«Наш край»: Уряд має припинити ускладнювати життя пенсіонерам

26.05.2021
Влада продовжує ускладнювати пенсіонерам життя. Українські пенсії стають не лише мізерними, але й подекуди – важкодоступними.
Уряд вніс зміни до процедури доставки пенсій. Йдеться про постанову «Про додаткові заходи щодо організації виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України» від 29 березня 2021 р. № 277.Згідно з нововведеннями, з 1 вересня 2021 року більшість виплат пенсій та соціальної допомоги має здійснюватися на карткові банківські рахунки.
Станом на середину квітня, за даними Пенсійного фонду, виплати готівкою через «Укрпошту» отримували 3,4 млн пенсіонерів (31% від загальної кількості), а решта – 7,6 млн осіб, отримували через банк.
З 1 вересня можливість отримувати кошти не через банки буде лише у певних груп населення. Це люди з інвалідністю I групи; особи, які не здатні до самообслуговування і потребують постійного стороннього догляду; громадяни, які досягли 80-річного віку; одержувачі державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та допомоги з догляду. Всього це близько 1,7 млн осіб.
При цьому, постановою уряд визначає, що оператором, який доставлятиме виплати, не обов’язково має бути «Укрпошта». Постачальника послуги оберуть шляхом тендеру, а оплачуватиме доставку виплат Пенсійний фонд.
Цим рішенням уряд створив джерело додаткового стресу для понад 3 млн пенсіонерів, які досі отримують пенсії на пошті. Пенсіонери фактично стали заручниками корпоративних ігор між Мінсоцполітики, Пенсійним фондом та «Укрпоштою». У багатьох малих та віддалених населених пунктах відсутні відділення банків, а також немає банкоматів, де можна отримувати пенсії.
Прем’єр-міністр Д. Шмигаль пообіцяв внести зміни до постанови №277, щоб зберегти можливість для всіх пенсіонерів, що цього забажають, отримувати пенсії не лише через банк, а як вони звикли – поштою.
Водночас очільник «Укрпошти» Смілянський 19 травня заявив, що Пенсійний фонд та Управління соцзахисту вже почали примусово переводити людей з інвалідністю на виплати пенсій і субсидій у банках. Смілянський зазначив, що почав «хвилею» отримувати повідомлення про те, що пенсіонерам та людям з інвалідністю відмовляють в отриманні виплат у відділеннях «Укрпошти». Тому він підписав наказ, яким вимикаються всі термінали сторонніх банків у відділеннях «Укрпошти». Відтепер там стоятимуть лише термінали «Укрпошти», а за їхньої відсутності послуги можна отримати через готівкові кошти.
«Укрпошта» неодноразово в ультимативній формі вимагала від уряду підвищення тарифу на доставку пенсій. Востаннє перегляд тарифу відбувся наприкінці березня 2021 року.
Згідно з постановою № 277 передбачена можливість зміни оператора доставки пенсій у результаті проведеного тендеру. Тобто доставку пенсій можуть передати у приватні руки. А це стане черговим ризиком. Окрім того, є питання щодо безпеки пенсіонерів. Адже під виглядом «кур’єрів з доставки пенсій»у помешкання пенсіонерів можуть потрапляти шахраї.
Переведення пенсій та соціальних виплат до банків має відбуватися поступово та органічно – з розвитком відповідної банківської інфраструктури у кожному, навіть найвіддаленішому, населеному пункті України.
«Наш край» вимагає від уряду відмовитися від поспішних рішень у переведенні виплат пенсій та соціальної допомоги до банків та не робити пенсіонерів заручниками розбірок між Мінсоцполітики, Пенсійним фондом та «Укрпоштою». Уряд має негайно скасувати свою постанову № 277 та припинити свої необдумані експерименти над людьми.

Теги: , , ,