Уряд збільшив пенсії на банку олії, а тарифи втричі, — «Наш край»

19.07.2021
Півлітрову банку олії, або трохи більше кілограма гречки зможуть додатково купити українські пенсіонери завдяки розпіареному підвищенню пенсій у виконанні Уряду Шмигаля. Літнім українцям накинули аж цілих 54 гривні. У Пенсійному фонді відрапортували, що за 2-й квартал пенсії зросли на 1,45%.
Проте й цього додатково не куплять, бо у червні інфляція в річному вимірі сягнула 9,5%, а тарифи вже подорожчали втричі, і ще подорожчають. Від 40 до 70 % — в різних містах по-різному. Причому відповідати за все будуть місцеві обранці.
За даними Держстатистики, на кінець першого півріччя 2021 року комунальні тарифи в Україні зросли в ціні на 36,4% у порівнянні з червнем 2020 року. Газ у порівнянні з червнем 2020 року подорожчав майже в 3 рази. Індекс інфляції природного газу за рік склав 275,3%.
Уряд пояснює це тим, що ціна на газ в Європі досягла рекордного значення з 2008 року — 450 доларів за тисячу кубометрів. Але ж яке відношення європейський газ має до українських платіжок, якщо для потреб українців мали б використовувати відчизняний газ собівартість якого не збільшувалась. А втім уряд нічого не робить для виправлення ситуації.
Через зростання цін на газ місцеві теплопостачальні компанії ледь не щодня повідомляють про підвищення вартості опалення, яке відбудеться восени. Це виглядає як певне змагання — хто підвищить ціну найвище.
Так, у Києві комунальне підприємство «Київтеплоенерго» анонсувало підвищення тарифів на тепло і гарячу воду на 40-45%. Зростання тарифів у Полтаві очікується на рівні 36%, у Кременчуці Полтавської області – на 53%, в Одесі – на 56%, у Старокостянтинові Хмельницької області – на 63%, у Тернополі – на 70%. Але лідером з подорожчання вартості опалення поки залишаються Чернівці – там очікується зростання на 75%.
Загалом у містах, в яких в останні кілька років не проводилась модернізація комунальних мереж, тарифи можуть зрости у середньому на 60-70%.
Давши своє добро на підвищення цін на газ, уряд став на бік «Нафтогазу» і дотримується рекомендацій, які були розроблені насамперед за участі представників НАК. Місцеві теплогенеруючі компанії поставлені у безвихідь. Відтепер вони повинні здійснювати передплату за газ, а за найменші порушення отримуватимуть непідйомні штрафи.
Фактично, умови «газового ринку» виписали таким чином, щоб місцеві влади не змогли знизити тарифи, але формально саме на них тепер покладена відповідальність за розмір платіжок.
7 липня цього року регулятор, НКРЕКП, передав право встановлювати тарифи на місцевий рівень. А прем’єр-міністр Денис Шмигаль безапеляційно переклав відповідальність за катастрофічне здорожчання комуналки на місцеву владу, заявляючи, що зростання тарифів на тепло і гарячу воду з жовтня на 30-70%, — це відповідальність місцевої влади.
Зрозуміло, що збільшення тарифів на тепло призведе до поглиблення кризи в тепловій галузі, оскільки це може обернутися зростанням боргів населення, в той час, як у тепловиків не буде дієвих механізмів для їх врегулювання. В результаті в українських оселях тепло може просто зникнути, бо газ ніхто не буде постачати в борг.
«Наш край» продовжує наполягати на тому, що для порятунку українців від зубожіння і замерзання в опалювальний сезон потрібно нарощувати видобуток вітчизняного газу. Газ українського видобутку має продаватися для потреб теплокомуненерго за собівартістю.
Газ вітчизняного видобутку — це не лише порятунок від боргового зашморгу, але й посилення енергетичної незалежності й безпеки України. Це особливо актуально на фоні скорочення транзиту російського газу територією України.
Водночас уряд повинен збалансувати видатки та доходи українців з тим аби забезпечити нашим громадянам достойний рівень життя.

Теги: , , , , , , ,