Поки уряд розказує, що у вчителів завелика зарплата, на практиці вона заледве сягає 7 тисяч гривень, – «Наш край»

25.08.2021
У міністра освіти, вочевидь, погано з математикою. Минулого тижня Сергій Шкарлет дав велике інтерв’ю одному з українських ЗМІ, у якому розповів, що заробітні плати вчителів є достатньо високими, бо у 2,4 раза вищі, ніж «мінімалка». Міністр посилається на данні Державної служби статистики, мовляв, в червні 2021 року середня заробітна плата в галузі освіти склала 14 158 грн на місяць (плюс 31% до червня 2020 року), що трохи нижче середньої зарплати по Україні – 14 313 грн на місяць.
Тим часом, на практиці на руки освітяни в середньому отримують 7-8 тис. грн. А молоді педагоги ще менше.
Справа в тому, що показник середньої зарплати, про який звітує Держстат включає податки в розмірі 19,5%. Тобто на руки освітяни отримують на 19,5% менше, ніж показує статистика. Окрім того, саме поняття середньої зарплати не відображає реального стану доходів у галузі. Коректніше було б вираховувати медіанну зарплату, як це роблять в європейських країнах.
Як показує практика, медіанна зарплата на 20-30% нижче від середньої, і вона навиває цифру, менше якої отримують половина освітян.
З урахуванням цього фактору та за мінусом податків, ми побачимо, що вчителі на руки отримують менше 8000 грн на місяць.
Власне, саме такі розміри зарплат вказані і у вакансіях Державного центру зайнятості. Так, на його сайті розміщено понад 1500 вакансій у сфері дошкільної, початкової та середньої освіти. І середній показник зарплати серед освітянських вакансій – 6 900 гривень.
Тоді як середній показник за всіма професіями на сайті центру зайнятості – 8 555 гривень.
Зокрема йдеться про такі вакансії:
• Директор звичайної школи, спеціалізованої школи, гімназії, інтернату тощо — середня зарплата – 9 257 грн на місяць;
• Вчитель з корекційної освіти – 9 231 грн на місяць;
• Вихователь соціальний по роботі з дітьми з інвалідністю – 8 515 грн на місяць;
• Вчитель початкових класів – 7 280 грн на місяць;
• Методист – 7 209 грн на місяць;
• Директор (завідувач) садочку – 7 097 грн на місяць;
• Вчитель-логопед – 7 079 грн на місяць;
• Вчитель-дефектолог – 7 040 грн на місяць;
• Вчитель школи – 6 879 грн на місяць;
• Педагог-організатор – 6 635 грн на місяць;
• Вчитель-реабілітолог – 6 138 грн на місяць;
• Педагог соціальний – 6 130 г грн на місяць;
• Вихователь-методист –5 795 грн на місяць.
За інформацією Міністерства освіти, підвищення зарплат освітянам проведуть у грудні – воно становитиме 9%. Враховуючи, що інфляція цього року уже перевищила 10%, то реально цього «покращення» вчителі не відчують.
«Наш край» наполягає на необхідності підвищення рівня доходів освітян. Український вчитель достойний того щоб отримувати на руки (після стягнення всіх податків) не менше ніж отримує його польський колега, а це 600 євро (18 670 грн). Також уряду в статистичних розрахунках варто взяти за основу європейський досвід, і вираховувати не середню а медіанну зарплату, які більше відповідає реаліям життя.
Владі необхідно переглянути свою політику у галузі освіти, зокрема і підходи до реформи цієї чутливої сфери, адже тотальне падіння рівня знань, вочевидь говорить про помилковість підходів. Риба гниє з голови, а проблеми освітньої галузі починаються в кабінеті міністра освіти.

Теги: , ,