«Після нас – хоч потоп», – влада розпродує ліквідні державні банки

07.07.2021
Замість того, щоб прощатися з тягарями, уряд починає «Велику приватизацію» з розпродажу найбільш привабливих та прибуткових підприємств. Першими з молотка мають піти державні банки, які щороку приносять чималі гроші до бюджету, зокрема – Ощадбанк.
Йдучи за логікою «після нас хоч потоп», уряд хоче урвати «швидкий»куш від продажу прибуткового банку, який до того ж виконує купу соціальних функцій, замість зайнятися продажем тих об’єктів, які потребують значних інвестицій та які держава не спроможна зробити прибутковими самостійно, без залучення додаткового фінансування.
Ощадбанк уже почали готувати до приватизації. Новим власником має стати ЄБРР. Причому сам продаж має відбутися за сумнівною схемою, коли Ощадбанк бере кредит у ЄБРР, а повертає позичку своїми акціями. Усі умови договору пропишуть в угоду інвесторові, як власне і приготування до продажу.
Проте, ці приготування вочевидь не на користь українцям.
По-перше, державного гарантування вкладів більше не буде:
Ощадбанк належить до найбільш надійних та прибуткових банків. Громадяни давно та обґрунтовано довіряють йому свої кровні заощадження.
Зараз на депозитах у банку понад 80 млрд грн (більше лише у Приватбанку). Не в останню чергу така довіра базується на закріпленій на законодавчому рівні гарантії повернення всіх 100% коштів, що перебувають на депозиті. В усіх інших банках сума повернення обмежена 200 тис. грн., які гарантуються Фондом гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО).
Тож наразі держава надійно захищає вкладників Ощадбанку, і українці можуть бути впевнені, що з їхніми заощадженнями нічого не трапиться.
Проте перед продажем Ощадбанку держава має зробити його учасником ФГВФО і обмежити гарантовану суму повернення вкладів. Відповідно це суттєво знизить привабливість цього банку.
Варто нагадати, що ФГВФО перебуває на межі банкрутства через багатомільярдну заборгованість перед Мінфіном. На даний час, щоб розрахуватися з урядом, Фонду не вистачає близько 80 млрд грн.
По-друге, бюджет втратить надходження:
Щоб стати учасником системи гарантування вкладів, Ощадбанку доведеться заплатити чималі внески. Оскільки він другий за розміром активів серед українських банків, заплатити доведеться значну суму.
Розмір першого внеску банку до Фонду гарантування вкладів становитиме 1% від регуляторного капіталу, тобто 167,51 млн грн (на 1 травня 2021 року). Інакше кажучи, відразу доведеться віддати понад половину чистого прибутку, який банк отримав у січні-березні 2021 року (252 млн грн).
Як наслідок, сплата внесків Ощадбанком зменшить його прибуток, а отже – і відрахування до бюджету за підсумками року. Не кажучи уже про те, що після продажу банку ці надходження взагалі припиняться.
По-третє, банк стане менш доступним та менш соціальним:
Серед інших соціальних функцій через відділення Ощадбанку величезна кількість пенсіонерів країни наразі отримують пенсії та сплачують комунальні послуги. Це відбувається завдяки найширшій мережі відділень банку. Однак утримувати таку «зручну для пенсіонерів» мережу інвестору не вигідно, тож банк ще рік тому почав оптимізацію. Останнім часом було закрито понад 600 відділень по всій країні. Це при тому, що приватні банки, навпаки, роблять ставку на розширення кількості відділень.
По-четверте, не зрозуміло, що буде з дешевими кредитами.
Саме Ощадбанк нині є лідером за кількістю виданих пільгових кредитів малому бізнесу, зокрема за програмою «5-7-9». Також саме Ощадбанк, як обіцяв Президент, мав би забезпечити дешеві кредити на іпотеку для молоді та для купівлі землі українським фермерам. З приходом іноземного інвестора такі державні програми можуть бути розцінені як не вигідні, а соціальні пріоритети банку переглянуті.
По-п’яте, «невигідних» кредитів більше не буде:
Після приватизації Ощадбанк перестане бути «виручалочкою» для інших державних та комунальних підприємств, зокрема комунального сектору. А це означатиме, що у випадку форсмажорів комунальним підприємства не буде до кого звертатися. Навряд чи цю функцію захоче брати на себе хоч якийсь із приватних банків.
Фактично, продаючи Ощадбанк, держава позбавляється одного з найбільш надійних партнерів у соціальних проєктах, а також і одного із найбільш перспективних активів, який спроможний генерувати постійний прибуток для державного бюджету, а вклади українців надійно захищати від будь-яких потрясінь на фінансових ринках.
«Наш край» виступає категорично проти продажу працюючих прибутковихстратегічних активів, що перебувають у державній власності. Партія вважає, що уряд, насамперед, має готувати до продажу перспективні, але наразі збиткові підприємства, які можуть перетворитися на прибуткові лише за підтримки досвідчених інвесторів та солідних інвестицій.

Теги: , , , , , , , ,