«Наш край» вимагає мораторію на підвищення тарифів на електроенергію для населення щонайменше до кінця року

10.06.2021
Українська влада не має ефективної стратегії розвитку електроенергетики у країні, а відтак у державі спостерігаються маніпуляції, коли інтереси олігархічних структур ставляться вище потреб українців. Державна тарифна політика відірвана від життя, вона не враховує реального рівня доходів та статків українців. Саме тому зростають борги за комуналку: люди не платять, бо не мають чим.
Як відомо, з 1 січня 2021 року Кабмін скасував пільговий тариф на електроенергію для населення на перші 100 кВт-год на місяць по 90 копійок. Спочатку тариф зафіксували до 31 березня на рівні 1,68 грн за кВт-год. Згодом дію тарифу продовжили до 30 червня 2021 року.
Новий міністр енергетики Герман Галущенко під час призначення його на посаду заявляв, що до 1 липня 2021 року Міністерство енергетики представить нову модель спецзобов’язань щодо забезпечення електроенергією населення. У рамках нової моделі ПСО міністр пообіцяв, що тариф знизять для деяких груп споживачів.
Однак колишній заступник міністра енергетики Юрій Бойко був менш оптимістичний та заявив, що реальна вартість електроенергії – від 2,6 грн до 4 грн/кВт в залежності від області. За його словами, актуальний тариф у 1,68 грн не покриває витрати на поставку електроенергії. Щорічні дотації через занижені тарифи на електроенергію для населення досягають 65-70 млрд грн.
За свідченнями експертів енергетичного ринку, ціна на електроенергію для простих людей може бути піднята до рівня 3 грн/кВт.
Уряд аргументує необхідність такого подорожчання гігантськими боргами перед «Енерогоатом» та «Укргідроенерго». Втім, самі ці підприємства політику уряду критикують, адже від зростання тарифів за «новими правилами» вони отримають мізерні додаткові надходження. Зміни до ПСО філігранно виписані на догоду приватному сектору енергетики, а саме олігахів від енергетики.
Водночас експерти говорять про деформованість енергетичного ринку України. Уряд штучно обмежує виробництво дешевої атомної та гідроенергетики в інтересах значно дорожчих вугільної та зеленої енергії, частка яких в енергетичному балансі країни непропорційно зростає щороку. Як відомо, саме ці два напрямки здебільшого контролюються олігархами.
1 червня Міненерго, намагаючись заспокоїти українців, оприлюднило заяву, в якій вчергове пообіцяло «що нова модель покладання спецзобов’язань учасників ринку електричної енергії (ПСО), на основі якої формуються тарифи на електроенергію для населення, знаходиться на стадії розробки».
Меншеніж за місяць до запровадження нового тарифу на електроенергію влада не внесла ясності у питання тарифів для населення на електроенергію, що свідчить про відсутність далекоглядності та будь-якої стратегії в енергетиці. А це може призвести до того, що проблеми в енергетиці будуть вирішувати за рахунок простих людей.
Окрім того, менше місяця тому відбулося чергове подорожчання газу для населення, що уже завдасть непосильного удару по сімейних бюджетах українських громадян.
«Наш край»закликає владу припинити загравати із олігархами та зрештою визначити чіткі пріоритети – розвиток української електроенергетики та встановлення і гарантування доступних тарифів для населення.
У «Нашому краї»переконані, уряд має, по-перше, повернути для населення пільговий тариф на перші 100 кВт/год та ввести мораторій на підвищення тарифів на комуналку до кінця року. Тобто зафіксувати для українців тариф на електроенергію не вищий за 1,68 грн/кВт. По-друге, влада має розробити та затвердити стратегію розвитку української електроенергетики, де чітко визначити принципи справедливого та прогнозованого тарифоутворення для українців щонайменше на 3 роки.

Теги: ,