Дефіцит газу може спричинити справжній колапс вже цього року, якщо влада терміново не відреагує,–«Наш край»

30.06.2021
За лаштунками мильної опери про боротьбу за корону «Нафтогазу» уряд готує українцям цілком реальний колапс. Запаси блакитного палива сягнули найнижчої позначки за останні роки, а дефіцит в умовах «ринку» неминуче призведе до нового подорожчання. Втім, уряд не поспішає поповнювати сховища: гроші, які мали б піти на закупку газу, хочуть перекинути на «Велике будівництво. Схоже влада керується цілком прагматичною логікою «навіщо закупати газ, якщо українці все одно не зможуть його кутипи».
У той час, коли ситуація у газовій сфері країни стає все більш критичною, влада продовжує свої брудні ігри у боротьбі за контроль у«Нафтогазі».
Голова наглядової ради «Нафтогазу»КлерСпоттісвуд ініціювала процес відсторонення Юрія Вітренка від виконання обов’язків голови правління компанії у зв’язку з приписом Національного агентства з питань запобігання корупції про невідповідність його призначення Закону України «Про запобігання корупції».
Прем’єр міністр оскаржив припис НАЗК в Окружному адміністративному суді міста Києва, який в рекордні терміни зупинив припис Агенції до Кабміну щодо усунення порушень, що стосуються призначення Юрія Вітренка головою «Нафтогаз України». Тобто влада скористалася послугами скандального суду, який Президент не так давно намагався ліквідувати, для вирішення своїх питань.
Кабмін бореться за Вітренка та контроль над «Нафтогазом», адже уряд ухвалив рішення, яке дозволяє вивести з компанії 50 млрд грн резерву, що був передбачений на закупівлю газу на зиму. Ці гроші уряд планує пустити на фінансування програми «Велике будівництво».
Саме тому досі не розпочалася закупівля газу до підземних схови. На сьогодні блакитного палива в українських сховищах менше, ніж у минулому та позаминулому роках.
На початок червня з 15,5 млрд кубометрів наявних запасів в українських ПСГ майже 30% газу (4,4 млрд кубометрів) належало іноземним трейдерам. Ще частина газу належить приватним фірмам або є буферним запасом. Тобто лише близько 5 млрд кубометрів належить державі. Якщо ситуацію з газом не почати виправляти, то взимку у період опалення українці можуть отримати дефіцит газу.
Водночас ціна газу продовжує зростати. Компанія «Нафтогаз України» підвищила ціну на газ для населення у липні ще на 10% – до 13,13 грн за куб. м. І це ціна у час низького попиту на паливо. Під час зростання попиту у період холодів ціна може зрости у кілька разів! Більшість українців просто не зможуть за нього платити. Але більшою загрозою є те, що українцям не буде і за що платити – дефіцит газу може стати справжньою катастрофою.
Разом з тим,«Нафтогаз» вже який рік провалює програму збільшення видобутку власного газу. У фінплані компанії на 2021 рік, яку затвердив уряд 3 червня, також не передбачене збільшення власного видобутку.
«Наш край» вимагає, по-перше, переглянути фінплан «Нафтогазу» та, зокрема, програму власного видобутку до кінця цього року. Тільки дешевий газ власного видобутку зможе забезпечити потреби українців взимку, а головне буди доступним за ціною.По-друге, уряд має відмовитися від спроб переспрямування резервного фонду «Нафтогазу» на нецільове використання. Резерв має піти виключно на закупівлю газу, щоб уникнути ймовірного дефіциту газу для опалення людей, що може стати причиною колапсу теплокомуненерго.