«НАШ КРАЙ» вимагає від уряду негайно втрутитися у ситуацію із заборгованістю по зарплатам

05.08.2021
З початку 2021 року заборгованість із виплати зарплат в Україні зросла на 1 млрд грн – з 2,6 млрд грн на 1 січня 2021 до 3,6 млрд грн на 1 липня 2021 року. Тобто, маємо приріст заборгованості на 38,4%. Лише в червні заборгованість збільшилась на 242 млн грн. Левова частка — 74% в промисловості, при тому на діючих підприємствах. Більше половини боргу утворили в Донецькій (20,5%), Харківській (14,0%), Дніпропетровській (12,7%) областях та м. Києві (13,4%).
Що це означає? Це означає, що промислові підприємства стикаються з великими фінансовими труднощами. А уряд, замість негайного втручаннятазабезпечення виплати зарплат українцям, хизується надуманими цифрами про нібито зростання середньої зарплати до 14.3 тис грн.
Такі заяви — відверта маніпуляція, адже так звана «середня зарплата» не відображає реального рівня доходів українців. Це ілюзорна цифра, якою дітей не нагодуєш і комуналку не сплатиш, особливо, якщо навіть зароблених грошей не отримуєш місяцями.
По-перше, Держстат рахує не всіх. В Україні 23,2 млн працездатного населення (на початок 2021 року), в тому числі 17,2 млн економічно активного населення, в тому числі 15,5 млн зайнятого, а Державна служба статистики розраховує середню зарплату лише для 7,1 млн працюючих, адже враховуються лише ті підприємства, на яких працює 10 та більше осіб.
Тобтодані Держстату неповні та охоплюють лише 30,6% від працездатного населення та 45,8% від зайнятого. Більше половини зайнятого населення не потрапляють в статистику середньої зарплати.
У статистиці середньої зарплати не враховуються самозайняті, у яких зарплата може бути набагато нижче (особливо в сільській місцевості), ніж у найманих працівників.
По-друге, статистика не враховує динаміку зайнятості. Бо підвищення номінальної зарплати відбувається не завдяки створенню нових робочих місць, адже зайнятість населення в 1 кварталі 2021 року зменшилась на 237 тис. осіб, а рівень безробіття досяг максимуму за останні 20 років – 10,5% від робочої сили. Та й про збільшення інвестицій в економіку говорити не доводиться: капітальні інвестиції в 1 кварталі 2021 року скоротились на мінус 9,5% порівняно з 1 кварталом 2020.
По-третє, Держстат вказує валову зарплату без вирахування податків. Якщо вирахувати податки (ПДФО та військовий збір), то середня зарплата, яку працівник отримує на руки, на 2,8 тис. грн менше, ніж показує Держстат – 11,5 тис. грн в червні, а не 14,3 тис. грн.
По-четверте, Держстат розраховує середню арифметичну заробітну плату, включаючи мільйонні зарплати та премії членів наглядових рад.
Для більшої об’єктивності в інших країнах розраховують не середню арифметичну зарплату, а медіанну, яка ділить всіх працюючих на дві рівні частини: у половини працівників зарплата вище цієї суми, а в іншої половини – нижче.
Міжнародний досвід свідчить, що медіанна зарплатана 20-30% нижче від середньої.
Тобто, якщо у червні 2021 року Держстат порахував середню зарплату в розмірі 14,3 тис.грн/міс., то медіанна зарплата склала приблизно 10-11,5 тис.грн/міс.
А після сплати податків (мінус 19,5%)в червні 2021 року «на руки» люди отримували 8-9 тис.грн зарплати – в 1,6 рази менше, ніж показує Держстат.
Так ось, якщо дивитись на наявний дохід з урахуванням інфляції, то реальні доходи українських громадян збільшились лише на 1% (І квартал 2021 до І кварталу 2020 року). При цьому, ще уIV кварталі 2020 рокуреальний наявний дохід населення зростав на 5,8% щодоIV кварталу 2019 року. На тлі колосального зростання цін та тарифів, а також рекордної заборгованості з виплат зарплат — маємо очевидне падіння доходів та статків українців.
Правда у тому, що українці бідніють з кожним рішенням уряду. А всі красиві цифри про зростання доходів — лише квола спроба виправдати чергове підвищення комунальних тарифів.
«Наш край» вимагає від уряду негайно втрутитися у ситуацію із затримкою з виплатою зарплат. Відповідно до ч.1 ст.175 Кримінального кодексу України встановлена кримінальна відповідальність за безпідставну невиплату заробітної плати більш як за один місяць. Покарання: штраф від п’ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботина строк до двох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк трьох років.
Крім того уряд має розробити та розпочати втілювати комплексну програму стимулювання та розвитку української економіки. Бо нині ми спостерігаємо з боку влади лише заохочення до трудової міграції.
Також депутати «Нашого краю» наполягають, щоб Держстат терміново почав розраховувати медіанну зарплату для більш об’єктивної та коректної оцінки реальних справ з розміром зарплат в Україні.

Теги: , , ,