити схеми вивезення високоякісної деревини під виглядом дров чи відходів.
Окрім того, влада має розробити комплексну програму стимулювання глибинної деревообробки та вироблення в Україні товарів з дерева з високою доданою вартістю, що дозволить збільшити кількість робочих місць та надходження до бюджету. Також необхідно запровадити державний фонд відновлення та збереження українських лісів, який має наповнюватися визначеним спеціальним збором з прибутку деревообробних підприємств.

Теги: , , ,