Спад в економіці та ручне керування урядом – результат двох років президентства Зеленського

20.05.2021
Минулого тижня відбулася прес-конференція президента України Володимира Зеленського, присвячена результатам 2-х років його перебування на посаді. Напередодні заходу для створення сприятливої картинки за наполяганням президента відбулися точкові кадрові зміни в уряді: замість звільнених міністрів економіки (Петрашка), інфраструктури (Криклія) та охорони здоров’я (Степанова) народні депутати призначили відповідно голову Державної податкової служби Олексія Любченка, керівника «Укравтодору» Олександра Кубраковата першого заступника міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка.
Розрахунок на зміну міністрів був виправданим – це дозволило перенести фокус суспільної уваги з провалів в економіці на кадрову рокіровку, а також пов’язати невтішні результати урядування зі звільненими міністрами.
На думку партії «Наш край», у здійснених призначеннях відсутня логіка. Міністерство охорони здоров’я, до роботи якого було найбільше нарікань, очолив Ляшко, який був заступником Степанова та на рівні з останнім відповідає і за провалену вакцинацію, і за брак кисню в лікарнях, і за відсутність «ковідних» доплат лікарям.
Раніше за наполяганням президента головою правління Нафтогазу призначилиВітренка, який раніше відповідав за провалений напрямок нарощування видобутку газу, а також був учасником авантюри з нарахування багатомільйонних премій за перемогу над Газпромом у Стокгольмському арбітражі.
Загалом,пресконференція Зеленського продемонструвала, що він неадекватно оцінює свої досягнення. Адже за результатами двох років його президентства очевидно, що дії влади спрямовані не на розвиток української економіки та підтримку вітчизняного бізнесу, а на задоволення інтересів зарубіжних кредиторів і олігархів. Підтвердженням чому є, зокрема, прийняті закони про ринок землі та анонсовані на травень закони для МВФ.
Можна перелічити й інші «досягнення»чинного президента. Так, промисловість майже безперервно скорочується з вересня 2019 року. У першому кварталі 2021 – на мінус 2,0% (до першого кварталу 2020).
У січні 2020 року (ще до запровадження першого карантину) вперше за останніх 4 роки скоротився ВВП (мінус 0,5% січень 2020 до січня 2019). У 2020 році ВВП скоротився загалом на 4%, а у першому кварталі 2021 року падіння продовжилося – ще на мінус 2%.
Доходи держбюджету не виконувалися з серпня 2019 року по травень 2020 року. У квітні 2020 року план за доходами бюджету був зменшений на 120 млрд грн (11%), за рахунок чого дохідна частина «почала виконуватися». При цьому видаткова частина держбюджету у 2020 році була недофінансована на 67,3 млрд грн. Аналогічна ситуація спостерігається і у 2021 році:за перевиконанняу січні-квітні 2021 року плану по доходах держбюджету на 2,3%, недофінансування видаткової частини склало 33 млрд грн (на 8,7% менше від плану).
Пенсійний фонд з квітня 2020 року розпочав інтенсивно накопичувати борги перед Казначейством. У 2020 році борг збільшився на 14 млрд грн, а у 2021-м, лише за 4 місяці, ще на 9 млрд грн і на початок травня 2021 року борг становив 72 млрд грн. І це на додаток до запланованого дефіциту у сумі 195 млрд грн на 2021 рік.
Борг населення за житлово-комунальні послуги за 2 роки збільшився на 22,1 млрд грн – з 57,2 млрд грн на 01.06.2019 до 79,3 млрд грн на 01.04.2021.
На додачу президент почав активно застосовувати практику позасудових репресій через рішення РНБОУ.
Партія «Наш край» закликає президента відмовитися від дешевого піару, який домінує в його діяльності, та почати нарешті ухвалювати потрібні країні рішення, що зможуть зупинити економічний колапс та подальше збідніння українців.
Довідково
Передвиборча програма В. Зеленського виконана лише на 25%, – КВУ
Експерти Комітету виборців провели аналіз виконання передвиборчої програми В. Зеленського з нагоди другої річниці президентства. За даними КВУ станом на сьогодні перевдиборча програма виконана на 25%. Більшість положень програми на разі не реалізовано.
Серед пунктів, які не вдалося реалізувати:
1. Я розповім Вам про Україну своєї мрії:
Україну, де стріляють лише салюти на весіллях та днях народження. Перед гарантами Будапештського меморандуму і партнерами з ЄС ми ставитимемо питання підтримки України у прагненні завершити війну, повернути тимчасово окуповані території і змусити агресора відшкодувати завдані збитки.
2. Україну, де відкрити бізнес можна за годину, отримати закордонний паспорт — за 15 хвилин, а проголосувати на виборах – за одну секунду, в Інтернеті.
3. Де немає оголошень «Робота в Польщі». А в Польщі є оголошення «Робота в Україні». Ми створимо умови, щоб люди, які роз’їхалися по світу, забажали повернутися додому.
4. Де лікарі та вчителі отримують реальну заробітну плату, а корупціонери — реальні строки.
5. Де бабця отримує гідну пенсію, а не інфаркт від рахунку за комуналку. Старшому поколінню — гідне пенсійне забезпечення. Перехід від солідарної до накопичувальної пенсійної системи.
6. Де підставою призначення на посаду є розум, освіта, талант і совість, а не те, що разом хрестили дітей.
7. Законопроект: «Про відкликання народного депутата України».
8. «Депутатські прогули» — автоматична підстава для позбавлення депутатського мандату.
9. Ніяких «корочок», ніякого «телефонного права». Невідворотність відповідальності та справедливе і законне покарання — основа чесної України.
10. Новоствореним антикорупційним органам і Вищому антикорупційному суду — максимальну державну підтримку для ефективного виконання їхніх завдань.
11. Ми повернемо довіру і повагу до суду. Для простих спорів — мирові судді, які обираються народом. Для кримінальних злочинів — ефективний суд присяжних, який складається з народу.
12. СБУ не буде займатися економічними злочинами.
13. Ми запровадимо одноразову «нульову декларацію» для бізнесу. Кожен бізнесмен за 5% зможе задекларувати та легалізувати свої доходи.
14. Заміна податку на прибуток податком на виведений капітал дасть бізнесу більше свободи для розвитку і знизить адміністративний тиск.
15. Україна повинна перейти на забезпечення своїх потреб коштом власних енергетичних ресурсів, ставши згодом їхнім експортером на європейський ринок.
16. Необхідно впровадити економічний паспорт українця. Кожна дитина матиме право накопичувати на своєму рахунку частину від реалізації державою природних благ (надра, землі тощо).
Україна має всі можливості стати одним із найбільших у світі хабів для стартапів і високотехнологічного виробництва.
17. Найважливіший крок в охороні здоров’я — перехід до страхової медицини. Пацієнт буде сам визначати програму страхування, обирати заклад, лікаря, спосіб лікування. Базовий рівень страхування для малозабезпечених верств населення — коштом держави.
18. Велика увага — медицині профілактичній. Запобігти хворобі легше, ніж її лікувати. Програма популяризації здорового способу життя. Введення обов’язкового безкоштовного щорічного медичного огляду.
19. Створимо всі умови для того, щоб державні та приватні заклади освіти отримали рівні права. Держава гарантуватиме прозоре та легке ліцензування, підтримку і розвиток приватної освіти. Ми відкриємо український ринок для кращих іноземних закладів освіти.
20. Ми запровадимо принцип «гроші ходять за талановитим студентом». Кожен шкільний геній отримає освітній ваучер, який зможе витратити на навчання у будь-якому обраному ним закладі вищої освіти.
21. Відновлення аеропортів у кожному обласному центрі
22. Підозрюваний у корупції не вийде під заставу. Я сам не крав і нікому не дозволю!
Серед виконаних або частково виконаних пунктів передвиборчої програми:
1. Формування прозорого ринку землі
2. Вибори до парламенту та місцевих рад мають проходити за відкритими списками
3. Законопроект: «Про зняття недоторканності з Президента України, народних депутатів і суддів»
4. Законопроект «Про імпічмент Президента України»
5. Мій перший законопроект: «Про народовладдя». У ньому ми разом закріпимо механізм, за яким тільки Народ України буде формувати основні завдання для влади через референдуми та інші форми прямої демократії
6. Громадяни України отримають можливість долучатися до прийняття важливих рішень влади через мережу Інтернет, зокрема і до голосування на виборах і референдумах
7. Країна потребує капітального ремонту інфраструктури. Будівництво доріг за європейськими стандартами
8. Автоматизація публічних процесів онлайн, зведення всього функціоналу держави до розмірів смартфону.
«Із виборчої програми В. Зеленського експерти КВУ виокремили 30 пунктів, із яких 22 – не виконано, 8 – частково або повністю виконано. Таким чином програма є виконаною лише на 25%. Переважно реалізовано «другорядні» обіцянки, які не мають суттєвого впливу на життя громадян. Натомість, принципові положення програми щодо закінчення війни, підвищення якості життя, боротьби з корупцією, проведення важливих реформ не виконано. Не реалізовано положення програми щодо податкової лібералізації та зниження тиску на бізнес, не вирішено питання щодо підвищення довіри до судів, не проведено освітню реформу, не здійснено перехід в енергетиці на власні ресурси. Крім того, за два роки у влади виникла низка корупційних скандалів щодо їх роботи, яка стосувалась, в тому числі, оточення Президента. Також продовжено так звану практику «кумівства», використання «телефонного права» і втручання в діяльність інших гілок влади, — зазначив голова КВУ Олексій Кошель.

Теги: , ,