Вільний ринок газу українцям не по кишені, – «Наш край»

24.05.2021
Відкриття вільного ринку енергоресурсів для України не на часі та не відповідає національним інтересам. Такий передчасний крок може виявитися фатальним для сімейних бюджетів третини українців та економіки держави загалом, адже неминуче спричинить колапс національної системи ЖКГ.
Говорити про відкриття вільного ринку енергоресурсів можна буде лише тоді, коли рівень достатку українців зрівняється з європейським. Коли середня зарплатня та мінімальна пенсія відповідатимуть показникам хоча б наших найближчих західних сусідів, а система соціального захисту зможе гарантувати допомогу усім, хто її справді потребує.
Нині ж відмова від державного регулювання галузі означає її добровільний перехід в управління вузького кола олігархів, які діятимуть виключно з метою власного збагачення та нехтуватимуть інтересами держави ігромадян.
Без контролю з боку держави ціни на ринку газу стануть недосяжними для більшості українців уже у наступному опалювальному сезоні. Адже 20 травня 2021 року було зупинено дію ПСО (покладення спеціальних обов’язків на «Нафтогаз» з продажу газу для потреб населення та теплокомуненерго за фіксованою ціною) для підприємств теплокомуненерго, які постачають тепло в домівки українців. До цього 1100 організацій отримували газ за від НАК «Нафтогаз України» за встановленою урядом ціною, яка була нижче ціни газу на європейських хабах.
Наразі є всі підстави очікувати, що ціна газу, а з ним і вартість опалення домівок стрімко зростуть.
Торік, після скасування спеціальних обов’язків для побутових споживачів, ціна на газ зросла майже утричі всього за 6 місяців. Це тривало допоки уряд під тиском аргументів, зокрема й представників партії «Наш край», не втрутився та не обмежив апетити газотрейдерів посеред опалювального сезону, коли ціни у платіжках стали непідйомними для абсолютної більшості українців.
«Наш край» наголошує на тому, що уряд не провів необхідної підготовчої роботи для впровадження ринку газу:ані українська система влади, ані статки пересічних українців не готові до цього кроку.
Оскільки головною метою скасування ПСО є надання можливості підприємствам ТКЕ вільно обирати постачальника газу, то вже зараз очевидно, що з цим виникнуть проблеми. Для того, щоб ціна газу не почала нестримно зростати, «Нафтогазу» доведеться продавати газ всім за зниженою ціною.
До того ж чинні правила містять обмеження на зміну постачальника юридичними особами за наявності у них боргу перед наявним постачальником. Якщо правила не змінювати, ТКЕ просто не зможуть обрати нікого іншого, окрім «Нафтогазу».
Станом на початок квітня 2021 року сукупний борг підприємств теплокомуненерго перед Нафтогазом сягнув 68,2 млрд грн. З них борги за виробництво теплової енергії становлять 55 млрд грн. Такий сумний результат став наслідком неефективного державного регулювання цін. Українці перестали платити за комунальні послуги, бо суми у платіжках стали для них непідйомними. І чим далі зростатимуть тарифи, тим більше зростатимуть й борги, бо все у меншої кількості людей буде чим їх оплачувати. Відтак колапс системи неминучий.
Для недопущення колапсу неплатежів уряд повинен розробити і впровадити програму використання газу вітчизняного видобутку від компанії «Укргазвидобування».
«Наш край» виходить з того, що в Україні достатньо ресурсів, щоб забезпечувати себе газом власного видобутку по доступній ціні. І лише через непрофесійні дії уряду та апетити газових олігархів ми досі змушені купувати український газ за ціною іноземного і платити за транспортування системою, яку самі ж збудували.

Теги: , , , ,