«Наш край» застерігає Уряд від створення тарифного монстра, від якого залежатиме виживання українців

09.08.2021
Корупція помножена на профанацію дорівнює техногенній катастрофі. Кожне нове рішення уряду множить корупційні схеми та веде до нової кризи у житлово-комунальному секторі. Так передача ТЕЦ в управління Нафтогазу може спричинити черговий колапс житловокомунальної галузі.
Через непідйомні умови закупки газу низка державних ТЕЦ уже заявили, що не зможуть відпускати українцям тепло з початком опалювального сезону.
По-перше, пропонована ціна Нафтогазом 7,42 грн/м3 на третину вища за ту, що закладена у тариф на тепло (ще з 2019 року в тарифі закладена ціна 5,6 грн/м3).
По-друге, об’єм газу, який ТЕЦ зможуть придбати за такою ціною, задовольнть лише близько 80% потреб населення. Решту 20% газу теплоенерго змушені будуть закуповувати на «ринку» за ціною 18-20 грн/м3.
По-третє, Нафтогаз вимагає передоплати за газ, а теплоенерго отримують оплату від населення лише через 40-45 днів після його реалізації (та й то, не у повному обсязі). Тим більше, що субсидій у держбюджеті, за словами міністра фінансів Сергія Марченка, вистачить лише до листопада 2021 року. Тобто рівень розрахунків за тепло з боку населення різко впаде.
Утім, замість перегляду кабальних умов, які Нафтогаз виставив перед ТЕЦ, та задіяння механізму зниження вартості газу, уряд вирішує просто передати державні ТЕЦ в управління Нафтогазу, найкорумпованішої структури-паразиту, яка планомірно знищує вітчизняне газовидобування.
4 серпня 2021 року Кабінет міністрів схвалив постанову щодо передачі в управління «Нафтогазу» корпоративних прав шести теплових електростанцій (ТЕЦ). Згідно з документом,у статутний капітал НАК передається майновий комплекс Сєвєродонецької ТЕЦ, а також акції Одеської ТЕЦ, Криворізької теплоцентралі, Херсонської ТЕЦ, Миколаївській ТЕЦ і Дніпровської ТЕЦ.
Таким чином Уряд штучно банкрутить державні ТЕЦ/ТКЕ, щоб зробити Нафтогаз небезпечним монополістом теплогенерації. Який до того ж дуже слабко контролюється владою. А отже невдовзі виживання мільйонів українців взимку буде залежати від волі зажерливих іноземців, зацікавлених лише у власних мільйонних преміях.
Тим часом апетити Нафтогазу лякають. З кожним роком НАК продовжує монополізувати все більше сфер діяльності:
— практично 100% газу державного підприємства «Укргазвидобування» викуповується Нафтогазом за низькими цінами на рівні 3 грн/м3 та перепродується за цінами від 7,42 грн/м3 до 13 грн/м3;
— продаж газу населенню під час закупівлі газу за низькими цінами та діяльність в якості постачальника останньої надії (ПОН) призвели до збільшення частки Нафтогазу на роздрібному ринку з 2 на початок вересня 2020 року до 18% на початок серпня 2021 року. Тобто, менше ніж за рік, Нафтогаз збільшив свою частку на роздрібному ринку у 9 разів (!). І це при тому, що за даними фінансових звітів, цей напрям діяльності у Нафтогазу збитковий (мінус 25 млрд грн за 2 роки, у тому числі – мінус 15,7 млрд грн за результатами 2020 року).
При цьому Нафтогаз за іноземної наглядової ради провалив роботу за всіма напрямами – зменшується видобуток газу, збиткова діяльність на роздрібному ринку, загальні збитки в мінус 19 млрд грн в 2020 році. Де гарантія того, що Нафтогаз дасть собі раду з новим для себе напрямом у сфері виробництва тепла і електроенергії? Тим більше, що у сфері ТЕЦ і без того відбуваються масштабні зловживання.
Наприклад, Сумська ТЕЦ, яку орендує «Сумитеплоенерго», за 5 років від тіньових схем втратило 300 млн гривень. Так, завищення вартості вугілля для ТЕЦ давало їм можливість завищити споживчий тариф для населення на кінцеву продукцію – на тепло та електроенергію.
На даний час планується тіньова приватизація «Сумиобленерго» через офшори, без сплати податків. Народний депутат Андрій Деркач звернувся з цього приводу до генпрокурора Венедиктової з вимогою перевірити факти незаконних дій під час тіньового продажу «Сумитеплоенерго» компанії «Укртепло».
«Наш край» наполягає: Нафтогаз – це паразитуючий посередник та надбудова, яку необхідно ліквідувати, а не перетворювати у монополіста теплогенерації. Водночас уряд повинен переглянути свою помилкову політику щодо збільшення вартості житлово-комунальних послуг, забезпечивши українців доступним теплом за рахунок збільшення видобутку дешевого вітчизняного газу.
Партія вимагає від правоохоронних органів та антимонопольного комітету перевірити діяльність НАК «Нафтогазу» та провести загальнонаціональний аудит теплогенеруючих компаній, щоб зупинити тотальну корупцію та зловживання у цій галузі.

Теги: , , ,