КОМУ РИНОК, А КОМУ ЗЕМЛІ: ХТО СТАНЕ НОВИМ ВЛАСНИКОМ УКРАЇНСЬКИХ ЧОРНОЗЕМІВ

07.07.2021
В Україні відкрився ринок землі. Чим стане він для нашої держави – поштовхом до кращого життя чи новою формою пограбунку українців – судити поки важко. Влада обіцяє перше, а експерти схиляються до другого. Так чи інакше, відтепер українці можуть продавати і купувати сільгоспземлі площею до 100 га. Ціну, кажуть, диктуватиме ринок. Це в теорії, а на практиці людей уже підштовхують до продажу землі за копійки.
Для цього уряд створює всі умови, аби володіти городом навіть у 50 соток стало непосильно дорого для простих селян. Збільшення податків та зборів дуже швидко перетворять землю з годувальниці на ярмо. Фермерам на викуп землі дають тільки 2 місяці – замало, щоб зібрати гроші. Відтак вже 1 січня 2024 року скупити її за копійки зможуть вітчизняні юридичні особи, власниками яких здебільшого є олігархи. Схоже, що від такої реформи в українців куди більше шансів стати туристами на власній землі, аніж розбагатіти.

ЗЕМЛІ ЗАПРОПОНУЮТЬ СЕЛЯНАМ, А ПРОДАДУТЬ ЛАТИФУНДИСТАМ
Урядовці кажуть, що новий закон надає переважне право придбати землю у випадку продажу орендарю, тож дрібні фермери, які здебільшого орендують поля, мали б отримати можливість викупити їх у власність. Але на практиці скористатися такими «привілеями» вони, ймовірно, не зможуть. По-перше, закон передбачає, що власник має повідомити орендаря не пізніше ніж за два місяці до продажу. А це занадто малий термін для того, щоб той знайшов необхідну суму. По-друге, сама сума стане непідйомною для переважної більшості аграріїв.
Як передбачають урядовці, ціна 1 га землі після запуску ринку складе 50 тисяч гривень. Це значно менше, ніж навіть у сусідній Польщі (від 5300 євро за гектар), однак і можливості у вітчизняних аграріїв зовсім не ті. Так, поле на 100 га буде коштувати 5 млн грн. Таких грошей в українських сільгоспвиробників просто немає, а обіцяні урядом пільги і дотації з року в рік отримують лише великі сільгоспвиробники.
Вирішенням проблеми, за оцінками експертів «Нашого краю», могли б стати доступні кредити під малі відсотки для фермерів. Але на практиці отримати такий кредит дуже складно і дуже довго. Двох місяців і цілої армії бухгалтерів та юристів виявиться замало.
Тож уряд ніби й декларує право на викуп землі для українських фермерів і навіть дешеві кредити обіцяє, але на практиці все зводиться до того, що малий бізнес, не встигнувши оговтатися після кризи, просто не потягне таку «можливість» – і в результаті землю скуплять латифундисти. А вже через їхнє лобі ринок врешті знайде можливості узаконити продаж української землі іноземними юридичними особами. Тож землі будуть накопичуватися в руках великих землевласників через оформлення максимально дозволених площ на родичів, близьких друзів, бізнес-партнерів.
ЯК УРЯД ПЕРЕПЛУТАВ СЕЛЯН ІЗ ОЛІГАРХАМИ
Однак і без продажу землі на фермерів очікує не дуже райдужна перспектива, адже якраз на передодні відкриття ринку землі уряд подав до парламенту законопроект №5600, який передбачає серед іншого збільшення податків на землю. Якщо нині власники паїв до двох гектарів звільнені від податків, то за цим законом податки платитимуть практично всі селяни – навіть власники присадибних городів площею від 50 соток. Крім того, документ передбачає мінімальну суму податків, яку має сплачувати селянин або фермерське господарство, що володіє землею, обробляє її та отримує з неї доходи. Так, з власників стягуватимуть близько півтори тисячі гривень за гектар – незалежно від того, чи отримали вони прибуток від вирощування сільгосппродукції.
Ці ініціативи вже викликали обурення в експертному середовищі, адже за таких умов навіть сільські городи стануть не по кишені простим українським фермерам, які будуть розпродавати їх фактично за безцінь.
ЯК НЕ ДОПУСТИТИ ЗНИЩЕННЯ УКРАЇНСЬКОГО СЕЛА
Земельна реформа повинна бути в інтересах українців, – наполягають експерти «Нашого краю». Тому передусім необхідно скасувати пільги для великого агробізнесу, який отримує мільярдні дотації з бюджету, і запровадити підтримку, дешеві кредити та навчання для сімейних ферм, селян-одноосібників. В умовах пандемії набагато ефективнішим є надання малим і середнім виробникам податкових пільг, пільгових позик і гарантій.
Крім того, фахівці радять не поспішати з продажем землі. Адже, за прогнозами, буде відбув атися пос тупов е зростання вартості землі по мірі скасування обмежень на ринку. Так, наприклад, у Польщі при відкритті ринку землі ціна 1 га коштувала лише 350 євро, однак з роками її вартість змінилася на порядок. В Україні ж, згідно з очікуваннями, протягом перших 3-5 років роботи ринку землі ціна на неї зросте щонайменше вдвічі.

Теги: , , ,